Jak często wyważać koła w samochodzie?

Jazdę z niewyważonymi kołami możemy porównać do uderzania młotkiem w zawieszenie naszego samochodu. Drgania kierownicy i nieprzyjemne efekty akustyczne to tylko jedne z objawów tego zjawiska. Dlaczego warto regularnie wyważać koła w naszym samochodzie? Czym grozi zaniedbanie tej czynności?

Dlaczego warto doważać koła w aucie?

Wyważenie kół w samochodzie jest istotne ponieważ polega na równomiernym rozłożeniu mas wokół osi obrotu koła. Istotne dla nas jest, aby nie występowały miejsca gdzie masa jest większa lub mniejsza, a środek ciężkości pokrywał się ze środkiem obrotu.

Najbardziej odczuwalnym skutkiem niewyważonych kół w naszym samochodzie jest obniżony komfort jazdy. Często kierując pojazdem odczuwamy nieprzyjemne drgania, zarówno kierownicy jak i całego wnętrza, a dodatkowo możemy spotkać się z frustrującymi efektami dźwiękowymi. Jednak najgorszym skutkiem braku wyważenia kół w samochodzie może okazać się obniżenie kondycji jego zawieszenia. W samochodzie średniej wielkości niedoważone koła mogą spowodować uszkodzenia, które skrócą żywotność elementów podwozia nawet o połowę.

Dlaczego koło auta wibruje?

Powody mogą być różne, jednak bez względu na przyczynę, wibrowanie kół nie jest dobrym znakiem i może prowadzić do powstawania uszkodzeń i awarii. Często powodem utraty wyważenia kół może być np. przypadkowe zahaczenie o krawężnik. Jednak warto mieć na uwadze, że czynniki mogą być dużo bardziej trywialne, począwszy od skrzywionej felgi lub nierówno zużytej opony. Warto zdać sobie z tego sprawę, jednak musimy pamiętać, że podłoże niekoniecznie musi leżeć w samych kołach, często winny jest także sposób ich mocowania oraz sama specyfika poszczególnych elementów podwozia.

Wyważanie i doważanie kół

Istotną kwestią jest to, że aby uzyskać pewność, że wszystko jest dokładnie wyważonenie wystarczy zastosować tylko wyważarki stacjonarnej. Każde z kół w aucie powinno zostać doważone dodatkowo za pomocą stanowiska z doważarką. Obecnie większość serwisów takich jak OMT Serwis Tarnów jest wyposażonych w takie stanowiska. Powinniśmy także pamiętać o tym, że koła zawsze powinny być ważone i doważane wraz z kołpakami, gdyż mogą one powodować niedoważenia rzędu 20 gramów.

Jak często wyważać koła w samochodzie?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „jak często wyważać koła w swoim samochodzie”. Powinniśmy prowadzić stałą obserwację swojego pojazdu, aby móc odpowiednio szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Przyjmuje się, że powinno robić się to przynajmniej raz do roku lub:

  • Po każdorazowym zdejmowaniu opony z felgi, np. podczas okresowego wymieniania opon;
  • Co przejechane 5000 km.

Wyważanie kół w samochodzie – podsumowanie

Ze względu na to, że produkuje się samochody wyposażone w coraz większe koła, a także przystosowane do coraz większych prędkości, problem rośnie w siłę. Im szybciej poruszamy się naszym samochodem tym poważniejsze mogą być skutki niewyważenia kół. Warto więc stale monitorować problem.

Źródło zdjęć: freepik.com

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto zainwestować w powiększony zbiornik paliwa?

Następny artykuł

Nie odśnieżasz chodnika wzdłuż swojej posesji? To może drogo kosztować.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments