6 najczęściej spotykanych systemów bezpieczeństwa w samochodzie

Producenci samochodów oferują coraz nowocześniejsze i zaawansowane systemy, które mają podnieść bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów w czasie podróży samochodem. Ilość systemów jest oczywiście uzależniona od wersji wyposażenia pojazdu. Część z nich stała się już jednak standardem. Poznaj elektroniczne systemy bezpieczeństwa, jakie stosuje się dzisiaj w niemal wszystkich samochodach.

Air Bag, czyli poduszki powietrzne

Jednym ze standardowych systemów bezpieczeństwa jest air bag, czyli poduszka powietrzna. Poduszka powietrzna w aucie to jest rodzajem pasywnego systemu podnoszącego bezpieczeństwa, oznacza to, że uaktywnia się w momencie uderzenia, a jej celem jest zamortyzowanie uderzenia kierowcy i pasażerów w części pojazdu. Obecnie w samochody wyposażone są w czołowe i boczne air bagi.

ABS

Anti-Lock Braking System, czyli ABS, to systemy bezpieczeństwa w samochodzie stosowane powszechnie w nowych pojazdach, którego celem jest zapobieganie blokowaniu się kół w czasie hamowania. ABS mierzy prędkość każdego koła i na jej podstawie dostosowuje ciśnienie płynu hydraulicznego dozowanego do każdego z kół. Dzięki systemowi ABS możliwe jest hamowanie w czasie skręcania.

Brake Assist System, czyli asystent hamowania

BAS stosuje się w celu wspomagania hamowania, jako że przy ABS-ie, w razie hamowania awaryjnego, konieczne jest wciśnięcie pedału hamulca do końca. Wielu kierowców nie jest tego świadomych, stąd też w pojazdach zaczęto stosować asystent hamowania, który w przypadku wykrycia sytuacji awaryjnej zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego.

Electronic Brakeforce Distribution

EBD jest systemem towarzyszącym ABS-owi. Jego funkcją jest dystrybucja siły hamowania w taki sposób, aby skrócić drogę hamowania oraz zwiększyć stabilność pojazdu w jego trakcie. System EBD znajduje się na wyposażeniu pojazdów, w których zastosowano ABS.

System kontroli trakcji

Jest to system, który wchodzi w skład układu stabilizacji toru jazdy. Jego zadaniem jest zapobiegania poślizgu kół podczas przyspieszania, a także ruszania. Obecnie systemy kontroli trakcji sprawnie działają przy coraz większych prędkościach. Istotną funkcją tego systemu jest również podnoszenie bezpieczeństwa jazdy na zakrętach.

Asystent utrzymywania pasa ruchu

Jest to system, który znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy poprzez pomoc w utrzymaniu właściwego pasa ruchu. Umieszczona z przodu kamera kontroluje przekraczanie przez pojazd linii wyznaczającej pasy ruchu. Kiedy pojazd zmierza do przekroczenia pasa ruchu przy wyłączonym kierunkowskazie, system reaguje poprzez drganie kierownicy.

Systemy bezpieczeństwa – zadbaj o ich jakość

Systemy bezpieczeństwa oparte są na czułej i zaawansowanej elektronice, a ich poszczególne elementy muszą być w stu procentach kompatybilne z całym systemem. Dlatego w razie usterki nie ma miejsca na stosowanie tanich zamienników. Jedynym rozwiązaniem zapewniającym prawidłowe działanie są oryginalne elementy poszczególnych marek, które dostaniesz np. w ASO-BMW części OEM.

Read Previous

Zalety całodobowej pomocy drogowej

Read Next

Dlaczego nielegalne złomowanie zagraża środowisku?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *