Co mogą obejmować ochroną różne warianty ubezpieczenia AC?

Autocasco zaliczane jest do dobrowolnych świadczeń komunikacyjnych. Swoją ochroną obejmuje pojazd oraz wyposażenie auta w przypadku zniszczenia, utraty, uszkodzenia lub kradzieży. Warto wiedzieć, jaki zakres mają poszczególne warianty polisy!

Wariant serwisowy

Wariant serwisowy określa się również pakietem bezgotówkowym lub warsztatowym. W ramach świadczenia odszkodowanie wypłacane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe bezpośrednio do zakładu zajmującego się likwidacją powstałych szkód. Firmy oferujące polisy mają często podpisane umowy z warsztatami o świadczeniu usług serwisowych. W tego typu zakładach partnerskich klienci mogą naprawić auto w przypadku wystąpienia szkód na skutek kolizji, zniszczenia, uszkodzenia itd.

Wariant kosztorysowy

Pakiet określany jest często jako opcja gotówkowa. W skrócie: wariant ten można również nazwać wyceną. Polega on na tym, iż w przypadku kolizji, zniszczenia, kradzieży, uszkodzenia, itd., towarzystwo ubezpieczeniowe wysyła swojego rzeczoznawcę do klienta w celu oszacowania powstałych szkód. Na podstawie sporządzonego kosztorysu, wypłacane jest odszkodowanie, które właściciel auta może przeznaczyć na naprawę samochodu. Pakiet gotówkowy należy zazwyczaj do najtańszych wariantów polisy AC. Ubezpieczyciel może bowiem stosować potrącenia amortyzacyjne części oraz obniżki związane z robocizną. Ich wysokość jest najczęściej uśredniana, w oparciu o statystyczne koszty napraw w określonym regionie kraju.

Amortyzacja części

Poszczególne elementy samochodu wraz z upływem lat ulegają zniszczeniu lub zużyciu. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają współczynnik amortyzacji w wyliczeniu należnego odszkodowania (w przypadku zakupu części wymiennych). Potrącany jest wówczas procent od wartości nowych elementów. Jego wysokość w głównej mierze zależy od wieku konkretnego auta. Firmy ubezpieczeniowe nierzadko oferują swoim klientom możliwość skorzystania z oferty specjalnego wariantu w ramach polisy AC. W przypadku wyboru świadczenia nie jest stosowany współczynnik amortyzacji. Niezależnie od wieku auta, wysokość odszkodowania równa jest w tym przypadku wartości nowych części.

Świadczenie AC często oferowane jest przez firmy ubezpieczeniowe jako dodatek do obowiązkowej polisy OC. Szczegółowe informacje na temat pakietu autocasco znaleźć można na stronie https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ac. Wybierając polisę autocasco, należy zapoznać się z rodzajem oraz zakresem poszczególnych wariantów. Pozwoli to na wykupienie oferty najlepiej dostosowanej do indywidualnych preferencji i potrzeb konkretnego kierowcy pojazdu.

Poprzedni artykuł

Korzyści płynące ze współpracy z firmą odszkodowawczą skupującą odszkodowania?

Następny artykuł

Rodzaje i zastosowania wiertnic

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *