Jak dobrać akumulator do ciągnika?

Zakończenie pory zimowej to bardzo częsty sygnał na przegląd sprzętu rolniczego we wszystkich gospodarstwach. Jednym z elementów, który koniecznie należy sprawdzić, są akumulatory do ciągników. Należy podjąć ważną decyzję, czy należy dokonać reanimacji starego akumulatora, czy zakupić nowy. Każdy z tych wyborów wiąże się oczywiście z nakładem pracy. Jak zatem dobrać odpowiedni akumulator do ciągnika?

Istnieją trzy podstawowe parametry, według których powinniśmy kupować nowe akumulatory. Ich znajomość może znacząco skrócić drogę do wybrania optymalnego akumulatora. Są to:

Typ akumulatora

Pierwszym parametrem jest typ akumulatora. Dzielimy je na:

  • akumulatory z ciekłym elektrolitem – w branży rolniczej są znane również pod pojęciem „kwasiaki”. Jest to jeden z najpopularniejszych typów akumulatora do ciągnika. Dodatkowo świetnie się sprawdzą się do zasilania innych maszyn rolniczych, jak np. kombajny;
  • akumulatory AGM – w przypadku tego akumulatora, elektrolity są ukryte między szklanymi matami. Znakomicie nadają się do maszyn, które są bardzo często włączane oraz wyłączane;
  • akumulatory żelowe – są to akumulatory elektrolitowe wzbogacone o żel krzemionkowy. Jest to najrzadszy typ akumulatora używany w rolnictwie. Częściej są one używane w przypadku przyczep kempingowych czy w instalacjach odnawialnych źródeł energii.

Prąd rozruchowy

Prąd rozruchowy wyrażony jest w amperach (A) i mówi nam, jakie natężenie prądu jest w stanie dostarczyć nam akumulator. Oczywiście najlepiej używać akumulatorów o wysokiej wartości amperów, aby znacząco przyspieszyć proces uruchamiania maszyny rolniczej. Istnieją także normy, według których powinniśmy dobierać natężenie prądu do pojemności akumulatora. Jedna z nich to norma DIN, która mówi, że np. dla akumulatora o pojemności 55 Ah, prąd rozruchowy powinien mieć wartość 266 A.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora do ciągnika jest wyrażana w amperogodzinach (Ah). Im więcej amperogodzin ma akumulator, tym więcej amperów jest w stanie dostarczyć w ciągu godziny pracy. Jak wybrać odpowiednią pojemność akumulatora? W tym przypadku najlepiej posłużyć się instrukcją od producenta maszyny. Ewentualne odchylenie od normy powinno wynosić ok. 10%. Po przekroczeniu tych wartości akumulator może nie spełniać powierzonej mu roli w sposób jak najbardziej efektywny. W przypadku nowych maszyn, warto zainwestować w akumulatory o większej pojemności, jednakże należy pamiętać, że ciągle wyłączanie i włączanie maszyny powoduje, że akumulator utrzyma stan permanentnego niedoładowania, co może skrócić czas jego żywotności.

Jak wybrać akumulator do ciągnika? – podsumowanie

Wybór odpowiedniej baterii do ciągnika nie jest wyborem prostym. Wprawiony rolnik dzięki sporemu doświadczeniu będzie umiał dobrać akumulator pod potrzeby swojego ciągnika. Należy pamiętać, że zawsze możemy udać się do profesjonalnego sklepu z maszynami rolniczymi, gdzie z pewnością doradzą nam, jak wybrać akumulator do ciągnika, aby nie tylko spełniał swoje zadania, ale również wspomagał naszą pracę przez kilka lat. Można również skorzystać z porad ekspertów, pracujących w internetowych sklepach rolniczych.

Read Previous

Zakup części samochodowych – gdzie można znaleźć najlepsze oferty?

Read Next

Wybór części do samochodów amerykańskich – oryginalne czy zamienniki?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *