Bezpieczne przejścia dla pieszych

Każdego roku na polskich drogach giną ludzie, którzy usiłowali bezpiecznie przejść przez ulicę, pokonując przejście dla pieszych. Okazuje się jednak, że i tam nie zawsze można czuć się pewnie. Bezpieczne przejście dla pieszych wymaga kilku czynników: właściwego umiejscowienia, prawidłowego oznakowania i efektywnego oświetlenia. A także, a może przede wszystkim, szacunku ze strony innych uczestników ruchu. Niestety, często bywa i tak, że wypadek powoduje kierowca, który nie zwalnia przed przejściem dla pieszych i nie potrafi się odpowiedzialnie zachować. Efekt? Polska jest najmniej przyjaznym dla pieszych krajem Europy. 

  1. Bezpieczne przejście dla pieszych: jakie powinno być?
  2. Niepokojące dane z polskich dróg

Niestety, ale dane z polskich dróg nie pozostawiają złudzeń. To w Polsce odnotowuje się największą liczbę poszkodowanych na przejściach dla pieszych. Czy można temu skutecznie przeciwdziałać?

1. Bezpieczne przejście dla pieszych: jakie powinno być?

Bezpieczne przejścia dla pieszych  – czyli właściwie jakie? Jednym z głównych problemów w Polsce jest niedostateczna widoczność przejścia dla pieszych lub jej brak. Problem stanowi szczególnie niewłaściwe oznakowanie bądź oświetlenie.

To mogłoby się zmienić dzięki aktywnym przejściom dla pieszych. Jest to rozwiązanie, które wymusza na kierowcy zwrócenie szczególnej uwagi na pieszego, który zamierza przekroczyć ulicę. Smartpole Crossing komunikuje przejście dla pieszych w prosty i czytelny sposób, pozwalając na właściwą reakcję.

2. Niepokojące dane z polskich dróg

Pół żartem, pół serio można zauważyć, że każdy, kto lubi adrenalinę, może jej zażyć będąc pieszym na polskich drogach. Każdego roku ginie na nich ok. tysiąca pieszych. Te statystyki stawiają Polskę na jednej z najgorszych pozycji w Europie.

To paradoks, że niebezpiecznie jest tam, gdzie powinno być najbezpieczniej. Gdzie pieszy w każdym wieku powinien pewnie i bez stresu przejść przez ulicę.

Mimo ograniczeń prędkości, wszechobecnych fotoradarów i zaostrzania kar, sytuacja nie poprawia się wcale lub jedynie nieznacznie. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – kto wsiada za kierownicę, zapomina o szacunku względem pieszego. Główną przyczyną największej liczby tragicznych wypadków z udziałem przechodniów jest nieustąpienie im pierwszeństwa. Wystarczy zajrzeć na YouTube, by się przekonać, jakie sceny można zaobserwować na przejściach dla pieszych.

Oczywistym jest, że zmienić musi się przede wszystkim mentalność kierowców. Jednak należy zrobić, co w naszej mocy, by uczynić przejścia dla pieszych jak najbardziej bezpiecznymi.

Read Previous

Jaka glazura, kafelki do kuchni, łazienki, na taras?

Read Next

Programy diagnostyczne do samochodów – podłączenie krok po kroku

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *