Co warto zwiedzić i zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk to stolica województwa pomorskiego, która leży nad rzeką Motława. To, co wyróżnia to miasto to to, że znajduje się nad Morzem Bałtyckim. Jest to idealne miasto nie tylko na weekendowy pobyt, ale także jako opcja na wykorzystanie naszego długiego urlopu. Mnogość zabytków i możliwość wypoczynku nad morzem sprawia, że Gdańsk jest często wybierany przez turystów.

Dlaczego turyści wybierają Gdańsk?

Gdańsk to miasto z bogatą historią, którą poczujemy zwiedzając miejskie uliczki. To przejście przez ponad tysiąc lat dziejów, które były kształtowane przez różne narody. W końcu Gdańsk był najbogatszym miastem Rzeczpospolitej, który uzyskał przywilej uczestnictwa w wyborze króla. To miasto hanzeatyckie, czyli zrzeszone w związku miast handlowych w czasach średniowiecza.

To tu był port, z którego wypływały statki z towarami Rzeczypospolitej, ale także ładowano tu produkty, które zasilały rynki miast naszego państwa, W tamtym okresie Gdańsk był realną siłą, która miała wpływ na decyzje polityczne, a nierzadko też wspomagała armią strony walczące. Mówiąc o historii Gdańska, mówimy o mieście, które w swojej historii potrafiło być wolnym miastem, które, choć pod zarządem najpierw francuskim, później Ligii Narodów, samo decydowało o swoich granicach administracyjnych.

Co warto zwiedzić w Gdańsku?

Wszystko zależy od tego, na jak długo przyjeżdżamy do Gdańska. Jeżeli na dłuższy pobyt to mamy szerszą możliwość spokojnego zwiedzania. Jeśli jednak jest to tylko weekendowy pobyt, to warto zapoznać się z najważniejszymi zabytkami tego miasta. Swoją podróż warto zacząć z samego rynku. To tu znajduje się Fontanna Neptuna, która w mieście pojawiła się w XVII wieku.

Spod fontanny warto udać się i zobaczyć Ratusz. Wielokrotnie przebudowywany, z czego powstało połączenie gotyku i renesansu. Chcąc poczuć się jak średniowieczni królowie należy przejść się ulica Długą i Długim Targiem, gdzie znajduje się historyczna droga królewska. Poczujmy się jak Kazimierz Jagiellończyk, który jako pierwszy wstępował do miasta.

Dla osób, które chciałyby zwiedzać wnętrza, polecanym zabytkiem jest Dom Uphagena, czyli siedziba rajcy gdańskiego. W środku można podziwiać wystrój mieszczański, dzięki temu, że właściciel w swoim testamencie chciał, by zachować go w oryginale.

Symbolem Gdańska jest bursztyn. Warto skorzystać z oferty Muzeum Bursztynu, które znajduje się w Przedbramiu ulicy Długiej. To tu znajdowała się Wieża Więzienna, Dom Więzienny i Katownia. Na koniec trzeba przybyć na Westerplatte.

Choć II wojna światowa prawdopodobnie rozpoczęła się od bombardowania Wielunia to jednak Gdańsk i polska składnica wojskowa stały się symbolem niezłomności polskiego żołnierza oraz jego waleczności wobec przeważających sił niemieckich.

Po skończeniu zwiedzania warto zmienić epokę na komunistyczną i w Europejskim Centrum Solidarności zapoznać się z polską drogą do niepodległości, która okraszona była krwawym tłumieniem strajków gdańskiej Solidarności przez władze komunistyczne. Bryła centrum przypomina swoją budową statek.

Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu

Read Previous

4 sprawdzone sposoby na tanie OC. Znasz je?

Read Next

Mercedes-Benz najlepszy w dbaniu o Klientów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *