All risks czy smart casco? Jakie są rodzaje AC i który wybrać?

Minicasco, smart casco, małe AC, full risks – terminy związane z ubezpieczeniem AC przyprawiają Cię o zawrót głowy? W poniższym artykule w prosty sposób tłumaczymy, jakie są rodzaje AC, czy potrzebujesz tego typu ubezpieczenia, i która polisa będzie najlepsza dla Ciebie. 

Czy w ogóle potrzebujesz AC?

Wielu kierowców zadaje sobie to pytanie. Nic dziwnego o ile średnie ceny OC wyniosły w 2019 roku w Polsce około 860 zł (dane za: nowa porównywarka ubezpieczeń samochodu Mubi), o tyle za AC o stosunkowo szerokim zakresie będziesz musiał zapłacić dwa razy tyle

Jednak koszt to nie jedyna wątpliwość kierowców. W sieci spotkasz wiele sceptycznych głosów przekonanych o tym, że AC jest zwyczajnie niepotrzebne:

AC to nic innego jak bujdy na resorach. Mam nowe auto z salonu, to po co mi AC skoro auto jest na gwarancji? Ktoś ukradnie moje stare auto? A po co komuś taki gruchot? Zderzenie z sarną na szosie przy lesie? Bardzo ciekawe. 30 lat jeżdżę i jeszcze mi się nie zdarzyło. AC to wyłudzanie pieniędzy…[madson784]

Być może zgadzasz się z madsonem784? Jednak oprócz jego rad posłuchaj też faktów:

  • W 2018 roku polska policja zanotowała ponad 9 tys. przypadków kradzieży samochodów. Najczęściej kradzionymi pojazdami są Volkswageny, Audi i BMW. 
  • W 2017 roku w Polsce doszło do ponad 24 tys. kolizji ze zwierzętami
  • W lutym tego roku 60-latka przechadzała się ulicami Zielonej Góry i rysowała samochody, które jej zdaniem zajmowały zbyt wiele miejsca na chodniku. Wartość szkód? 10 tys. złotych.

Podsumowując, nigdy nie masz pewności, że polisa AC przyda się właśnie Tobie. Z drugiej strony tego typu ubezpieczenie to pewność, że w niespodziewanej sytuacji (np. jednej z przytoczonych powyżej) to ubezpieczyciel, a nie Ty, poniesie koszt ewentualnych szkód. Warto? Naszym zdaniem tak!

Rodzaje AC prostsze niż Ci się wydaje!

To prawda, że w świecie ubezpieczeń spotkasz wiele obco brzmiących nazw. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich oznacza to samo. Na przykład minicasco, smart casco i małe AC to w rzeczywistości ten sam rodzaj polisy. W efekcie do rozróżnienia i zapamiętania masz tylko dwa typy AC:

  • smart casco jest najbardziej podstawową wersją AC. To rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują tak szerokiej ochrony, jaką daje standardowe AC, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z tej formy ochrony. Smart casco chroni przed najbardziej prawdopodobnymi sytuacjami, czyli kradzieżą pojazdu i zniszczeniem w wyniku działania sił przyrody. Oczywiście smart casco jest tańsze niż standardowa polisa AC, a tym bardziej tańsze niż polisa full risk. 
  • full risks inaczej maxi AC, to polisa AC o najszerszym zakresie ochrony i najwyższej cenie. Chroni Cię we wszystkich sytuacjach, oprócz tych, które zostały wyraźnie zawarte w umowie jako wyłączenia. Należą do nich np. sytuacje, w których do szkody doszło po tym, jak spożywałeś alkohol lub zostawiłeś kluczyki w pojeździe. 

O tym pamiętaj!

Nazwa full risks (wszystkie ryzyka) nie oznacza, że nie musisz czytać umowy podpisywanej z ubezpieczycielem. Może się okazać, że np. towarzystwo zawarło w niej zapis o tym, że nie ponosi odpowiedzialności za szkody, których wartość jest niższa niż 500 zł. Oznacza to, że jeśli zarysujesz swoje auto na parkingu, a koszt lakierowania wyniesie 490 zł, za naprawę usterki zapłacisz z własnej kieszeni. 

Ile to kosztuje?

Co lepiej wybrać nieco droższą polisę full risks czy tańsze smart casco? Czy różnica w cenie polis jest na tyle duża, że warto dla niej zrezygnować z pełnej ochrony? Sprawdzamy to na przykładzie ofert minicasco i maxi AC dla tych samych danych kierowcy i u tego samego ubezpieczyciela MTU. Za full risks w pakiecie z OC, NNW i Assistance przykładowy kierowca zapłaci około 5000 zł rocznie. Za mini AC w pakiecie z OC i Assistance ok. 2000 zł

Różnica wydaje się spora. Pamiętaj jednak, że w przypadku AC wysoka cena oznacza szeroki zakres ochrony, naprawę na częściach oryginalnych, brak udziałów własnych w szkodzie i inne udogodnienia, które sprawiają, że o nic nie będziesz się musiał martwić po szkodzie (co często ma miejsce w przypadku tanich wersji AC).

Cena AC dla młodych kierowców

Podobnie jak w przypadku OC, ubezpieczyciele proponują nawet dwukrotnie wyższe stawki za AC młodym kierowcom. Dlaczego?

Statystycznie młodzi kierowcy powodują więcej wypadków na drogach niż doświadczeni uczestnicy ruchu. Stąd proste przekonanie ubezpieczycieli, że starszy kierowca to mniejsze ryzyko kolizji czy zniszczenia pojazdu, i odwrotnie – młodzi to stosunkowo szkodowi kierowcy. tłumaczy ekspert ds. obsługi klienta z nowoczesnej porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl, którą w nowym spocie telewizyjnym reklamuje Krzysztof Hołowczyc. 

O tym, dlaczego ubezpieczyciele aż tak dużą wagę przywiązują do wieku kierowcy, dowiesz się w artykule Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy i jak zapłacić mniej?”

O tym pamiętaj! 

Z każdym ubezpieczycielem warto rozmawiać! Większość towarzystw oferuje kilkustopniowe zakresy AC od najbardziej podstawowego po najbardziej rozszerzony. Każdą polisę możesz też indywidualnie rozszerzać czy minimalizować w zależności od tego, jakiej konkretnie ochrony potrzebujesz.  

Ciekawą ofertę smart casco proponuje na przykład Link4. To elastyczny ubezpieczyciel, u którego możesz wykupić polisę obejmującą tylko takie zdarzenia, jakich obawiasz się najbardziej, w poniższych cenach (dla samochodu o wartości do 15 tys. zł):

  • działanie żywiołów 49 zł rocznie
  • kradzież 109 zł rocznie
  • kradzież + działanie żywiołów 129 zł rocznie
  • szkoda całkowita + działanie żywiołów 159 zł rocznie
  • szkoda całkowita +  działanie żywiołów + kradzież 199 zł rocznie

Poprzedni artykuł

Tachografy również w busach? Co planują europarlamentarzyści?

Następny artykuł

Najbardziej nietypowe sytuacje, w których dostaniesz odszkodowanie AC

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *