Czym jest certyfikat APRA?

Certyfikat APRA (Automotive Parts Rebuilders Association – Stowarzyszenie Regenerujących Części Motoryzacyjne) to potwierdzenie, że przedsiębiorstwo przestrzega restrykcyjnych norm podczas regeneracji części samochodowych. Zgodnie z definicją proces ten polega na odbudowie używanej części pojazdu zgodnie z przyjętymi zasadami sztuki inżynierskiej, tak by pod względem funkcjonalnym odpowiadała ona nowej części. Co jeszcze warto wiedzieć?

Fabryczna regeneracja części – na czym polega?

Regeneracja części to ich kompleksowa naprawa. Aby uzyskać ich fabryczną jakość, proces musi być przeprowadzony w specjalistycznych zakładach – nie jest możliwe uzyskanie takiego efektu przy wykonywaniu prac w warsztacie samochodowym. „Certyfikat APRA jest przyznawany przedsiębiorstwom, które spełniają restrykcyjne wymagania w tym zakresie i mają specjalnie przystosowany do tego celu zakład” – wyjaśnia ekspert z firmy Lauber Sp. z o. o. – Inter Cars Group.

Warto zwrócić uwagę, że czynności związane z regeneracją mają przywrócić podzespołowi właściwości użytkowe. Głównie obejmują mechaniczną obróbkę, która pozwala uzyskać ich pierwotny kształt i parametry. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania, gdyż jest to najkorzystniejsze wyjście z sytuacji, gdy część jest trudno dostępna bądź też jej zakup generuje wysokie koszty. Należy również wspomnieć, że proces ten pozytywnie wpływa na środowisko – nie są generowane odpady uciążliwe dla utylizacji.

Jak przebiega proces regeneracji?

Fabryczną regenerację można wykonać na wielu częściach. Głównie jest wykorzystywana do przywrócenia właściwego stanu przekładni kierowniczych ze wspomaganiem, alternatorów, rozruszników, zacisków hamulcowych, pomp wtryskowych czy wtryskiwaczy, ale też innych.

Przedsiębiorstwa specjalizujące się w regeneracji części samochodowych zgodnie z certyfikatem APRA muszą zadbać o jej przeprowadzenie zgodnie z zasadami sztuki inżynierskiej. Efektem prac powinna być część mająca wszystkie funkcje odpowiadające nowemu produktowi. Głównymi etapami procesu są:

  • demontaż zużytego podzespołu i rozebranie go na poszczególne elementy,
  • weryfikacja stanu elementów składających się na komponent,
  • naprawa elementów uszkodzonych lub zastąpienie ich nowymi,
  • uzupełnienie brakujących elementów,
  • oczyszczenie wszystkich części,
  • montaż części podzespołu,
  • obligatoryjnie regulacja,
  • badania jakości na urządzeniach testowych.

Po przeprowadzeniu odbudowy najważniejszych elementów całość jest składana przy wykorzystaniu uszczelniaczy, oringów, tulei i łożysk – ważne, by wszystkie pochodziły od renomowanych dostawców. Warto dodać, że testy są przeprowadzane na stanowiskach symulujących pracę w warunkach rzeczywistych.

Read Previous

Zakup opon samochodowych on-line – czy warto się na niego zdecydować?

Read Next

Gdzie można kupić części do silników cummins?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *