Ciekawostki o Azji dla dzieci – 10 ciekawostek

Azja, która wraz z Europą tworzy Eurazję stanowi największy kontynent świata (zdecydowanie nawet większy od Afryki). Sama Azja jest kontynentem bardzo ciekawym w szczelności dla dzieci w wielu szkolnym.

Być może dzieje się tak dlatego, że kontynent ten jest bardzo zróżnicowany i zupełnie inny pod wieloma względami niż Europa czy Polska, których historia i obyczaje dzieciom są bardzo dobrze znane.

Oto 10 największych ciekawostek dotyczących Azji, które mogą zafascynować nie jedno mniejsze czy większe dziecko.

 1. Najdłuższa rzeka w Azji ma długość 6300 metrów. Jest to Jangcy (Chiny).

 2. Zapewne nikogo to nie zdziwi, ale najbardziej zaludnionym krajem w Azji są oczywiście Chiny. Dla porównania kraj ten zamieszkuje tyle osób, ile mieszka łącznie w miejscach takich jak Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Północna, Ameryka Południowa i Europa Zachodnia. Liczba i gęstość zaludnienia w tym przypadku jest imponująca i pobudzająca wyobraźnię.

 3. Największym Azjatyckim krajem jest Rosja, nawet pomimo faktu, iż około 40% jej całej powierzchni leży na terenie kontynentu europejskiego.

 4. Azja to najbardziej zaludniony kontynent na całym świecie. Według danych statystycznych zamieszkuje tak około 4 500 000 000 osób. Warto jednak podkreślić że sama Azja (nie mylić tu z Eurazją) nie stanowi największego kontynentu pod względem ogólnej powierzchni.

 5. Morze Kaspijskie to największe jezioro (choć w tym przypadku nazwa może być nieco myląca) na kontynencie Azjatyckim. Co ciekawe, linia brzegowa jeziora należy aż do 5 państw – Rosji, Turkmenistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Iranu.

 6. Na kontynencie azjatyckim ulokowana jest także najwyższa góra świata, czyli Mount Everest. Góra sięga wysokości 8849 metrów i stanowi jedną z największych i najbardziej znanych części Himalajskiego pasma górskiego.

 7. Szanghaj, czyli największe miasto w Chinach (i przy okazji jedno z największych na azjatyckim kontynencie) zamieszkuje niespełna 25 000 000 osób.

 8. Największą azjatycką wyspą jest Bornego (położona jest w południowo-wschodniej części kontynentu). Ponadto jest to trzecia, co do wielkości wyspa na całym świecie (większa od Bornego jest tylko Grenlandia oraz Nowa Gwinea).

 9. Największa pustynia azjatycka to Gobi. Co ciekawe, jest ona zupełnie inna niż pozostałe, znane światowe pustynie. Nie jest tam gorąco, a wręcz przeciwnie – temperatury bardzo często bywają ekstremalnie niskie (choć oczywiście nie aż tak, jak na biegunach), ponadto zdarzyć się mogą tam dość obfite opady śniegu. Gobi jest dopiero piątą co do wielkości pustynią, jakie znajdują się na kuli ziemskiej.

 10. Spośród wszystkich krajów azjatyckich, tylko 48 oficjalnie uznanych zostało przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Istnieją również dwa kraje, które leżą na pograniczu dwóch kontynentów (Azji i Europy). Chodzi tu o Rosję oraz Turcję.

  Artykuł powstał wraz z portalem fajnepodroze.pl który poświęcony tematyce turystycznej.

Poprzedni artykuł

Konserwacja jachtu poza sezonem

Następny artykuł

Transport fabryk? To możliwe

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *