Jak przygotować przesyłkę paletową do transportu za granicę?

Jeśli chodzi o usługi kurierskie to dziś można zlecić wysłanie praktycznie każdego rodzaju towaru. Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie ilości i wagi, jednak są przepisy, które dokładnie określają, jak przesyłka powinna być zapakowana i zabezpieczona. Dotyczy to zwłaszcza paczek o wielkim gabarycie i ciężarze. Takie ładunki powinny być umieszczone na paletach w celu łatwiejszego ich przenoszenia za pomocą pomocniczego sprzętu.

Wymiary palet

Profesjonalne firmy kurierskie mają w swojej ofercie możliwość przesyłek zagranicznych ustawionych na paletach. Dotyczy to przede wszystkim ładunków dużych i ciężkich. Jeżeli tego typu przesyłka nie będzie miała palety, to firma kurierska może odmówić usługi.

Palety można spotkać w trzech typowych rozmiarach:

  • 60 x 80 centymetrów
  • 120 x 80 centymetrów
  • 120 x 120 centymetrów

Wszystkie palety użyte do towarów nie mogą być uszkodzone czy też w złym stanie. Spełnienie tego warunku to bezpieczna i skuteczna wysyłka.

Jak prawidłowo umieszczać towar na palecie?

Przesyłka nie może mieć więcej niż 170 centymetrów wysokości. Jeżeli zachodzi konieczność wysłania wyższego ładunku, kurier w porozumieniu ze swoją firmą kurierską może ustalić odrębne warunki przewiezienia takiej palety.

– Przesyłka musi być umieszczona na palecie w sposób uniemożliwiający jej przesuwanie. Można to osiągnąć za pomocą taśm bindujących lub folii strecz, którą trzeba też użyć do minimum trzykrotnego owinięcia przedmiotu na palecie – wyjaśnia pracownik firmy EUPACO. Dodatkową folię można położyć na narożnikach, albowiem to one są szczególnie narażone na zniszczenia w transporcie.

Żaden element przesyłki nie powinien wystawać poza obręb palety. Jeżeli jednak tak się dzieje, firma kurierska zazwyczaj zaleca dokładne zabezpieczenie tego elementu w ten sposób, by nie być zagrożeniem dla innych przesyłek i żeby są nie doznał jakiegokolwiek uszczerbku.

Elementy cięższe na palecie należy układać pod lżejszymi. Wyważy to odpowiednio środek ciężkości i zapobiegnie tendencjom do wywracania się całego ładunku.

Jeżeli przesyłka zapakowana jest w pudła i kartony to powinny być one w dobrym stanie i dostosowane do wielkości zamkniętych w nim przedmiotów. Zbyt duża ilość wypełniaczy w postaci folii bąbelkowej może spowodować zmniejsza wytrzymałość kartonów – zwłaszcza, gdy stoją jeden na drugim. Etykiety najlepiej nalepiać na ścianach bocznych, żeby były widoczne przy ułożeniu warstwowym. Warto zwrócić uwagę czy kody kreskowe nie są zagięte czy uszkodzone.

Elementy w paczkach nie powinny być luźno ułożone. Najlepiej przed zapakowaniem unieruchomić je drewnianymi lub styropianowymi klinami.

Materiał Reklamowy
Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę.

0 0 votes
Article Rating

Read Previous

Detektyw – czy aby wykonywać zawód potrzeba specjalistycznych studiów?

Read Next

W jaki sposób uzyskać dopłatę do odszkodowania OC?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments