Niecodzienne miejsce postojowe dla twojego samochodu

W obecnych czasach liczba samochodów na ulicach stale rośnie. Nie rośnie niestety ilość potencjalnych miejsc postojowych. Mając kawałek działki można postawić własny garaż.

Garaż drewniany – tańsza alternatywa ?

Chcąc wybudować własny garaż rozważamy najczęściej trzy możliwości. Garaż wymurowany, garaż blaszany oraz garaże drewniane. Każdy z nich posiada własne zalety oraz wady.

  1. Zaczynając od garażu murowanego, jak wiadomo jest to konstrukcja najtrwalsza.Niestety wraz z tym idzie w parze cena budowy. Aby wybudować taki garaż należy zakupić odpowiednie materiały budowlane. Są to najczęściej porothermy lub cegły. Ponadto należy zaopatrzyć się w wystarczającą ilość zaprawy murarskiej. Nie można również zapomnieć o materiale na dach. Sumując koszty wszystkich materiałów zazwyczaj otrzymana suma jest bardzo wysoka. Garaż murowany ma jednak szereg zalet. Jest to oczywiście najtrwalsza konstrukcja, gdyż wykonana z najsolidniejszych materiałów. Tak budowane garaże mogą być wielopoziomowe, co nie wpłynie na ich sztywność oraz stabilność. Taki garaż najlepiej chroni samochód przed działaniem środowiska.

  2. Jeżeli mowa o garażach stalowych, są one dużo tańsze niż garaże murowane. Ich główną zaletą jest właśnie cena. Koszt garażu, który zmieści nawet SUV-a to zazwyczaj półtorej tysiąca złotych. Ponadto, garaże tego typu są dość proste i szybkie w montażu, dlatego nie jest wymagane wynajęcie specjalnej ekipy, która poskłada garaż. Garaż tego typu można zrobić nawet samodzielnie, kupując kilka arkuszy blachy oraz posiadając niezbędne narzędzia. Kiedy mowa o wadach tego garażu, są one dość znaczne. Przede wszystkim jego trwałość. Garaż blaszany jest podatny na oddziaływanie środowiska. Garaż ten jest podatny na korozję, dlatego blacha z której jest wykonany musi być ocynkowana. Ponadto, kiedy temperatura jest niska, wewnątrz garażu jest zimno. Zatem bez ocieplenia garażu należy przygotować się na obowiązkowe wyciąganie akumulatora z samochodu zimą. Ponadto garaż taki jest mniej bezpieczny.

  3. >Ostatnią możliwością są garaże drewniane. Jeżeli chodzi o ich zalety jest ich dość sporo. Pierwszą z nich jest trwałość. Jeżeli właściciel garażu dobrze i sumiennie o niego dba i konserwuje drewno, może on wytrzymać naprawdę przez długie lata. Ponadto, garaże tego typu są bardzo estetyczne. Dobrze wykonany garaż może również służyć jako ozdoba posiadłości. Należy również wspomnieć o energooszczędności garażu. Drewno w dużym stopniu izoluje ciepło, przez co dodatkowe ocieplanie garażu nie jest konieczne.Jeżeli mowa o wadach można poniekąd wspomnieć o cenie. Nie jest ona co prawda tak duża jak w przypadku garażu murowanego, jednak jest znacznie wyższa aniżeli cena garażu stalowego. Za wadę można również uznać konieczność impregnacji i konserwacji drewna.

Jak zrobić garaż drewniany?

Aby postawić swój własny i unikalny garaż z drewna niezbędne jest wykonanie kilku kroków.

  1. Po pierwsze, należy posiadać projekt. Projekt można zrobić samemu, rysując go na odpowiednio przygotowanej kartce bądź za pomocą programu komputerowego. Najczęściej jednak osoby zainteresowane postawieniem garażu kierują się do odpowiedniego biura projektowego, które za pewną opłatą stworzy tego typu projekt. Jeżeli ktoś nie posiada niezbędnej wiedzy z zakresu budownictwa, powinien skorzystać z usług biura.

