Jak przygotować samochód do sprzedaży? 15 najważniejszych zasad

Konkurowanie z zawodowymi handlarzami nie jest łatwe. Szanse na szybkie sprzedanie auta zwiększysz odpowiednio je przygotowując.

Z zewnątrz: liczy się pierwsze wrażenie

Wstępną decyzję kupujący podejmuje już, kiedy po raz pierwszy widzi auto. Zadbaj więc o to, by odpowiednio się prezentowało. Na jego pierwsze wrażenie w największej mierze wpływają:

 1. Zadbany lakier. Po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów karoseria nie wygląda nowa. By przywrócić mu dawny blask, umyj auto dobrym szamponem i delikatną gąbką, a następnie wypoleruj miękką szmatką i mleczkiem lub pastą.
 2. Dbałość o detale. Wyczyść też progi, nadkola i chlapacze. Ich wygląd poprawi matowy sprej silikonowy.
 3. Czyste kołaFelgi możesz wyczyścić jak karoserię. Opony zaś po myciu najlepiej natrzeć dedykowanym mleczkiem.

Wnętrze auta: jak je przygotować?

Po wstępnych oględzinach przychodzi czas na to, by zajrzeć do środka. We wnętrzu zadbaj przede wszystkim o:

 1. Pranie tapicerki. Tę czynność najlepiej powierzyć specjalistom. To najszybsze i najwydajniejsze – a przy tym stosunkowo niedrogie – rozwiązanie.
 2. Plastiki. Umyj je letnią wodę. Ostrożnie dobieraj detergenty – najpierw użyj małej ilości płynu do mycia naczyń, a po silniejsze środki sięgnij dopiero, kiedy zabrudzenia okażą się uporczywe. Potem przetrzyj wszystko wilgotną, zamoczoną tylko w wodzie szmatką. W trudno dostępnych miejscach użyj pędzelka.
 3. Dywaniki i podsufitkę. Odkurz je starannie, używając jak najmniejszej końcówki – dzięki temu dotrzesz do najtrudniej dostępnych miejsc. Gumowe dywaniki dobrze jest ponadto umyć letnią wodą i dokładnie osuszyć.

Pod maską: ma być czysto, ale bez przesady

Teraz pora na serce auta. Jak przygotować silnik, by nie sprawiał wrażenia zaniedbanego, a jednocześnie nie wzbudzał podejrzeń?

 1. Użyj specjalnego spreju. Przesadnie czysty silnik to często znak, że właściciel stara się ukryć wycieki. Brudny też nie wygląda najlepiej. Warto wyczyścić go dedykowanym sprejem – zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 2. Co z okładziną pokrywy? By pozbyć się zabrudzeń, wystarczy ją odkurzyć. Elementy takie jak podłużnice, przedni pas czy spód maski umyj tak, jak karoserię.
 3. Wymień olej i filtr. To dla kupującego znak, że troszczysz się o auto. Zobacz tutaj kiedy je wymienić
 4. Żadnej prowizorki. Połączenia na druty, duck-tape’a czy opaski zaciskowe nie świadczą o tobie najlepiej. Przed sprzedażą usuń takie rzeczy spod maski i zadbaj o poprawny montaż wszystkich elementów.

Co naprawiać przed sprzedażą auta?

Poważne naprawy są czasochłonne i nie zawsze się opłacają. Wymiana niektórych części nie obciąży jednak twojego portfela, a znacznie zwiększa szanse na szybkie znalezienie kupca.

 1. Drobiazgi. Sfatygowane pióra wycieraczek, okładziny pedałów lub obszycie kierownicy nie robią dobrego wrażenia, a koszt ich wymiany zamyka się zwykle w kilkudziesięciu złotych. Części niezbędne do drobnych napraw kupisz na carpardoo.pl.
 2. Zgaś” kontrolki. Podświetlone ikonki na desce rozdzielczej budzą słuszne podejrzenia o brak dbałości. Przed sprzedażą postaraj się, by wszystkie – lub przynajmniej większość – zgasły.
 3. Zadbaj o klimę. Zaniedbana klimatyzacja może odpowiadać za nieprzyjemny zapach w aucie, a zbyt wysoka temperatura latem może zniechęcić kupującego. Zanim wystawisz auto na sprzedaż, koniecznie odwiedź więc serwis.

Jak przygotować ogłoszenie?

Wszystkie twoje wyniki pójdą na marne, jeśli nie będziesz w stanie zainteresować autem potencjalnych kupców. Jak przygotować dobre ogłoszenie?

 1. Zdjęcia są najważniejsze. Pokaż na nich auto w jak najlepszym świetle, pozwalając kupującemu poznać jak najwięcej szczegółów. Jeśli wartość samochodu jest duża, pomyśl nad zleceniem tego profesjonalnemu fotografowi.
 2. Nie ukrywaj wad. Pokaż je na zdjęciach i wymień w opisie – unikniesz w ten sposób reklamacji.

Poprzedni artykuł

Co zrobić z zaschniętym piórem? Czy da się je odratować?

Następny artykuł

Własna przyczepa aluminiowa – do czego może mi się przydać?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *