Zbiorniki mają różnorodne zastosowanie – służą do składowania wody, olejów, nawozów i wielu innych substancji. Mogą mieć także zróżnicowaną funkcjonalność, ponieważ wykonuje się je z różnych materiałów, a ponadto mogą przybierać formę wertykalną lub horyzontalną. Czym charakteryzuje się druga z nich i w jakich sytuacjach zbiornik horyzontalny sprawdzi się najlepiej?
Horyzontalny, czyli jaki?
Wybierając zbiornik, pierwszą kwestią, jaką trzeba wziąć pod uwagę, jest cecha fizyczna przedmiotu. A więc, poza dobraniem wymiarów, należy zastanowić się nad tym, czy kupowany wyrób ma być horyzontalny, a więc poziomy, czy wertykalny, czyli pionowy.
Zbiornik poziomy jest często spotykanym modelem na rynku i występuje zarówno w przypadku produktów jedno-, jak i dwupłaszczowych.
Zalety zbiornika horyzontalnego
Zbiornik horyzontalny, czyli poziomy, ma wiele plusów. Jedną z zalet jest to, że jest niższy w porównaniu ze zbiornikiem wertykalnym. Co za tym idzie, można korzystać z niego także w niewielkich pomieszczeniach, na przykład w komórkach gospodarczych czy w małych budkach na zewnątrz. Z tego samego powodu łatwiej go np. zakopać, jeśli ma być przeznaczony do przechowywania podziemnego.
Ponadto, w takim modelu stosunkowo łatwo można dostać się do klapy włazu, gdyż jest ona ulokowana dość nisko. Warto wiedzieć również o tym, że dzięki dużej powierzchni, zawartość zbiornika nie naciska punktowo na podłoże, a ciężar jest bardziej rozłożony. Zbiornik horyzontalny, ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, może mieć większą pojemność, co może mieć niebagatelne znaczenie w kontekście składowania cieczy. Często klienci stoją bowiem przed dylematem, czy lepszy będzie wyższy produkt, który jednak bywa problematyczny w przechowywaniu, czy niższy, ale z mniejszą pojemnością. W przypadku zbiornika horyzontalnego ten problem poniekąd jest wyeliminowany.
Innym plusem jest to, że zbiornik da się łatwo przetransportować. Dużo bardziej komfortowe jest bowiem przewożenie wyrobu poziomego niż pionowego, który w czasie transportu może się niebezpiecznie kołysać. Jak widać, jest wiele zalet z wybrania modelu horyzontalnego, więc warto rozważyć jego zakup.
Gdzie wyposażyć się w zbiornik horyzontalny?
Profesjonalne zbiorniki horyzontalne różnego przeznaczenia oferowane są przez wielu dystrybutorów i producentów. Można jest kupić np. w firmie MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina. Jest to miejsce, w którym można otrzymać wysokiej klasy modele o różnym zastosowaniu.
Przykład? Zbiornik jednopłaszczowy renomowanej marki Kingspan o pojemności 1200 l z układem poboru oleju ze zintegrowaną sondą czujnika maksymalnego poziomu oraz zabezpieczeniem przed przepełnieniem zbiornika SpillStop.
To naziemny zbiornik na olej opałowy, który idealnie wpisuje się w swoje docelowe wykorzystanie. Oczywiście warte uwagi są także pozostałe produkty wspomnianej marki, między innymi pojemniki dwupłaszczowe horyzontalne.