Felgi aluminiowe w okresie zimowym

Zawsze jesienią wraca temat słuszności montowania felg aluminiowych na okres zimowy. To zagadnienie jest ważne przede wszystkim dla kierowców, którym zależy na efektownym wyglądzie samochodu, a ze względu na duży koszt zakupu felg ze stopów aluminium obawiają się o ich stan w styczności z niesprzyjającymi warunkami panującymi w tym półroczu.

Felga stalowa nigdy nie uatrakcyjni wyglądu wizualnego samochodu. Nawet w komplecie z plastikowym kołpakiem takie koło nie przekonuje swoim wyglądem. Z drugiej strony coraz więcej nowoczesnych pojazdów nie ma nawet możliwości posiadania stalówek. Wraz ze zwiększającymi się mocami silników występuje potrzeba montowania większych i lepszych tarcz i zacisków hamulcowych. To przekłada się także na konieczność montowania felg o większej średnicy, tak by pomieścić te elementy wewnątrz koła. Felgi stalowe do aut osobowych produkuje się zazwyczaj w rozmiarach do 16 cali. Odmiany 17 calowe zdarzają się niezwykle rzadko.

Felga aluminiowa jest nie tylko droższa w zakupie (czasami nawet kilkukrotnie w odniesieniu do felgi stalowej), ale również bardziej zaawansowana technologicznie. Markowi producenci do zabezpieczania odlewu stosują kilka warstw lakierniczych. Znajduje się tu farba podkładowa, dwie lub trzy warstwy koloru i wysokiej jakości lakier bezbarwny, który ma za zadanie chronić przed substancjami degradującymi jak sól drogowa, pył z klocków hamulcowych oraz przed mikro-uszkodzeniami.

Z czego więc biorą się obawy o trwałość felg aluminiowych podczas eksploatacji w okresie zimowym?

Czynników jest zapewne kilka. Pierwsze to przyzwyczajenie i ogóle przekonanie, że felga stalowa jest trwalsza, a nawet jeśli nie to przynajmniej dużo tańsza. Regeneracja powłoki felgi stalowej jest na tyle prosta, ze może ją wykonać każdy kierowca w przydomowym garażu. Z aluminiowym odpowiednikiem nie jest już tak łatwo.

Choć z alufelgami produkowanymi w Chinach pod względem jakości jest coraz lepiej, to jednak wciąż można zaobserwować takie egzemplarze z odpryskującym, zmatowiałym lakierem. U części obserwatorów rodzi się wtedy przekonanie, że powłoka wszystkich takich felg jest nietrwała. Natomiast prawda jest taka, że żaden szanujący się producent nie wypuści na rynek produktów z wątpliwej jakości powłoką lakierniczą. W sklepie internetowym felgido.pl w ciągu 10 lat reklamacje związane z problemami lakierniczymi zdarzyły się tylko dwa i za każdym razem były rozstrzygane przez producenta na korzyść klienta.

Felgi aluminiowe różnią się nie tylko jakością, ale również sposobem wykończenia. Mimo wysokiej jakości stosowanych lakierów wciąż nie są polecane do użytkowania zimą wersje kół posiadających powierzchnie polerowane. Wynika to z faktu, że w miejscu takiego polerowania powierzchnię ochronną stanowi jedynie lakier bezbarwny. W przypadku powstania mikropęknięć spowodowanych np. uderzeniami kamyczków czy działaniem substancji degradujących, stop aluminium nie jest juz wystarczająco dobrze zabezpieczony przed warunkami zewnętrznymi. Utleniające sie aluminium ma tendencję do czarnienia, co w żadnym wypadku nie jest pożądane w odniesieniu do wyglądu wizualnego felgi. Brak zaleceń co do eksploatacji tych felg w okresie zimowym jest też po części zbyt ostrożnym podejściem producentów do zabezpieczania się przed ewentualnymi nieuzasadnionymi reklamacjami. Cieńsza powierzchnia lakiernicza to łatwiejsze uszkodzenie mechaniczne takiej powierzchni powstające już z winy użytkownika. W sklepie felgido.pl można znaleźć kilka modeli felg polerowanych, które bez kompleksów są polecane przez ich producentów do użytkowania zimą.

Felg, które z całą pewnością nie należy użytkować w tym trudnym okresie zaliczamy wersje wysoko polerowane i chromowane. Takie koła cieszą oko, ale są zabezpieczone zbyt cienką powłoką ochronną, by przejeździły bez szwanku okres zimowy.

Jeśli zależy nam na eleganckim wyglądzie samochodu i nie lubimy szlifować z rdzy i malować felg stalowych, aluminiowe odpowiedniki będą trafnym wyborem. Najlepiej na ten okres wybrać wzór o prostych ramionach, bez wielu zakamarków, gdzie może gromadzić się brud, sól i błoto pośniegowe.

Read Previous

Badanie firmy Zebra: Tylko co piąty konsument jest przekonany o bezpieczeństwie spożywanej żywności

Read Next

Poradnik, jak szybko kupić najtańsze ubezpieczenie samochodu