  2. Następnie, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Niestety chcąc postawić garaż, nie obejdzie się bez biurokracji. Wniosek o pozwolenie należy złożyć do starostwa wraz z kompletem dokumentów (między innymi niezbędny jest projekt). Po złożeniu wniosku, należy odczekać pewien czas (najczęściej do dwóch miesięcy), a po wydaniu pozwolenia można rozpocząć budowę. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły. Jest tak w przypadku, kiedy garaż jest realizowany jako obiekt tymczasowy lub przewidziany do rozbiórki. Może on do 120 dni stać w jednym miejscu. Inną możliwością jest postawienie wolno stojącego budynku gospodarczego, który jest wykorzystany jako garaż, a jego powierzchnia nie może przekraczać 25 metrów kwadratowych. Wtedy należy złożyć jedynie zgłoszenie budowy. Liczba takich budynków nie może przekraczać 2 na każde 500 metrów kwadratowych. Od 28 czerwca 2015 roku, powierzchnia takich budynków może być równa 35 mkw.

Jeżeli pozwolenie na budowę zostało wydane, można rozpocząć działania. Przede wszystkim należy odpowiednie przygotować teren. W tym celu należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia występujące w gruncie. Można zrobić to samemu, bądź wynająć firmę, która posiada odpowiedni sprzęt i zrobi to dużo szybciej. Jeżeli grunt pod garaż jest przygotowany, można rozpocząć kopanie fundamentów.

Jeżeli miejsce na fundamenty został wykopane, można je wylać z betonu. Warto pamiętać, aby podłoże było kilka centymetrów kwadratowych większe niż powierzchnia garażu. Dzięki temu zabezpieczymy się na wypadek błędów. Należy pamiętać, iż czas wiązania betonu to 28 dni. Przez ten czas, jeżeli pogoda będzie upalna, należy pamiętać o nawadnianiu cementu. Można kilka razu w ciągu dnia polać cement wodą, aby z kolei zbyt szybko nie wysychał.

Jeżeli podłoże już wyschło, można przystąpić do kolejnego kroku. Pierwszym etapem tworzenia drewnianej konstrukcji jest wybudowanie słupów, do których będą następnie przybijane płyty bądź deski. Zatem najpierw należy przymocować stalowe obejmy kwadratowe bo cementowego podłoża. Należy użyć w tym celu odpowiednich wkrętów. Ilość słupów zależna jest od wielkości garażu. Jeżeli obejmy zostały przymocowane, należy włożyć w nie drewniane słupy i użyć odpowiednich wkrętów do połączenia.

Jeżeli wszystkie słupki zostaną postawione, należy teraz przybić do naprzeciwległych słupów deski, które będą podstawą pod dach. Następnie całą konstrukcję należy obić deskami, bądź płytami OSB. Należy oczywiście sugerować się projektem. Garaż z desek będzie droższy niż z płyt, jednak jego wygląd będzie dużo lepszy. Następnie należy zająć się dachem. Może być on prosty, bądź spadzisty. Jeżeli ma być prosty, wystarczy obić płytami lub deskami górną część konstrukcji. W przypadku dachu spadzistego należy stworzyć dodatkową konstrukcję, która będzie stelażem.

Ostatnim etapem budowy garażu jest wybranie i wstawienie bramy. Można skorzystać z usług firm zajmujących się automatyką, jeżeli dana brama ma być automatyczna, jednak równie dobrze sprawdzi się standardowa brama blaszana, bądź drewniana. Jeżeli garaż jest już gotowy, można wyciąć i wstawić okna. Ostatnim krokiem jest pomalowanie całego garażu odpowiednim środkiem impregnującym.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. wiaty i garaże drewniane wykonywane pod wymiar: ( http://ogrodolandia.pl/garaze ).

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Ważne czynności przed lakierowaniem

Read Next

Ocena wartości samochodu ? Jak to zrobić obiektywnie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments