Jak obniżyć składki za ubezpieczenie samochodu?

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej musi wykupić każdy posiadacz pojazdu, który podlega rejestracji w urzędzie. Nie można uniknąć tej konieczności, ale można sprawić, że za polisę OC zapłacimy niższą cenę.

Sprawdzamy 5 popularnych i skutecznych sposobów na to, jak obniżyć składki za ubezpieczenie samochodu – nie tylko w przypadku ubezpieczenia OC, ale również fakultatywnego autocasco – AC.

1. Zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne

Kierowcy, którzy nie powodują szkód i mają od kilku lat samochód zarejestrowany na własne nazwisko, mogą liczyć na uzyskanie wysokich zniżek w towarzystwach ubezpieczeniowych. Zniżki są przyznawane w różnej skali u ubezpieczycieli – zwykle 10 proc. zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Oszczędności z tytułu ich wykorzystania przy obliczaniu składki na ubezpieczenie OC mogą wynosić nawet do 70 proc.

Jednakże zniżki są stopniowo tracone za każdą szkodę spowodowaną przez kierowcę w ruchu drogowym. Tak naprawdę jedna, z pozoru drobna kolizja spowoduje, że ubezpieczyciel podniesie składkę na kolejne ubezpieczenie. W następnych latach składka może wzrosnąć znacznie. Często składki z ubezpieczenia OC przenoszone są na ubezpieczenie AC, dzięki czemu można zapłacić niższą składkę za fakultatywne ubezpieczenie autocasco.

2. Ubezpieczenie samochodu ze współwłaścicielem

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy są w ocenie towarzystw ubezpieczeniowych bardziej ryzykowni niż ci, którzy od lat mają prawo jazdy. Dlatego świeżo upieczony kierowca musi liczyć się z nałożeniem na niego zwyżki na ubezpieczenie. Powoduje to, że składka na OC będzie dosyć wysoka, co można sprawdzić, wykorzystując kalkulator ubezpieczeń samochodowych. Jest sposób na uniknięcie uiszczania takich kosztów za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej swojego auta. Wystarcz wpisać do dowodu rejestracyjnego osobę dysponującą wysokimi zniżkami na ubezpieczenia komunikacyjne.

To częsta praktyka, np. pełnoletnie dziecko, kupując samochód, wpisuje do jego dowodu rejestracyjnego ojca czy matkę, o ile rodzic ma wysokie zniżki. W ten sposób są one używane do wyliczenia ceny ubezpieczenia OC. Wymaga to co prawda dopełnieniu wielu formalności, ponieważ współwłaścicielem trzeba zostać formalnie, np. poprzez akt darowizny. Zgłasza się ją do urzędu skarbowego, a przy bliskim pokrewieństwie darczyńcy i obdarowanego, nie trzeba płacić podatku od wzbogacenia się.

Jest jeden haczyk w tym, aby ubezpieczać samochód ze współwłaścicielem – jeśli dojdzie do kolizji, nawet nie z winy osoby dysponującej zniżkami, ona również straci ich część, a następne ubezpieczenie OC dla auta wykupi w wyższej cenie.

3. Polisa w pakiecie

Kolejnym skutecznym sposobem na obniżenie składki na ubezpieczenie samochodu jest wykupienie takiej polisy w pakiecie z innym ubezpieczeniem. Najczęściej ubezpieczyciele oferują 10-20 proc. zniżki na każdą polisę samochodową – OC, AC, NNW czy assistance, jeśli kierowca podpisze z nimi umowę na co najmniej dwa ubezpieczenia. W niektórych firmach ubezpieczeniowych przewidziane są zniżki nie tylko na pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych, ale i także, gdy zniżka właściwa jest dla klienta, który wykupi jakiekolwiek dwa ubezpieczenia lub więcej, np. OC i ubezpieczenie mieszkaniowe lub ubezpieczenie na życie.

4. Ubezpieczenie OC przez internet

Jeszcze kilka lat temu kierowcy, aby wykupić polisę OC lub AC, najczęściej odwiedzali firmy ubezpieczeniowe lub nawiązywali kontakt z agentem. Dziś coraz częściej sami podejmują się poszukiwania najlepszych ofert na ubezpieczenie OC i AC pojazdu oraz inne ubezpieczenia komunikacyjne. Nie bez znaczenia ma przy tym popularyzacja internetu. W sieci można bez trudu znaleźć OC, wyliczyć prawdopodobną składkę i dopełnić formalności związane z zawarciem umowy ubezpieczeniowej.

Z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego jest to bardzo korzystna sytuacja, ponieważ nie wydaje ono pieniędzy na osobistą obsługę klienta. Wszystko robi on sam, a w efekcie koszty zawarcia polisy i dotarcia do klienta maleją. W efekcie firmy ubezpieczeniowe premiują klientów, którzy nie wymagają obsługi agenta, ale sami wypełnią elektroniczny wniosek o polisę ubezpieczeniową. Zaoszczędzić można dzięki temu zwykle około 10 proc. standardowej składki na ubezpieczenie OC czy AC.

5.  Porównywanie ofert

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są zróżnicowane u poszczególnych ubezpieczycieli. To samo auto w ramach ubezpieczenia OC, które zawsze będzie miało taki sam zakres ochrony dla kierowcy, może być dostępne w szerokim przedziale cenowym. Dlatego warto korzystać z porównywarek ubezpieczeniowych. Najtańsze ubezpieczenie samochodu, które znajdziesz na ubezpieczamy-auto.pl, będzie wynikiem porównania kilku ofert ubezpieczeniowych ze sobą. Nie należy poprzestawać na dotychczasowej ofercie na OC, jaką przedstawił ubezpieczyciel. Niewykluczone, że inne towarzystwo zaoferuje OC w niższej cenie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Jak rozpocząć prowadzenie własnej firmy?

Następny artykuł

Czy instalacja gazowa się opłaca? Sprawdzamy w 2019!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments