Jak często wymieniać olej?

Każdy silnik samochodowy potrzebuje oleju. Nowoczesne silniki są zaprojektowane i zbudowane zgodnie z wysokimi standardami i wymagają olejów, które spełniają bardzo specyficzne specyfikacje branżowe i specyfikacje producentów samochodów, aby zapewnić długą żywotność. Niezastosowanie odpowiedniego rodzaju oleju i udokumentowanie jego użycia może unieważnić gwarancję na nowy samochód.

Większość samochodów w późnych modelach wymaga olejów syntetycznych lub w pełni syntetycznych, o niskiej lepkości, wielosezonowych, oszczędzających zasoby olejów, które minimalizują tarcie i maksymalizują zużycie paliwa. Jednak wybór odpowiedniego oleju nie zawsze jest łatwy. Olej odpowiedni dla twojej marki i modelu pojazdu musi mieć właściwy stopień lepkości SAE, spełniać standardy wydajności oraz spełniać wszelkie unikalne specyfikacje ustalone przez producenta lub producenta silnika. Wymagania te są szczegółowo opisane w instrukcji obsługi pojazdu, a warsztat samochodowy może również dostarczyć informacje na temat zalecanych specyfikacji oleju w twoim samochodzie.

W zależności od wieku pojazdu, rodzaju oleju i warunków jazdy okresy wymiany oleju mogą się różnić. Kiedyś wymiana oleju co 10000 km była normalna, ale przy nowoczesnych smarach większość dzisiejszych silników zaleca okresy wymiany oleju od 15000 do 3000 km. Co więcej, jeśli silnik twojego samochodu wymaga w pełni syntetycznego oleju silnikowego, może to być nawet więcej. Nie można ocenić stanu oleju silnikowego po kolorze, dlatego należy postępować zgodnie z harmonogramem konserwacji fabrycznej w celu wymiany oleju.

Okresy wymiany oleju – starsze samochody

Starsze samochody zazwyczaj mają okresy wymiany oleju na podstawie przebiegu i mają dwa harmonogramy konserwacji, jeden dla samochodów używanych normalnie, a drugi dla tych używanych w „trudnych warunkach serwisowych”. Ta ostatnia kategoria obejmuje prowadzenie samochodu pod jednym lub kilkoma z następujących warunków:

  • Głównie krótkie wycieczki (5 mil lub mniej)
  • Wyjątkowo gorący, zimny lub zakurzony klimat
  • Ciągła jazda stop-and-go
  • Przewożenie ciężkich ładunków lub holowanie przyczepy

Jeśli użytkowanie twojego pojazdu podlega surowej definicji serwisowej w instrukcji obsługi, utrzymuj samochód zgodnie z bardziej rygorystycznym harmonogramem. Jeśli jednak jeździsz samochodem w normalnych warunkach, uważaj na wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy na usługi wymiany oleju i inne prace konserwacyjne, których Twój samochód może nie potrzebować lub z którego korzystać.

Okresy wymiany oleju – nowsze samochody

Większość nowszych samochodów jest wyposażona w systemy monitorowania zużycia oleju, które automatycznie określają, kiedy konieczna jest wymiana oleju, i powiadamiają Cię za pomocą ostrzeżenia na tablicy rozdzielczej. Wczesne proste systemy opierają się na czasie i przebiegu, ale obecne zaawansowane konstrukcje analizują rzeczywiste warunki eksploatacji pojazdu, aby określić, kiedy olej zacznie się degradować. W rzeczywistości instrukcje obsługi i konserwacji wielu nowszych samochodów całkowicie eliminują zalecenia dotyczące „trudnych czynności serwisowych”, ponieważ system monitorowania zużycia oleju automatycznie skraca interwał wymiany oleju, gdy wykryje ciężkie działanie.

Ilekroć konieczna jest wymiana oleju w samochodzie, serwisant powinien zresetować system monitorowania zużycia oleju. W przypadku wymiany własnego oleju można zresetować system, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu.

Rzadsze wymiany oleju w nowszych silnikach sprawiają, że konieczne jest sprawdzanie poziomu oleju co miesiąc i uzupełnianie go w razie potrzeby. Podczas gdy wiele silników zużywa mniej niż litr oleju między zmianami, inne mogą zużywać nawet więcej. Utrzymanie właściwego poziomu oleju może pomóc uniknąć kosztownych napraw samochodów, zużycie lub uszkodzenie silnika wynikające z niskiego poziomu oleju nie będzie objęte gwarancją nowego samochodu. Pamiętaj, że jeśli nie przejedziesz wiele kilometrów samochodem, większość producentów samochodów zaleca pojechać do auto serwisu wymienić olej co 12 miesięcy, nawet jeśli przypomnienie o konserwacji nie zostało włączone.

Read Previous

O czym warto pamiętać przy ważeniu i ustawianiu samochodu wyścigowego

Read Next

Jak kupić samochód?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *