Hyundai Kona – SUV z rządową opłatą

Od pewnego czasu w Polsce obowiązuje rządowy program dopłat ,,Zielony samochód”. Lista pojazdów objętych programem nie jest zbyt długa, jednak stopniowo zaczyna się powiększać. Do spisu został dodany SUV Hyundai Kona Electric. Jest to pierwszy pojazd tego typu, które został objęty rządową opłatą. Co wyróżnia samochód Hyundai Kona Electric i jakie ma osiągi oraz zasięgi?

Hyundai Kona Electric – cena

Uzyskanie dopłaty w ramach rządowego programu ,,Zielony samochód” jest możliwe jedynie w przypadku samochodów elektrycznych, których cena maksymalna nie przekracza 125 tysięcy złotych. W tym limicie do tej pory mieściły się przede wszystkim najmniejsze pojazdy elektryczne oraz hatchbacki segmentu B. Bazowy Hyundai Kona Electric został właśnie wprowadzony na rynek w przystępnej cenie. Dzięki temu ten stylowy crossover to pierwszy samochód typu SUV, który będzie mógł zostać objęty opłatami. Hyundai Kona Electric w wersji Style kosztuje w Polsce od 124 502 zł do 124 939 zł. Taka cena pozwala na uzyskanie rządowej dopłaty w wysokości 15% ceny zakupu. Po rabacie Kona Electric w wersji kolorystycznej Galaxy Gray będzie więc kosztować 105 826,70 zł, a cena pozostałych kolorów to 106 198,15 zł.

Sprawdź ofertę samochodów Hyundai Kona na stronie https://nawrot.hyundai.pl/.

Parametry techniczne Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric wyróżnia nie tylko przystępna cena i rządowa opłata, ale także parametry techniczne. Ich ilość, póki co jest ograniczona, gdyż do Polski trafi 70 takich samochodów. Każdy z nich posiada 136-konny silnik elektryczny o mocy 395 Nm. Dzięki temu pojazd rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,7 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 155 km/h. Producent zapewnia także o maksymalnym średnim zasięgu, zmierzonym zgodnie z WLTP, który wynosi 289 km.

Samochód ładuje się od 0 do 80% w czasie 57 minut. Aby osiągnąć naładowanie w takim czasie, proces należy przeprowadzać na stacjach szybkiego ładowania prądem stałym z gniazdem CCS Combo o mocy 50 kW. Okres ładowania z gniazdka domowego 230V do pełna wynosi 19 godzin. Jeśli natomiast korzysta się z ładowarki pokładowej z gniazdem Type 2 o mocy 7,2 kW, czas ładowania skraca się do 6 godzin i 10 minut.

Wyposażenie standardowe Hyundai Kona Electric

Mimo swojej niskiej ceny, Hyundai Kona Electric ma dość bogate wyposażenie. W środku znajduje się system mocowania foteli dziecięcych Isofix na tylnych fotelach, co może być znacznym ułatwieniem dla rodzin podróżujących z dziećmi. Bardzo ważne dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów są też systemy utrzymywania pasa ruchu LKA oraz system monitorujący poziom koncentracji kierowcy DAW. Przycisk Start/Stop i kluczyk zbliżeniowy stanowią natomiast komfortowy system uruchamiania samochodu, a zamontowana wewnątrz pojazdu klimatyzacja automatyczna sprawia, że jazda samochodem jest przyjemniejsza.

Hyundai Kona Electric w swoim standardowym wyposażeniu posiada także elektrycznie sterowane szyby przednie i tylne oraz tempomat z ogranicznikiem. Dla ułatwienia wykonywania manewrów na parkingu samochód jest wyposażony w kamerę cofania oraz czujniki cofania z tyłu. W samochodzie znajduje się także skórzana kierownica regulowana w dwóch płaszczyznach. Elektrycznie regulowane jest również podparcie lędźwiowe w fotelu kierowcy. Dodatkowy gadżet stanowi konsola centralna, w której znajdują się podłokietniki oraz uchwyty na napoje i schowki.

Poza tym, wewnątrz pojazdu znajdują się udogodnienia, takie jak cyfrowe zegary z 7″ kolorowym wyświetlaczem, radio z 7″ kolorowym ekranem dotykowym oraz system audio z 6 głośnikami, w tym z głośnikami wysokotonowymi. Hyundai Kona Electric posiada także, możliwość łączenia ze smartfonami za pomocą Android Auto i Apple Car Play oraz przez system bluetooth i gniazda USB i 12V, które znajdują się w centralnej konsoli.

Z kolei na zewnątrz samochód jest wyposażony w felgi aluminiowe 17″ oraz światła do jazdy dziennej LED. Hyundai Kona Electric posiada również system podgrzewania akumulatorów, gniazdko CCS Combo do szybkiego ładowania z mocą do 50 kW oraz ładowarkę pokładową trójfazową o mocy 7,2 kW. Do ładowania samochodu z gniazdka domowego dołączony jest kabel, a dodatkowo w wyposażeniu znajdują się łopatki do regulacji poziomu rekuperacji. Poza tym samochód posiada różne tryby jazdy, takie jak Sport, Comfort, Eco oraz Eco+.

Read Previous

Skuteczne sposoby na podniesienie wartości auta

Read Next

Jaka glazura, kafelki do kuchni, łazienki, na taras?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *