ABC serwisowania samochodu

Żaden, nawet najlepszy samochód nie jest w 100% niezawodny i nie będzie działał wiecznie. W zwykłym toku eksploatacji jego części podlegają zużyciu, co w dłuższej perspektywie czasowej może prowadzić do pogorszenia sprawności, a nawet poważnych i kosztownych awarii. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, powinniśmy pamiętać o regularnym serwisowaniu pojazdu. Na czym ono polega i jakie czynności obejmuje?

Wymiana płynów eksploatacyjnych.

Samochód podczas pracy korzysta z kilku rodzajów płynów eksploatacyjnych. Najważniejszym z nich bez wątpienia jest olej silnikowy, który zapewnia redukcję tarcia powstającego między współpracującymi ze sobą elementami silnika.

– „W wyniku tarcia dochodzi do wzrostu temperatury, to zaś osłabia strukturę obracających się części – mówi przedstawiciel firmy Toyota Centrum Wrocław – Olej łagodząc tarcie, redukuje do pewnego stopnia temperaturę. Pełni on również funkcję środka czyszczące, ponieważ wyłapuje zanieczyszczenia, które mogą dostać się do silnika z zewnątrz.”

Z czasem olej jednak sam ulega zanieczyszczeniu, co powoduje osłabienie jego właściwości. Stary olej nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego smarowania silników – jeśli nie zostanie wymieniony na nowy, grozi to poważnymi uszkodzeniami. Przy okazji wymiany oleju wymieniany jest również filtr, wyłapujący zanieczyszczenia zawarte w płynie – on również ma ograniczoną przepustowość i z czasem coraz gorzej pełni swoją funkcję. Poza olejem w ramach serwisu wymieniane są inne ważne płyny – takie jak płyn hamulcowy czy chłodniczy. Pierwszy z nich odpowiada za prawidłową pracę układu hamulcowego opartego o hydraulikę. Zawilgocenie płynu powoduje obniżenie temperatury jego wrzenia, przez co łatwiej dochodzi do jego zagotowania podczas pracy silnika. Płyn chłodniczy odpowiedzialny jest za prawidłową wymianę ciepła między silnikiem, a środowiskiem zewnętrznym. Wymiana wszystkich płynów powinna odbywać się w określonych interwałach czasowych lub po przejechaniu danej ilości kilometrów – warto jednak robić to częściej, niż jest to zalecane.

Wymiana rozrządu

Rozrząd pełni bardzo ważną funkcję w silniku – jest nią synchronizowanie zaworów silnika, a także napędzanie innych elementów, takich jak pompa wody. Do napędzania rozrządu używane są paski lub łańcuchy – powszechnie przyjmuje się, że to drugie rozwiązanie jest dużo trwalsze, wciąż jednak należy pamiętać o sprawdzaniu jego stanu podczas serwisu. Zerwanie rozrządu może bowiem doprowadzić do bardzo poważnych i kosztownych w usunięciu awarii silnika.

Kontrola stanu ogumienia

Od stanu opon w dużym stopni zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale również komfort prowadzenia. W trakcie eksploatacji są one bardzo narażone na uszkodzenia, co obejmuje zdarcie bieżnika, odkształcenia oraz przebicia.

Klimatyzacja

System klimatyzacji to już właściwie standard we wszystkich obecnie produkowanych autach. Choć poprawia ona znacząco komfort jazdy, szczególnie w okresie dużych upałów, to nieodpowiednio używana może również stanowić poważne zagrożenia dla naszego zdrowia. Wszystko przez mnożące się w niej bakterie i grzyby, które mogą stać się przyczyną poważnych chorób układu oddechowego. Szczególnie wrażliwe na ich wpływ są osoby cierpiące na dolegliwości takie jak astma i alergie. Co jakiś czas należy oczyścić klimatyzację, żeby pozbyć się drobnoustrojów.

Read Previous

Polerowanie samochodu – 6 kroków do lśniącego auta!

Read Next

Zagęszczarki Gruntu – Rodzaje i Charakterystyka

One Comment

  • Artykuł warto uzupełnić artykuł o regularny serwis filtrów powietrza, paliwa, kabinowy. Dodatkowo warto pamiętać, że po zrzuceniu paska rozrządu, warto od razu wymienić pompę wody. Artykuł wart jest uzupełnienia również o serwis oświetlenia pojazdu a właściwie jego regulację.

    Osobiście uzupełniłbym same płyny, rozrząd, ogumienie czy klimatyzacja to nie wszystko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *