Jak przygotować auto na nadejście wiosny? O czym warto pamiętać?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Daje o tym znać zmieniające się temperatury oraz wychodzące zza chmur słońce. W takim przypadku można powoli rozpocząć już przygotowania do nowego sezonu motoryzacyjnego. Dlatego warto sprawdzić pod względem technicznym oraz estetycznym nasz samochód po zimie, który narażony był na śnieg, mróz, śliskie drogi, a także sól na nawierzchni. O czym zatem warto pamiętać, przygotowując nasze auto na nadejście wiosny?

Zmiana opon

Sezon oponiarski już niedługo, dlatego wato przygotować się na wymianę ogumienia. Zimowe opony nie nadają się do jazdy po suchych powierzchniach przy ciepłej pogodzie. Szybciej się nagrzewają, tracąc przyczepność i niszcząc bieżnik opony.  Temperatura, która sprzyja wymianie opon, powinna sięgać około 7-10 °C, aczkolwiek tak naprawdę wszystko zależy od warunków pogodowych oraz prognoz na najbliższe tygodnie i dni. Optymalnym okresem, w którym najczęściej zmienia się opony to przełom końca marca i kwietnia. Zakładając nowe opony lub kupując je, warto sprawdzić stan bieżnika, zbieżność kół oraz ciśnienie. Dlatego należy przemyśleć, kiedy chcemy wymienić opony na letnie oraz znaleźć odpowiedni warsztat samochodowy, który wykonana taką usługę. Przede wszystkim musimy szukać fachowców, którzy przy okazji będą mogli sprawdzić stan Twojego pojazdu po zimie. Wówczas nie będzie potrzeby, aby dwa razy umawiać się do mechanika w celu weryfikacji kondycji samochodu. Zyskamy kompleksowe usługi za jednym razem. To dla niektórych nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu.

Sprawdź stan samochodu!

Po zimie warto sprawdzić kompleksowo stan swojego pojazdu. Mowa o rutynowym przeglądzie tego, co dzieje się pod maską. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na układ hamulcowy, napędowy i kierowniczy. Zimowa aura daje w kość nie tylko nam, ale także pojazdom. Działanie soli jest podatne na stan hamulców, które poddane niskim temperaturom, niszczą się. Dlatego powinno się dokładnie sprawdzić bębny, klocki oraz tarcze hamulcowe wraz z systemami ABS i EPS.

Pamiętajmy także o uzupełnieniu płynów i olejów. Szczególnie wymiana płynu w układzie chłodzenia, płynu hamulcowego, płynu układu wspomagania, czy oleju silnikowego będzie korzystne dla naszego samochodu. Warto, będąc już u mechanika poprosić o sprawdzenie zawieszania wraz z amortyzatorami. Dobrze zapytać również o stan układu napędowego. Niekiedy po zimie jesteśmy zmuszeni poddać auto kompleksowej wymianie elementów, które odpowiadają za napęd w samochodzie. Często także dochodzi do uszkodzenia wałów napędowych. Niskie temperatury i wszelkie czynniki zewnętrzne niekorzystnie wpłyną na ich stan. Dlatego najlepszych wyjściem będzie regeneracja wałów napędowych we Wrocławiu. Pozwoli to swobodnie poruszać się na drodze w bezpiecznych warunkach.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykuł

Rynek usług motoryzacyjnych ? jak sprzedawać więcej ?

Następny artykuł

Wysprzęglik Alfa Romeo GTV 2.0 16V TSPARK

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *