Jak dbać o wyciągarki elektryczne – praktyczne wskazówki

Wyciągarki elektryczne, obok mechanicznych i hydraulicznych, stanowią podstawowe wyposażenie każdego samochodu terenowego. Bez nich wyciągnięcie pojazdu z rowu czy błota jest praktycznie niemożliwe. Jednak, aby wyciągarka działała prawidłowo i przez dłuższy czas zachowała pełną sprawność, konieczne jest odpowiednie jej traktowanie.

Zasady prawidłowego użytkowania wyciągarki

Zasady prawidłowego użytkowania wyciągarkiPrzede wszystkim, po zakupie należy zapoznać się z instrukcją obsługi wyciągarki, a podczas jej użytkowania postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa użytkowania sprzętu. Zawsze przed wyjazdem w teren trzeba skontrolować stan wyciągarki, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas wyprawy. Szczególnie warto sprawdzić linę i hamulec pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Jakiekolwiek ślady zużycia powinny stanowić sygnał do wymiany tych elementów na nowe. Warto również mieć na uwadze, że nie wolno używać liny wyciągarki do przepasania wokół pnia drzewa, ponieważ można uszkodzić zarówno korę, jak i samą linę.

W jaki sposób dbać o wyciągarki elektryczne?

Po każdym użyciu urządzenia trzeba dokładnie wyczyścić je z pyłu, piasku i błota. Nie zaleca się używania myjek ciśnieniowych – woda przypadkowo może wówczas dostać się do mechanizmu sterującego pracą wyciągarki. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia korozji, należy niezwłocznie po umyciu osuszyć wszystkie elementy wyciągarki (przede wszystkim skrzynkę sterownika). Nie zaleca się zakładania pokrowca bezpośrednio po myciu ani po pracy w wilgotnym terenie. Aby przedłużyć żywotność urządzenia, trzeba je regularnie konserwować i sprawdzać jego stan, zarówno przed, jak i po sezonie. Jeśli urządzenie nie było używane przez dłuższy czas, może dojść do „zastania się” liny i korozji mechanizmu. Aby tego uniknąć, zaleca się, aby ją co jakiś czas rozciągać. Rozwijanie liny pozwala na jej rozluźnienie, co umożliwia wydobycie zwojów, które mogły zostać przypadkowo zakleszczone podczas pracy wyciągarki w trudnym terenie.

Konserwacja wyciągarki

Podczas użytkowania wyciągarki należy okresowo poddawać ją konserwacji i przeglądom technicznym (dostosowanym do warunków i sposobu eksploatacji, nie rzadziej, niż co 2 lata). Do okresowej konserwacji należy rozebranie urządzenia i staranne jego wyczyszczenie, nasmarowanie części ruchomych oraz wymiana zużytych elementów. Więcej przydatnych informacji można uzyskać w innej publikacji: „Jak zbudowana jest wyciągarka elektryczna?“. Jeśli urządzenie wyposażone jest w stalową linę, należy ją regularnie smarować za pomocą penetrującego oleju (jest to szczególnie ważne, ponieważ lina po pierwszym rozwinięciu nie podlega gwarancji).

Zadbane i prawidłowo użytkowane wyciągarki z pewnością nie zawiodą nas w terenie. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na modele odpowiedniej jakości, jak np. wyciągarki elektryczne Dragon Winch, będą dla nas pracować niezawodnie przez długie lata.

Poprzedni artykuł

Sprawdź, gdzie możesz kupić części do samochodu

Następny artykuł

Zalety cięcia laserowego

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *