Wraz z dynamicznych rozwojem elektroniki, zajmuje ona coraz więcej miejsca w naszym życiu. Doskonale wiedzą o tym między innymi starsi kierowcy, którzy być może pamiętają jeszcze samochody będące w 100% tworami mechanicznymi, pozbawionymi elektronicznych podzespołów. W dzisiejszych czasach trudno jednak wyobrazić sobie, żeby podobny pojazd opuścił fabrykę. Jaką rolę pełni elektronika w nowoczesnych samochodach?
Komfort i bezpieczeństwo
Z punktu widzenia codziennego użytkowania samochodu, kluczową rolą elektroniki samochodowej, jest zapewnienie kierowcy i pasażerom pojazdu należytego stopnia bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Kwestia jest bardzo złożona, ponieważ nowoczesne systemy samochodowe kontrolują bardzo wiele aspektów jazdy. Wyróżniamy między innymi systemy:
- Kontroli trakcji, hamowania – mowa tutaj m.in. o słynnym systemie ABS, który zapobiega wpadaniu samochodu w poślizg podczas hamowania, czy systemie kontroli trakcji ASR, który z kolei zapobiega poślizgom podczas przyspieszania.
- Wykrywania innych samochodów – ostrzega kierowca przed zmianą pasa w momencie, gdy w martwym polu znajduje się inny pojazd.
- TSR – Traffic Sign Recognition jest systemem, który rozpoznaje znaki drogowe i ostrzega kierowcę, jeśli przykładowo przekracza on dozwoloną prędkość.
- Asystent parkowania – znacząco ułatwia prawidłowe ustawienie samochodu. Składa się on między innymi z czujników, które za pomocą sygnałów dźwiękowych ostrzegają o bliskości przeszkód i innych samochodów w otoczeniu. Dodatkowo może zawierać tylną kamerę, która w czasie rzeczywistym wyświetla graficzne odwzorowanie kąta skrętu samochodu. Niezwykle przydatny system przede wszystkim dla posiadaczy dużych aut.
- Asystent utrzymania pasa ruchu – jego zadaniem jest utrzymanie pojazdu na jednym pasie. Przydaje się szczególnie na długich trasach, gdzie w wyniku zmęczenia koncentracja kierowcy może osłabnąć.
- System kontroli zmęczenia – to zaawansowany system, który zbierając informacje na temat pulsu kierowcy (czujniki ukryte są w kierownicy), mrugania oczu, ruchów głowy czy zmian prędkości może stwierdzić, że kierowca jest zmęczony. W takich sytuacjach system wysyła stosowne powiadomienie o konieczności odpoczynku.
Diagnostyka pojazdu
Każdy samochód od czasu do czasu powinien przejść kontrolę stanu technicznego. W takich sytuacjach elektronika pokładowa pojazdu ujawnia swoją drugą istotną funkcję. Jest ona mianowicie niezbędna do przeprowadzania diagnostyki samochodu. Na czym to polega?
– „Ogólna zasada przeprowadzania diagnostyki komputerowej jest bardzo prosta – mówi specjalista firmy Ford Sławek – Do jej wykonania potrzebny jest komputer wyposażony w odpowiednie oprogramowanie. Po podłączeniu się do komputera pokładowego samochodu, program pobiera z niego dane zbierane z rozmieszczonych w samochodzie czujników. Analiza tych danych oraz ewentualnych błędów wykrytych przez system pozwala stwierdzić, które elementy samochodu działają poprawnie, a które nie i jaka jest tego przyczyna. Dzięki diagnostyce komputerowej możemy ocenić stan auta bez konieczności rozbierania go na części, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć ewentualnych pomyłek”.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany