Jak dbać o wały napędowe w samochodzie? Czy warto?

Wiele osób pomija kwestie związane z układem napędowym oraz wałami, które są podstawowymi elementami tego podzespołu. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że często to właśnie w układzie napędowym dochodzi do różnych poważnych usterek, które są ściśle powiązane z wałem napędowym. Jak zatem dbać o ten element w samochodzie oraz czy warto? W poniższym artykule podpowiemy, czy warto poddawać regularnemu serwisowaniu wału napędowego. Z pewnością dzięki temu uda Ci się ominąć wiele przykrych niespodzianek oraz poważnych usterek.

Regularne przeglądy samochodu i serwisowanie

Aby zapobiegać sytuacjom, w których dochodzi do poważnych uszkodzeń mechanicznych związanych z samochodem, a dokładniej układem napędowym, należy regularnie odwiedzać warsztat samochodowy lub Stacje Diagnostyki Pojazdów. Dzięki temu fachowcy profesjonalnie sprawdzą, czy w naszym pojeździe nie doszło do żadnych usterek i będą mogli ewentualnie wyeliminować pierwsze oznaki awarii. Zaoszczędzimy wówczas również pieniądze, które poświęcilibyśmy na opłacenie poważnych napraw w aucie. Odpowiedni mechanik powinien sprawdzić sprawność krzyżaków, przegubu oraz wszelkich uszczelek i elementów łączących, aby dotychczasowa jakość wału nie została naruszona. Wał napędowy  ulega również przetarciom czy uszkodzeniom mechanicznym.

Do warsztatu samochodowego powinniśmy udać się wtedy, gdy tylko pojawią się charakterystyczne usterki związane najczęściej z biciem kierowcy, drgań czy niepokojących dźwięków z podłogi. To typowe objawy, które wskazują również na inne usterki w samochodzie, dlatego tak ważne jest, aby nie mylić problemów z układem napędowym z innymi podzespołami.

Kosmetyka wału napędowego

Za pojęciem kosmetyki wału napędowego kryje się przede wszystkim smarowanie jego powierzchni odpowiednimi preparatami, które sprawią, że cały układ będzie pracował w pełni sprawnie oraz płynnie. Zapobiegnie to również pozostałym usterkom związanym z całym układem napędowym. Wszystko jest skutkiem odpowiedniego natłuszczenia powierzchni wału, który następnie może płynnie obracać się wokół własnej osi. Smarowanie wału powinno odbywać się regularnie podczas wspomnianych już wizyt w warsztacie samochodowym, ponieważ preparaty również ulegają zużyciu. Najlepiej poprosić o pomoc doświadczonego mechanika, który skutecznie pomoże nam w tej kwestii, jeśli tylko chcemy uniknąć usterek związanych z wałem napędowym.

Regeneracja wału napędowego

Jeśli tylko dostrzeżemy objawy związane z uszkodzeniem wału napędowego, nie musimy się martwić, że będzie to dla nas droga naprawa związana z wymianą całego elementu na nowy. W większości przypadkach wystarczy jedynie, aby oddać wał do regeneracji. Fachowcy zajmą się skutecznym demontażem całego elementu, wymianą poszczególnych jego elementów na nowe oraz wykorzystają także specjalne preparaty, które będą miały za zadanie przedłużyć żywotność działania wału. Regeneracja odpowiada również za usunięcie mniejszych usterek, nasmarowaniu oraz wyważeniu wału napędowego.

Wały napędowe zazwyczaj wykonane są z różnych materiałów, co sprawia niekiedy, że po upływie ich gwarancji może dojść do awarii. Konieczna będzie wtedy dorabianie wałów napędowych, co sprawia, że skutecznie będzie można zregenerować oraz odnowić ten element w naszym samochodzie.

Czy warto dbać o wał napędowy?

Warto dbać o wał napędowy w naszym samochodzie ze względu na to, że to element, który daje znać o swojej awarii w sposób podobny do innych problemów związanych choćby z układem kierowniczym czy skrzynią biegów. Co więcej, zapobieganie awariom związanym z układem napędowym może również sprawić, że zdecydowanie więcej zaoszczędzimy na naprawę, która może skutkować wysokim kosztem, jeśli wał będzie poważnie uszkodzony.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykuł

Jak sprawdzić szczelność okien przed zimą i czemu jest to tak ważne?

Następny artykuł

Jak działa wideorejestrator?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *