Ekologiczne słomki, czyli jak każdy może zadbać o naszą planetę

W obecnych czasach, w obliczu katastrofy ekologicznej, której głównym prowodyrem jest działalność człowieka, społeczeństwo wraz z pomocą rządów zmuszone jest przedsięwziąć środki, które choć w małym stopniu zahamują zagładę fauny i flory na całym świecie. Każdy z nas, każdego dnia powinien chociaż przez chwilę przemyśleć, w jaki sposób być częścią społeczeństwa, która pragnie oddać przysługę naszej planecie. Jedną z małych rzeczy, które każdy z nas może wdrożyć od zaraz, jest rezygnacja z plastikowych słomek.

Jakie alternatywy wobec plastikowych słomek

Każda osoba zainteresowana losami świata, na pewno widziała filmik z żółwiem morskim, któremu słomka utknęła w nosie. Niestety nie jest to wyjątkowa sytuacja. Każdego dnia w Polsce jest wykorzystywanych 3 miliony słomek! Ze względu na swoją wielkość, nie nadają się one do recyklingu, a rozkład trwa aż do 2 tysięcy lat. Dlatego coraz częściej zarówno konsumenci jak i właściciele restauracji i barów stawiają na ekologiczne słomki. Z każdym rokiem rośnie liczba alternatywnych surowców nadających się na produkcję słomek. Wśród najbardziej oczywistych, wymienia się słomki szklane bądź metalowe. Osoby zainteresowane stosunkowo niską ceną zamiennika powinny zwrócić uwagę na słomki papierowe bądź słomki wyprodukowane ze słomy. Inwencja twórców nowych ekologicznych produktów nie zna granic. Przykładem jest produkcja innowacyjnych słomek jadalnych, które stworzone zostały z produktów takich jak makaron, mączka ryżowa czy pszenica.

Korzyści z używania ekologicznych słomek

Korzyści z używania ekologicznych słomek są niezliczone. Po pierwsze i najważniejsze – chronimy środowisko przed niszczycielskim działaniem plastiku. Słomki wyprodukowane z innych tworzyw mogą ulec recyklingowi, a niektóre tworzywa są dodatkowo jadalne. Same słomki ekologiczne również występują w modelach wielokrotnego użytku. Dzięki temu można używać ciągle tej samej, szklanej słomki co jest oszczędnością naszych pieniędzy. Słomki wyprodukowane z tworzyw organicznych są bezpieczne dla naszego organizmu. Potwierdzone zostało, iż niektóre tworzywa wchodzące w skład produkcji plastikowych słomek są rakotwórcze.

W 2019 roku Parlament Europejski podjął decyzję o zakazie używania plastikowych słomek do 2021 roku. Oprócz tego zakaz obejmuje również takie artykuły jak sztućce oraz naczynia produkowane z tworzyw sztucznych. Ta decyzja władz europejskich podpowiada nam, w jakim alarmującym stanie jest obecnie stan środowiska. My jednak wcale nie musimy czekać dwóch lat na zakaz. Możemy zacząć używać ekologicznych zamienników już teraz. Z pełną ofertą ekologicznych akcesoriów mogą się Państwo zapoznać na pajlo.pl

Read Previous

Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!

Read Next

Kupujemy kompresor samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *