Auto to studnia bez dna? Zobacz, jak zaoszczędzić na swoim samochodzie

Koszty paliwa, opłaty parkingowe, myjnia, serwisowanie, wymiana opon samochód to nierzadko studnia bez dna. Średnie roczne wydatki na auto wynoszą w Polsce około 14 tys. złotych. Pewnych kosztów nie zredukujesz, ale na część z nich masz duży wpływ. Zobacz, jak 3 kierowców zmieniło swoje codzienne nawyki i zaoszczędziło na samochodach!

Paweł, 34 lata, Warszawa

Mój styl życia jest bardzo dynamiczny. Pracuję, trenuję, robię zakupy do domu. Po mieście poruszam się więc bardzo często i jak dotąd szybko. Gwałtowne przyspieszenia, hamowania czy impulsywne manewry to większe wydatki na paliwo. Pewnego dnia przeczytałem w internecie o eco drivingu, a jednocześnie spojrzałem na swoje wydatki na paliwo 1000 zł miesięcznie. Postanowiłem, że czas coś zmienić. Zaczerpnąłem kilka dobrych praktyk z eco drivingu i od 3 miesięcy konsekwentnie wdrażam je w życie. W pierwszym miesiącu po zmianie za paliwo zapłaciłem ok. 950 zł, w trzecim już tylko 890 zł. Na początku było ciężko przyzwyczaić się do spokojniejszego stylu jazdy, ale postanowiłem zaopatrzyć swoje auto w audiobooki, więc nie nudzi mi się podczas wolniejszej jazdy. 

Sposób nr 1 – eco driving

Eco driving, czyli jazda eco, to praktyka, która przywędrowała do Polski ze Skandynawii, gdzie umiejętność optymalnego prowadzenia pojazdu jest sprawdzane już podczas egzaminu na prawo jazdy.

W eco drivingu nie chodzi tylko o redukcję spalanego paliwa, ale także, a może przede wszystkim, o zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. – tłumaczy ekspert ds. produktu z kalkulatora ubezpieczenia OC Mubi.

Ty również możesz zacząć stosować techniki eco drivingu, a tym samym już dziś zacząć oszczędzać na swoim samochodzie. Wystarczy, że będziesz:

 • używał pierwszego biegu tylko i wyłącznie do ruszania, zmieniając go na dwójkę już po 10 metrach,
 • stosował zasadę wrzucania biegów: bieg 3. przy 30-50 km/h, bieg 4. przy 40-50 km/h, bieg 5. przy 50-60 km/h,
 • redukował bieg przy przyspieszaniu, tak by przyspieszanie, np. podczas wyprzedzania, było możliwie krótkie i dynamiczne,
 • hamował silnikiem,
 • jeździł na luzie, kiedy tylko masz taką możliwość.

Pan Paweł z Warszawy w 3 miesiące zredukował wydatki na paliwo o 11%. Ten wynik da się pobić. Kierowcy, którzy do perfekcji opanowali sztukę eco drivingu są w stanie zredukować zużycie paliwa o nawet 30%!

Krzysiek, 43 lata, Łódź

Patrząc na to, ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC i inne, to chyba to stanowi dla mnie najtrudniejszy do przełknięcia koszt posiadania auta. O ile za paliwo muszę płacić i jest to fair, o tyle koszt ubezpieczenia często wydaje mi się przesadzony. Dlatego od paru lat przed przedłużeniem umowy z aktualnym ubezpieczycielem zawsze sprawdzam oferty innych towarzystw. Porównuję ceny i wyciągam wnioski, a dzięki temu wiem, że nigdy nie przepłacę za polisę. Porównywarka ubezpieczeń samochodowych to chyba mój najlepszy sposób na oszczędzanie. 

Sposób nr 2 – oszczędność na ubezpieczeniu

Ubezpieczenie komunikacyjne to często niechciany wydatek. Możesz jednak na nim zaoszczędzić, i to na bardzo wiele sposobów, m.in.:

 • tak jak Krzysiek skorzystać z porównywarki ubezpieczeń online, np. Mubi.pl, którą aktualnie reklamuje w telewizji Krzysztof Hołowczyc. Na podstawie Twoich danych porównywarka wyświetli oferty ubezpieczeniowe ułożone od najtańszej do najdroższej. To wygodne narzędzie online pozwoli Ci porównać oferty większości najpopularniejszych ubezpieczycieli w kilka minut i w jednym miejscu.

Wg Mubi.pl średnie ceny OC w Łodzi, w której mieszka Krzysiek, wyniosły w czerwcu 2019 roku około 1000 zł. Podobnie we Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie czy Warszawie. To właśnie mieszkańcy tych najdroższych pod względem ubezpieczeń miast szczególnie docenią zalety, jakie daje im porównanie ofert online.

 • dopisać do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela, np. bardziej doświadczonego za kółkiem rodzica czy rodzeństwo. Dzięki temu, płacąc za polisę, będziesz mógł skorzystać ze zniżek wypracowanych przez drugiego kierowcę, a więc np. z 60% rabatu. Pamiętaj jednak, by decydując się na to rozwiązanie, wykupić tzw. ubezpieczenie zniżek. Dzięki temu, jeśli spowodujesz kolizję, nie wpłynie to na zniżki, które przez lata uzbierał sobie współwłaściciel i odwrotnie.
 • szukać aktualnych promocji, zniżek i akcji u różnych ubezpieczycieli. Np. Compensa swego czasu rozdawała klientom zniżki na paliwo do każdej polisy. Link4 zaś przyznaje ubezpieczonym licencję do nawigacji NaviExpert z dostępem do modułu Kasa Wraca. Jako klient Link4 możesz jeździć z włączoną nawigacją, a system oceni Twoje styl i bezpieczeństwo na drodze. Po 11 miesiącach dobrze ocenionej jazdy możesz liczyć na zwrot części kosztu polisy.

Monika, 27 lat, Wrocław

Oszczędzanie mam we krwi. Mam to po tacie, który sprytnie oszczędza na wszystkim. Przy każdym poniesionym wydatku dziesięć razy zastanawiam się, czy istnieje tańsza alternatywa dla danego kosztu. Najważniejsza dla mnie jest myjnia przy dwóch psach z wiecznie zabłoconymi łapami i wypadającą sierścią powinnam odwiedzać ją 2 razy w miesiącu. A to wiąże się z kosztem około 100 zł. Dlatego postanowiłam, że nie będę korzystać z myjni ręcznych, ale samoobsługowych, a wnętrze zacznę odkurzać własnoręcznie. Dzięki temu oszczędzam około 80 zł miesięcznie. Sprzątanie auta nie okazało się wcale takie męczące często pomagają mi dzieciaki i mąż. 

Sposób nr 3 – oszczędzanie na drobiazgach

Oszczędzanie na małych rzeczach może przynieść wielkie oszczędności. Jak możesz znaleźć tańsze odpowiedniki codziennych wydatków?

 • tak jak Monika postaw na myjnię samoobsługową,
 • zimowy płyn do spryskiwaczy kupuj nie zimą, kiedy jest najdroższy, ale tuż po sezonie, kiedy jest przeceniony,
 • omijaj płatne autostrady, wybierając drogi darmowe,
 • zainstaluj w telefonie aplikację Yanosik, która pomoże Ci uniknąć kontroli prędkości i ewentualnych mandatów,
 • tankuj na stacjach przy tanich hipermarketach, zamiast na stacjach markowych, gdzie wg wielu kierowców paliwo jest droższe, a takiej samej jakości.

Poprzedni artykuł

5 kwestii, o których nie możesz zapomnieć, wynajmując samochód

Następny artykuł

Znudzony all inclusive? Zobacz 3 pomysły na wakacje własnym samochodem

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *