Jak przygotować auto na nadejście wiosny?

Każdy świadomy kierowca wie, że samochód to nie tylko użyteczny pojazd, ale również swego rodzaju wizytówka, która potrafi bardzo wiele powiedzieć o swoim właścicielu. Chociaż o stan techniczny i wygląd auta warto dbać przez cały rok, to szczególną troską powinniśmy otoczyć go po zakończeniu sezonu zimowego. O jakich czynnościach powinniśmy wtedy pamiętać?

Kontrola stanu płynów eksploatacyjnych

W czasie zimy płyny eksploatacyjnego naszego auta – olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy – narażone są kontakt z wieloma zanieczyszczeniami. Dlatego najlepszy moment na skontrolowanie ich stanu i ewentualną wymianę to właśnie koniec sezonu zimowego i początek wiosny. Pamiętajmy, by stosować jedynie płyny zgodne z zaleceniami producenta samochodu.

Oczyszczenie samochodu

Zanieczyszczenia, które przedostają się do płynów eksploatacyjnych mają bezpośredni kontakt z karoserią, szybami, lampami i innymi zewnętrznymi elementami samochodu. Po sezonie zimowym konieczne należy dokładnie umyć karoserię, by usunąć z niej pozostałości soli, używanej do posypywania dróg. Przy okazji warto uporządkować wnętrze – uprać tapicerki, wytrzepać wkładki, umyć deskę rozdzielczą.

Co z rysami?

Umycie karoserii jest ważne nie tylko ze względów estetycznych – na czystej karoserii łatwiej będzie nam znaleźć wszelkie zarysowania, które nie tylko brzydko wyglądają, ale mogą również stać się ogniskiem korozji. Niewielkie zarysowania możemy bez problemu usunąć sami, polerując karoserię przy użyciu delikatnego papieru ściernego i zwykłych domowych detergentów – przy większych warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Usuwanie rdzy

Wspomniana rdza to bardzo poważnym problem – brzydko wygląda, a przy tym bardzo osłabia wytrzymałość karoserii. Jak wiadomo powodem powstawania rdzy na stalowych elementach jest utlenianie się żelaza. Procesowi temu w dużym stopniu sprzyja wilgoć, która bardzo łatwo przedostaje się w zakamarki karoserii oraz innych części samochodu. Sposobem walki z rdzą jest stosowanie preparatów antykorozyjnych takich jak Rust Stop.

– “Zasada działania Rust Stop jest bardzo prosta – mówi przedstawiciel firmy Rust Check Poland – Po zaaplikowaniu na dany element, preparat dokładnie penetruje jego zakamarki i wchodzi w reakcję z gromadzącą się w nich wodą. Dochodzi wtedy do emulgacji płynu i wyparcia go. Następnie na powierzchni metalu powstaje ochronna powłoka, która chronią ją przez bezpośrednim kontaktem z wilgocią. W ten sposób zapobiega się powstawaniu nowych ognisk korozji i rozwojowi już istniejących. Jeżeli istniejące ogniska korozji są niewielkie, Rust Stop może je usunąć. Należy pamiętać, że ochronna powłoka jest nietrwała, dlatego co jakiś czas należy powtarzać aplikowanie preparatu na miejsca, w których może powstawać rdza”.

Wymiana opon

Specjaliści są zgodni co do tego, że wymiana opon powinna nastąpić w momencie, kiedy na drogach nie ma już śladu śniegu i lodu, a temperatura ustabilizuje się na poziomie powyżej 7 stopni C. Dlaczego dobry moment wymiany jest tak ważny? Opony zimowe i letnie wytwarzane są z innych mieszanek gumowych – te pierwsze produkuje się z mieszanki, która zachowuje swoją elastyczność nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu opona lepiej trzyma się drogi i zapewnia lepsze odprowadzanie wody. Jednak nie nadają się one do temperatur, które panują na drogach wiosną, ponieważ mieszanka użyta do ich produkcji staje się wtedy zbyt miękka – opona jest bardziej narażona wtedy na zużycie i utratę swych właściwości.

Poprzedni artykuł

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – jakie wybrać?

Następny artykuł

Jak utrzymać samochód w czystości posiadając dzieci?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *