Co zrobić z zaschniętym piórem? Czy da się je odratować?

Pióro jako powszechne narzędzie piśmiennicze służyło ludziom przez wieki. Dzięki rozwojowi i ulepszaniu materiałów piśmienniczych, a także wykorzystaniu siły grawitacji, stworzono przyrząd, który przez spływak dostarcza atrament do stalówki. Tak powstał model wiecznego pióra, z którego korzystamy aż do dzisiaj.

Skąd pochodzi pióro i jakie były jego początki?

Historia tego wynalazku zaczyna się już w starożytnym Egipcie, ponieważ w grobowcu Tutenchamona znaleziono przedmiot wykonany z trzcinowej rurki o zaostrzonej końcówce z jednej strony w miedzianej oprawce z atramentem. Także wśród prac samego Leonarda da Vinci znajdujemy projekty przyrządów pisarskich z zapasem atramentu. Aż do epoki oświecenia popularne były w Polsce gęsie pióra. Natomiast na początku XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze pióra metalowe. Najważniejszą nowością przy usprawnianiu działania pióra było stworzenie takiego narzędzia, którym będzie można pisać nieprzerwanie przez dłuższy czas. Taki model przetrwał aż do dzisiaj i skutecznie służy ludziom wraz z innymi artykułami biurowymi.

Pod koniec XIX wieku John J. Loud wynalazł wieczne pióro odporne na zwiększoną siłę nacisku, a więc takie, które można skutecznie wykorzystać do pisania na materiałach innych niż papier np. na drewnie. Tak powstał długopis. I chociaż ten artykuł piśmienniczy został opatentowany w XIX wieku, to do użytku wszedł na stałe dopiero w wieku kolejnym. Tym samym usprawniając proces pisania, jednak nie wyparł całkowicie narzędzia jakim jest pióro.

Używanie pióra zalecane jest szczególnie dzieciom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze stawianiem liter. Pozwala ono dużo lepiej wyrobić sobie nawyki piśmiennicze, sprawdza się przy kaligrafii oraz jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z dysgrafią i pragną nauczyć się estetyczniejszego stylu pisania.

Co zrobić z zaschniętym piórem?

Współcześnie użytkowane są spływaki w wiecznych piórach o gęstej sieci kanalików spływowych i żeberek, które warunkują komfortowe podawanie atramentu bez powstawania odprysków czy kleksów na papierze. Jeśli nowe pióro zaraz po zakupie nie działa lub przerywa podczas pisania, może to być spowodowane dostaniem się jakiegoś zabrudzenia do środka podczas procesu składania go. Taki problem można spokojnie usunąć, używając do tego np. strzykawki lub innego urządzenia, którym pod ciśnieniem wody, intensywnie przepłukujemy ten fragment pióra, do którego wkładane są naboje lub konwerter. A co w przypadku, kiedy mamy do czynienia z zaschniętym piórem? Czy można je jeszcze odratować? W tym przypadku świetnie sprawdza się tani i łatwy sposób, który każdy może wykorzystać bez wychodzenia z domu. Do tego celu potrzebne będą:

  • Woda
  • Płyn do mycia naczyń

Pierwszym etapem jest odtłuszczenie pióra. W tym celu należy napełnić szklankę wodą (ważne, by nie był to wrzątek, aby poszczególne jego elementy nie uległy zniszczeniu). Do wody dodajemy odrobinę płynu – dosłownie wystarczy jedna kropla. Warto pamiętać także o tym, żeby nie stosować żadnych silnie czyszczących środków, takich jak ocet czy rozpuszczalnik, ponieważ mogą uszkodzić pióro. Następnie należy zanurzyć stalówkę w tym roztworze – najlepiej pozostawiając ją tak na noc. W tym czasie zaschnięty atrament oraz nagromadzony brud w środku powinny się rozpuścić. Teraz wystarczy wypłukać pióro z resztek płynu i atramentu. Zanim umieścimy nabój w środku, koniecznie trzeba osuszyć je przed ponownym użytkowaniem. Należy oprzeć je o papier lub ręcznik papierowy, które szybko wchłoną wodę, zgromadzoną na dole. Po wykonaniu tych czynności, można spróbować umieścić nabój w środku i rozpisać pióro. Taki zabieg czyszczenia stalówki warto co jakiś czas powtarzać.

Poprzedni artykuł

Jaki wideorejestrator będzie najlepszy?

Następny artykuł

Jak przygotować samochód do sprzedaży? 15 najważniejszych zasad

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *