Czy warto zaciągać kredyt na zakup samochodu?

Nie zawsze zakup nowego samochodu można sfinansować za pomocą gotówką. W tym celu najczęściej zaciąga się pożyczkę lub kredyt. Sprzedawcy w salonach samochodowych oferują ten sposób zapłaty za nowe auto nieraz na bardzo korzystnych warunkach. Taka forma zakupu powinna być bardzo przemyślana, ponieważ wiąże się ona z koniecznością spłacania zobowiązania w równych miesięcznych ratach przez najbliższe lata, w zależności od okresu kredytowania. Należy pamiętać, aby podejmując ostateczną decyzję o zaciągnięciu kredytu, dokładnie ocenić swoją sytuację finansową, a wysokość kredytu dostosować do swoich możliwości, aby mieć pewność ciągłości wpłat. Czy zastanawiałeś się nad zaletami kredytu na samochód i czy to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla ciebie?

Z czym się wiąże zaciągnięcie kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy to pożyczka na konkretny cel, jakim jest zakup samochodu, niezależnie od źródła zakupu – z salonu samochodowego, komisu czy od osoby prywatnej. Ten rodzaj kredytu udziela się również na zakup pojazdu jednośladowego, ciężarowego lub przyczepy kempingowej. W zdecydowanej większości zaciągany jest na zakup samochodu i taką też nosi nazwę.

Kredyt samochodowy, podobnie jak kredyt hipoteczny, przyznawany jest na podstawie ściśle określonych przez bank zasad. Najbardziej wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa, której wysokość zależy od wymagań danego banku. Zdolność kredytową możesz w łatwy sposób wyliczyć samodzielnie za pomocą powszechnie dostępnego w różnych serwisach internetowych kalkulatora kredytowego. Kiedy poznasz swoją zdolność kredytową, możesz wybrać najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb ofertę. Dokładne zapoznanie się z konkretną ofertą oraz warunkami spłaty kredytu, pozwoli zaoszczędzić niepotrzebnych nieporozumień i stresów. Pamiętaj, że całkowity koszt kredytu złożony jest nie tylko z kwoty na zakup samochodu, to również odsetki kredytowe, opłaty bankowe, prowizje banku, podatki, marże oraz koszty dodatkowych usług, jak np. ubezpieczenie kredytu.

Inna sprawa, to sposób w jaki banki zabezpieczają się przed niewypłacalnością kredytobiorcy, chroniąc w ten sposób własne interesy. W tym celu, często stosuje się tak zwany zastaw rejestrowy, polegający na wpisaniu do dowodu rejestracyjnego kredytowanego pojazdu nazwy banku, udzielającego tego kredytu. Oznacza to w praktyce, że bank staje się właścicielem pojazdu do momentu spłaty zadłużenia w całości. Do tego czasu pojazd jest jego własnością, co oznacza że w razie rozwiązania umowy kredytowej, może go sprzedać aby odzyskać poniesione koszty. Inną praktyką banków jest stosowanie depozytu karty pojazdu lub cesji praw z polisy AC. W rezultacie depozytu karty pojazdu, kredytobiorca i faktyczny użytkownik pojazdu nie może dokonać żadnej transakcji dotyczącej tego pojazdu do chwili spłaty swoich zobowiązań wobec banku. Cesja praw z polisy AC natomiast sprawia, że ewentualne odszkodowania należne z jej tytułu automatycznie zostanie przekazane na konto banku, z kolei usunięcie wszelkich szkód będzie należało do kredytobiorcy.

Kredyt samochodowy – czy na pewno?

W porównaniu z kredytem gotówkowym, kredyt na zakup samochodu jest przeznaczony na konkretny cel. Jego zaciągnięcie wiąże się z niższym całkowitym kosztem kredytu, jednak należy pamiętać o konieczności zabezpieczenia kredytu, o które będzie się upominał bank. Przy zakupie droższego samochodu, banki chętniej przyznają wyższą kwotę kredytu, jeśli wybierzemy kredyt samochodowy, znacznie trudniej będzie uzyskać kredyt gotówkowy w tej samej wysokości. Atrakcyjne są również wysokości rat kredytowych oraz całkowity okres ich spłaty, jeśli porównamy go do warunków uzyskania kredytu gotówkowego. Różnicę między tymi rodzaju kredytu można porównać do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, którego warunki są znacznie bardziej atrakcyjne niż w przypadku kredytu gotówkowego na zakup mieszkania. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić zapisy w umowie kredytowej pod kątem ich zgodności z prawem, w przeciwnym razie postanowienia i klauzule mogą być nieważne i możesz ubiegać się o jej unieważnienie umowy kredytowej.

Read Previous

Paleta euro: bezproblemowy transport na całym świecie

Read Next

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *