Dlaczego warto ubezpieczyć samochód?

Ubezpieczenie samochodu przez wielu kierowców określane jest mianem podatku, który muszą zapłacić właściciele aut. Gdyby jednak nie ubezpieczenia, odzyskanie odszkodowania za kolizję drogową czy też uszczerbek na zdrowiu kierowcy lub pasażera, byłoby niemożliwe. Średnia wysokość OC w Polsce wynosi ok. 900 złotych. Dlaczego warto ubezpieczyć swój samochód? Jakie rodzaje ubezpieczeń mamy w Polsce?

Rodzaje ubezpieczeń samochodu

W Polsce kierowcy mogą wykupić ubezpieczenie obowiązkowe OC oraz ubezpieczenia dobrowolne takie jak AC, NNW, Assistance, ochrona szyb lub opon, AC Mini, Mini Casco, Smart Casco).

Ubezpieczenie OC – kierowca, który jest sprawcą wypadku nie pokrywa szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu z własnej kieszeni – robi to ubezpieczyciel. Brak ważnego OC powyżej 14 dni wiąże się z karami finansowymi, w przypadku auta osobowego jest to dwukrotność najniższego wynagrodzenia. Warto zatem pamiętać o regularnym opłacaniu obowiązkowego OC.

Ubezpieczenie AC – zakres polisy chroni interesy właściciela samochodu. Ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy auta, które powstały na skutek kolizji lub wypadku drogowego. Niektóre oferty obejmują także ubezpieczenie od kradzieży samochodu.

Ubezpieczenie NNW – można wykupić NNW kierowcy lub kierowcy i pasażera. Polisa ta chroni od następstw nieszczęśliwego wypadku. Swoim zakresem może obejmować zarówno zdarzenia, do których doszło podczas ruchu pojazdu, jak i np. podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu czy też w przypadku pożaru auta.

Ubezpieczenie Assistance – to pomoc techniczna, medyczna i prawna w przypadku awarii samochodu.

Ochrona szyb lub opon – ubezpieczenie na wypadek wybicia szyb lub przebicia opony.

AC Mini, Mini Casco, Smart Casco – okrojona wersja AC. Ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wymienia najczęściej 2 lub 3 zdarzenia, które uwzględnia polisa.

Zalety ubezpieczenia samochodu

Nikt z nas nie ma gwarancji, że samochód, którym się poruszamy, nie ulegnie żadnemu wypadkowi, kolizji, kradzieży czy atakowi wandalizmu. Takiej pewności nie daje nam również zakup ubezpieczenia w jakiejkolwiek firmie ubezpieczeniowej. Niemniej jednak kiedy posiadamy ważną polisę, możemy mieć pewność, że otrzymamy zwrot pieniędzy lub ochronę w niespodziewanych sytuacjach.

Dlaczego warto ubezpieczyć samochód?

  • Unikamy kary finansowej za nieopłacenie obowiązkowego ubezpieczenia OC
  • Świadomość bezpiecznego poruszania się po drodze – nawet jeżeli spowodujemy wypadek, nie będziemy musieli płacić za szkody z własnej kieszeni, pokryje je ubezpieczyciel
  • Ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub pożaru pozwala spać spokojnie. Jeżeli samochód zostanie skradziony lub spłonie, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
  • Zabezpieczenie samochodu na wypadek powodzi lub aktu wandalizmu.
  • Możliwość wezwania bezpłatnej pomocy drogowej w przypadku nagłej awarii samochodu.

Sprawdź: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu >> 

Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem warto przeczytać zakresu ubezpieczenia. W OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) powinny zostać wyszczególnione wszystkie informacje dotyczące polisy oraz tego, w jakich sytuacjach właściciel pojazdu może oczekiwać odszkodowania.

Finansowanie ubezpieczenia samochodu

Jednym ze sposobów na sfinansowanie ubezpieczenia samochodu może być skorzystanie z pożyczek oferowanych przez firmy pozabankowe. Interesującym rozwiązaniem jest to proponowane przez Dziesiątka Finanse. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę w tej firmie nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu w dogodnym dla nas terminie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Transport fabryk? To możliwe

Następny artykuł

Regulator ciśnienia paliwa a tuning samochodu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments