Działanie i wymiana alternatora

Awarie niektórych części samochodowych nie dają wyraźnych znaków i nie utrudniają jazdy w znaczący sposób. Natomiast w przypadku uszkodzenia innych podzespołów niemożliwe jest nawet ruszenie z miejsca. Tak jest choćby z alternatorem, który odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o działanie pojazdu. Czym jest alternator? Jakie zagrożenie niesie jego uszkodzenie? Czemu alternatory ulegają awariom?

Alternator – co to takiego?

Urządzenie zwane alternatorem składa się z kilku części. Najważniejszy jest stojan, który tworzą trzy uzwojenia zamknięte w metalowej ramce. Natomiast w środku urządzenia znajduje się wirnik. Jego zadaniem jest wytworzenie pola magnetycznego. Do alternatora podłączony jest również pasek napędowy, bez którego część ta nie jest w stanie działać. To właśnie pasek napędza alternator.

Głównym zadaniem, za które odpowiada alternator, jest ładowanie akumulatora. Bateria natomiast jest niezbędna do działania całej elektryki samochodowej. Bez niej zwyczajnie nie odpalimy samochodu” – informuje nas specjalista ze sklepu Ucando.pl. Pokazuje to, jak ważną częścią w każdym samochodzie jest alternator.

Awarie alternatorów

Niewątpliwie alternatory to urządzenia, które są dość mocno narażone na uszkodzenia. Wynika to między innymi z ich położenia. Znajdują się w dolnej części konstrukcji pojazdu. Tym samym są narażone na kontakt z wodą, błotem, a czasami ulegają nawet uszkodzeniom mechanicznym wskutek uderzenia kamieniem leżącym na drodze.

Alternator może ulec pęknięciu lub innemu uszkodzeniu wskutek nagłego ochłodzenia, spowodowanego oblaniem wodą z kałuży. Ponadto, jego konstrukcja ulega zniszczeniu przez zanieczyszczenia osiadające na alternatorze. Wydłużenie żywotności alternatora jest możliwe poprzez zamontowanie go nieco wyżej.

Niezbędna wymiana alternatora

W przypadku wykrycia awarii alternatora zwykle wskazana jest jego wymiana. Rzadko, kiedy zaleca się naprawę tej części. Jednak jak rozpoznać, że alternator nie działa prawidłowo? Przede wszystkim w takiej sytuacji na desce rozdzielczej powinna się zapalić stosowna ikonka. Ponadto o uszkodzeniu alternatora może również świadczyć zbyt szybkie rozładowywanie się akumulatora. Jeżeli konieczna jest wymiana omawianego podzespołu, warto poszukać odpowiedniej części w sklepie internetowym. Polecamy alternatory w Ucando.pl. Sklep ten od lat cieszy się dobrą opinią, oferując jedynie sprawdzone części samochodowe od najlepszych producentów. Klienci mogą również liczyć na bardzo duży wybór produktów.

Read Previous

Fiat Panda Easy: dla ceniących styl

Read Next

Aktywne przejścia dla pieszych – sposób na bezpieczeństwo

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *