Detektyw – czy aby wykonywać zawód potrzeba specjalistycznych studiów?

Wielu z nas marzy w dzieciństwie o tym, aby zostać detektywem. Rozwiązywanie zagadek niczym Szerlock Holmes nie jest jednak jedynie złudnym marzeniem lub bajką – taki zawód istnieje i ma się świetnie. Często jednak spotkać się można z pytaniem dotyczącym wykształcenia potencjalnego detektywa – czy aby wykonywać ten zawód trzeba ukończyć specjalistyczne studia wyższe? Odpowiadamy!

Czym tak naprawdę się zajmuje?

Niewiele osób wie czym tak naprawdę zajmuje się detektyw. Prawdę mówiąc wiele odpowiedzi jest mało konkretnych, a obraz detektywa bardzo często skrzywiony jest przez postaci z filmów i bajek. Czym tak naprawdę zajmuje się detektyw? Otóż zawód ten jest bardzo ciekawy. Polega on głownie na sukcesywnym zbieraniu potrzebnych informacji o konkretnych osobach,  zdarzeniach, przedmiotach czy korzystaniu ze sprzętu szpiegowskiego. Warto dodać, że detektywi są zazwyczaj osobami, które potrafią znaleźć więcej danych na temat danego zjawiska, niż na przykład policja lub amator na własną rękę. Warto zaznaczyć, że zawód ten nie wiąże się jedynie z akcjami w terenie, zakładaniu podsłuchów czy szpiegowaniem osób. Bardzo często jest to żmudna i mozolna praca polegająca na przykład na sprawdzaniu wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym czy zbieraniu informacji dotyczącej bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej znaków i nazw towarowych. Oczywiście bardzo często detektyw zajmuje się poszukiwaniem zaginionych, kłamstwami i zdradami, jednak warto zdać sobie sprawę, że nie jest to jego jedyne zajęcie.

Jaki musi być?

Może wydawać się to banalne, jednak osoba, która zechce być detektywem, musi posiadać kilka istotnych cech, które będą mu pozwalały na wykonywanie tego zawodu. Są to przede wszystkim duża komunikatywność i umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów, a także pewność siebie. Detektyw musi także umieć słuchać i łączyć fakty, a także być bardzo spostrzegawczym. Bez tego wykonywanie tego zawodu nie będzie możliwe – to właśnie detektyw widzi i słyszy rzeczy, które dla innych są zupełnie niewidoczne lub nieistotne. Kandydat musi być niepozorny, nie może wyróżniać się z tłumu i być na tyle wyrazisty, że łatwo można go zapamiętać. Zawód detektywa polega na niezwracaniu na siebie uwagi. Tatuaże na twarzy czy jaskrawe włosy na pewno zwrócą uwagę osoby, którą zechcemy sprawdzić. Nie bez znaczenia jest oczywiście także strój – powinien być on jak najbardziej neutralny i dopasowany do towarzystwa, w którym detektyw przebywa.

Co z tym wykształceniem?

Dla tych, którzy nie posiadają specjalistycznych studiów detektywistycznych lub nie mają możliwości, aby je zrobić mamy świetną wiadomość. Aby zostać profesjonalnym detektywem nie trzeba kończyć studiów wyższych. Trzeba jednak uzyskać licencję detektywa, która będzie uprawniała Was do wykonywania tego zawodu. Jest ona wydawana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Jak wygląda zdobycie takiej licencji? Tu sprawa się trochę komplikuję – aby ją otrzymać należy zdać trudny egzamin państwowy.

Zawód detektywa zdecydowanie jest bardzo ciekawy, jednak trzeba pamiętać o tym, że aby go dobrze wykonywać trzeba mieć pewne cechy osobowości. Należy także zdobyć licencję, która da nam uprawnienia do wykonywania zawodu i świadczenia naszych usług.


Materiał Reklamowy

Zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe. Art. 36 ust. 3 Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę, grafiki lub logotypu.

Read Previous

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych

Read Next

Jak przygotować przesyłkę paletową do transportu za granicę?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *