Jak optymalnie wykorzystać flotę pojazdów firmowych?

Ważnym elementem decydującym o sprawnym działaniu przedsiębiorstwa transportowego jest logistyka. Umiejętność odpowiedniego zaplanowania tras, tak aby pozwoliły nam na optymalne wykorzystanie floty, jest trudne i wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Na szczęście innowacyjne technologie pozwalają nam na wprowadzenie rozwiązań, które mogą nam to zadanie znacznie ułatwić.

Technologia GPS jako narzędzie optymalizacji kosztów

Dzięki urządzeniom GPS możemy w stosunkowo łatwy sposób monitorować jakość pracy wykonywanej przez naszych kierowców. Efektem takiego nadzoru jest znacznie mniejsza liczba niepożądanych zdarzeń. Zaawansowane technologicznie systemy telematyczne pozwalają np. analizować styl jazdy poszczególnych kierowców, podpowiadają, jak należy zachować się na drodze, by zmniejszyć zużycie paliwa. Na podstawie danych z urządzenia GPS możemy też obliczyć marżę na zleceniu, biorąc pod uwagę czas jego realizacji.

Możliwość zarządzania z dowolnego miejsca

Wdrożenie rozwiązań opierających się na monitoringu GPS daje również możliwość przedsiębiorcy na zarządzanie swoją firmą z dowolnego miejsca. Potrzebujemy jedynie komputera lub jakiegoś urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. Pozwala to całkowicie lub niemal całkowicie wyeliminować tak zwane puste przebiegi i optymalnie wykorzystać czas pracy kierowców na realizację większej liczby zleceń. W systemach monitoringu GPS możemy korzystać z modułu komunikacji z kierowcą, co znacznie usprawnia wydawanie kolejnych dyspozycji.

Nie tylko położenie, ale i stan techniczny

Kolejnym istotnym aspektem jest stan techniczny naszej floty. Jest to ważna kwestia nie tylko ze względu na bezpieczeństwo zatrudnianych przez nas kierowców, ale również pozwala nam to uniknąć sytuacji unieruchomienia pojazdu. Osoba zarządzająca flotą samochodów służbowych musi niestety kierować się zasadą ograniczonego zaufania względem kierowców. Nie zawsze informują swoich przełożonych o faktycznym stanie technicznym poszczególnych aut. Wynika to najczęściej z braku odpowiedniej wiedzy lub chęci uniknięcia odpowiedzialności, kiedy usterki powstają w wyniku nieprawidłowego użytkowania samochodu. Systemy telematyczne połączone z komputerem pokładowym pojazdu są znacznie bardziej rzetelnym i obiektywnym źródłem informacji. Co więcej, dzięki ich zastosowaniu mamy możliwość kontroli zużycia paliwa.

Podsumowanie

Aby optymalnie wykorzystać flotę naszego przedsiębiorstwa powinniśmy postawić na nowe technologie, a zwłaszcza systemy telematyczne. Stwarzają one szerokie możliwości nadzoru, automatyzacji i analizy wykorzystania floty pojazdów firmowych. Dodatkowe korzyści związane z bezpieczeństwem i monitorowaniem stanu technicznego pojazdów są nieocenione. Każdy przedsiębiorca decydujący się na wdrożenie takich systemów w swoim przedsiębiorstwie z czasem dostrzega wymierne korzyści finansowe. Koszt zakupu i wdrożenia systemu z całą pewnością zwróci się z nawiązką i pozwoli na rozwój firmy i większy komfort pracy administracji, spedytorów i samych kierowców.

Poprzedni artykuł

Wybieramy najlepszy skup aut w Warszawie!

Następny artykuł

Najczęstsze awarie samochodu podczas podróży

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *