Jak smarować łożyska, czyli prawidłowa konserwacja

Smarowanie łożysk obecnych w maszynach to bardzo ważny element ich konserwacji. Dowiedz się jak często należy powtarzać tę czynność i jak robić to prawidłowo.

Prawidłowe i regularne smarowanie łożysk to konieczny element ich konserwacji. Obecność środka smarnego oddziela pierścienie od elementów tocznych. Dzięki temu zmniejsza się tarcie i ścieranie elementów, co zapobiega po pierwsze korozji, po drugie wnikaniu zanieczyszczeń, a po trzecie przedłuża czas ich eksploatacji.

Kiedy trzeba wymienić smar

Częstotliwość wymiany oleju w łożysku zależy od zastosowanego środka i warunków pracy urządzenia. Jeśli smarowanie odbywa się metodą zanurzeniową, to wymiany dokonujemy rzadkiej. Jeśli zaś metodą obiegową, należy ustalić jaka jest częstotliwość wymiany w zależności tego, ile razy olej przepływa przez łożysko. Potrzebne informacje powinny znajdować się na opakowaniu środka. Należy przy tym pamiętać, że środek smarny wymieniamy jeszcze zanim straci właściwości smarne. Ma to na celu nie dopuszczenie do zatarcia elementów.

Jak przygotować łożyska do smarowania olejem

Na początku podstawy, czyli pamiętajmy o założeniu rękawiczek lateksowych ochronnych. Przed użyciem smaru urządzenia należy dokładnie umyć z pozostałości poprzedniego środka, na przykład przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej oraz wysuszyć. Pozostawienie resztek starego smaru może bowiem przyciągać zanieczyszczenia, które zmniejszają właściwości smarne. Jeśli używasz oleju, dobrze jest go wcześniej przefiltrować. Należy także pamiętać, że nie wolno mieszać ze sobą różnego rodzaju olejów i smarów oraz że środki smarne trzeba przechowywać w szczelnych opakowaniach. Dobrze jest także zaopatrzyć się w smarownicę ciśnieniową, dzięki której dotrzemy ze smarem w ciasne przestrzenie pomiędzy powierzchniami elementów.

Jak wygląda uzupełnianie smaru

Smarowanie polega na tym, że za pomocą małych porcji nowego środka uzupełniamy zużyty smar. Środek aplikujemy poprzez otwór smarowy w obudowie. Zaaplikowany środek powinien znaleźć się blisko czoła pierścienia zewnętrznego. Niekiedy możliwe jest także przeprowadzenie smarowania przez rowki w pierścieniu zewnętrznym, które doprowadzają smar do wnętrza łożyska. Taką możliwość daje np. łożysko baryłkowe. Dla wygody i lepszej efektywności pracy można także nawiercić otwory, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru środka smarnego. Pamiętajmy bowiem, że zalegający wewnątrz łożyska smar podnosi temperaturę pracy i zwiększa ryzyko awarii. Po zakończonym smarowaniu i zmontowaniu łożyska usuwamy dokładnie resztki środka ze wszystkich powierzchni zewnętrznych.

Artykuł stworzył sklep EBMiA.pl oferujący różnego rodzaju łożyska jak walcowe, stożkowe, kulkowe, bartyłkowe bądź igiełkowe dostępne pod adresem: https://www.ebmia.pl/1326-lozyska-igielkowe

Read Previous

Jak zidentyfikować płyny i typowe wycieki w samochodzie?

Read Next

Moment obrotowy silnika – czym jest?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *