Czym jest blokada alkoholowa? Kiedy się ją stosuje?

Od kilku lat (od 2015 roku) w naszym kraju istnieje możliwość zamontowania w pojeździe tzw. blokady alkoholowej. Jednak nadal wielu kierowców, którzy zostali „przyłapani” na jeździe po alkoholu, nie ma w ogóle świadomości o możności skorzystania z takiego wariantu.

Kiedy stosowana jest blokada alkoholowa?

Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku osób, wobec których sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów za jazdę na tzw. podwójnym gazie. Otóż sytuacja taka może mieć miejsce w razie, kiedy osoba dopuściła się jazdy w stanie po użyciu alkoholu (zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu – wykroczenie), bądź w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu w organizmie wynosi, bądź prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila – przestępstwo). Wariant taki pozwala na to, by osoba, wobec której zakaz taki zastosowano, mogła wrócić za kółko przed upływem pełnego terminu, na jaki go orzeczono.

Co to jest blokada alkoholowa?

Definicję blokady alkoholowej znajdziemy w Ustawie – Prawo o ruchu drogowym: to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm³. Innymi słowy, jeżeli sąd wobec kierowcy za jazdę po alkoholu zastosował zakaz prowadzenia pojazdów, szansą dla sprawcy jest zamontowanie w pojeździe alkoblokady, czyli urządzenia, które niejako będzie kontrolowało jego trzeźwość. Silnik nie zostanie uruchomiony, jeżeli przekroczony zostanie określony w ustawie limit zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Warunki

Jakie wymogi należy spełnić? Tę kwestię reguluje Kodeks karny wykonawczy. O zmianie tego środka karnego (zakazu prowadzenia pojazdów) na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, sąd może orzec, jeżeli sprawca wykonywał ten „zwykły” zakaz przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru (a jeżeli orzeczono dożywotni zakaz – przez co najmniej 10 lat). Co więcej – postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego muszą uzasadniać przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Sprawca powinien wykazać, iż zrozumiał, że jego czyn był błędem (wyrażenie skruchy). Sąd będzie oceniał, czy w stosunku do danej osoby można mówić o pozytywnej prognozie kryminologicznej. W tym celu należy złożyć do sądu (który wcześniej orzekał w sprawie) odpowiedni wniosek (właściwie uzasadniony – jak więc widać, adwokat za jazdę po alkoholu może okazać się niezwykle pomocny).

Formalności

Jeżeli taki wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie – wnioskodawca będzie musiał dopełnić jeszcze określonych formalności (które i tak są wymagane, w przypadku gdy dana osoba chce wrócić do prowadzenia pojazdów). Formalności te to np. pozytywne przejście określonych w ustawie badań psychotechnicznych i lekarskich. Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na okres przekraczający rok – konieczne będzie zdanie ponownego egzaminu na prawo jazdy. Kolejny krok to oczywiście zamontowanie blokady alkoholowej w pojeździe, który osoba ta zamierza prowadzić. Koszt takiego urządzenia może osiągnąć poziom kilku tysięcy złotych. Montażem zajmują się specjalne firmy.

Osoby poszukujące pomocy prawnej w załatwieniu niezbędnych formalności zachęcamy do kontaktu z kancelarią prawną “Adwokat kierowcy” tel: 502 408 488

Poprzedni artykuł

W Poznaniu przesadzane są najokazalsze drzewa. Dlaczego?

Następny artykuł

Jak poradzić sobie z brudną podłogą w garażu?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *