Jazdę z niewyważonymi kołami możemy porównać do uderzania młotkiem w zawieszenie naszego samochodu. Drgania kierownicy i nieprzyjemne efekty akustyczne to tylko jedne z objawów tego zjawiska. Dlaczego warto regularnie wyważać koła w naszym samochodzie? Czym grozi zaniedbanie tej czynności?
Dlaczego warto doważać koła w aucie?
Wyważenie kół w samochodzie jest istotne ponieważ polega na równomiernym rozłożeniu mas wokół osi obrotu koła. Istotne dla nas jest, aby nie występowały miejsca gdzie masa jest większa lub mniejsza, a środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu.
Najbardziej odczuwalnym skutkiem niewyważonych kół w naszym samochodzie jest obniżony komfort jazdy. Często kierując pojazdem odczuwamy nieprzyjemne drgania, zarówno kierownicy jak i całego wnętrza, a dodatkowo możemy spotkać się z frustrującymi efektami dźwiękowymi. Jednak najgorszym skutkiem braku wyważenia kół w samochodzie może okazać się obniżenie kondycji jego zawieszenia. W samochodzie średniej wielkości niedoważone koła mogą spowodować uszkodzenia, które skrócą żywotność elementów podwozia nawet o połowę.
Dlaczego koło auta wibruje?
Powody mogą być różne, jednak bez względu na przyczynę, wibrowanie kół nie jest dobrym znakiem i może prowadzić do powstawania uszkodzeń i awarii. Często powodem utraty wyważenia kół może być np. przypadkowe zahaczenie o krawężnik. Jednak warto mieć na uwadze, że czynniki mogą być dużo bardziej trywialne, począwszy od skrzywionej felgi lub nierówno zużytej opony. Warto zdać sobie z tego sprawę, jednak musimy pamiętać, że podłoże niekoniecznie musi leżeć w samych kołach, często winny jest także sposób ich mocowania oraz sama specyfika poszczególnych elementów podwozia.
Wyważanie i doważanie kół
Istotną kwestią jest to, że aby uzyskać pewność, że wszystko jest dokładnie wyważone, nie wystarczy zastosować tylko wyważarki stacjonarnej. Każde z kół w aucie powinno zostać doważone dodatkowo za pomocą stanowiska z doważarką. Obecnie większość serwisów takich jak OMT Serwis Tarnów jest wyposażonych w takie stanowiska. Powinniśmy także pamiętać o tym, że koła zawsze powinny być ważone i doważane wraz z kołpakami, gdyż mogą one powodować niedoważenia rzędu 20 gramów.
Jak często wyważać koła w samochodzie?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „jak często wyważać koła w swoim samochodzie”. Powinniśmy prowadzić stałą obserwację swojego pojazdu, aby móc odpowiednio szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Przyjmuje się, że powinno robić się to przynajmniej raz do roku lub:
- Po każdorazowym zdejmowaniu opony z felgi, np. podczas okresowego wymieniania opon;
- Co przejechane 5000 km.
Wyważanie kół w samochodzie – podsumowanie
Ze względu na to, że produkuje się samochody wyposażone w coraz większe koła, a także przystosowane do coraz większych prędkości, problem rośnie w siłę. Im szybciej poruszamy się naszym samochodem tym poważniejsze mogą być skutki niewyważenia kół. Warto więc stale monitorować problem.
Źródło zdjęć: freepik.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany