Jak sprawdzić szczelność okien przed zimą i czemu jest to tak ważne?

Według ekspertów strata ciepła wynikająca z nieszczelności okien może wynieść aż 30 procent. Jeszcze przed zimą dowiedz się, jak sprawdzić szczelność okien w swoim domu czy mieszkaniu. Warto pamiętać, iż duża strata ciepła wiąże się z intensywniejszą pracą układu grzewczego, czyli większymi rachunkami za ogrzewanie.

Co wpływa na szczelność stolarki okiennej?

O osiąganych przez okno parametrach technicznych decydują przede wszystkim:

  • profile okienne
  • szyby
  • uszczelki
  • okucia

Współczynnik przenikania ciepła Uw określa izolacyjność cieplną okna. Im ten współczynnik jest mniejszy, tym okno posiada większą izolacyjność termiczną. W naszym kraju współczynnik Uw nie może wynosić więcej aniżeli 1,9 W/ (m2K).

Sposoby na sprawdzenie szczelności okien

Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności naszych okien, jest przesunięcie dłonią wzdłuż ramy okiennej i wzdłuż szyby, przy zamkniętym oknie. W sytuacji, kiedy odczujemy podmuch powietrza, wówczas będzie to oznaczać, iż nasza stolarka okienna jest nieszczelna. Aby, zadziałać nieszczelności, czasem wystarczy jedynie wyregulować okna. Chcąc sprawdzić, czy nasza stolarka okienna wymaga regulacji, należy zrobić tak zwany test kartki papieru. Musimy włożyć kawałek kartki papieru pomiędzy ościeżnicę okna a skrzydło, po czym zamknąć okno. Jeśli jesteśmy w stanie bez trudu wyciągnąć kartkę, wówczas jest to znak, że nasza stolarka okienna, wymaga właściwej regulacji. W trakcie testu szczelności należy pamiętać o nieumieszczaniu kartki papieru w okolicy rygla. Kolejną metodą jest próba dymu. Kierujemy dym w stronę okna, jeśli jest ono nieszczelne, wówczas dym bez problemu przeleci na drugą stronę. Nieszczelność okien często jest wynikiem błędów w ich montażu. Na stolarkę okienną niekorzystny wpływ mają także skoki temperatur, przez co może dojść do nieznacznego odejścia okna od ramy.

Jak uszczelnić starą stolarkę okienną?

Wszelkie nieszczelności okien są niezwykle dokuczliwe zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zależy nam na komfortowej temperaturze w naszym domu. Jeśli zależy nam na dobrym uszczelnieniu starych okien, pierwszym etapem będzie usunięcie obróbek wykończeniowych i parapetów. Materiał izolacyjny musi być odsłonięty, wówczas dowiemy się, w jakim stanie jest nasze okno. Ważne jest przede wszystkim pozbycie się starej piany montażowej i zaaplikowanie nowej, wysokiej jakości piany, która zapewni doskonałą izolację termiczną. Produkt należy zastosować zgodnie z umieszczonymi na opakowaniu zaleceniami. Pianę trzeba zabezpieczyć taśmą paroszczelną, po czym kolejnym etapem jest przyklejenie parapetu wewnętrznego przy użyciu kleju poliuretanowego. Następnie montujemy parapet zewnętrzny i przeprowadzamy dalsze prace wykończeniowe.

Dzięki nowoczesnym technikom montażu, okna PCV instalowane są w sposób szczelny oraz ciepły. Dobrze jest skorzystać z usług profesjonalistów, kiedy chcemy wymienić naszą stolarkę okienną. Wówczas unikniemy problemów z nieszczelnością okien. Wykorzystana do uszczelnienia okien piana montażowa, musi być osłonięta taśmami z obu stron, jest to niezwykle istotne. Tylko przy zastosowaniu wysokiej jakości produktu, właściwego montażu i odpowiedniej eksploatacji, zagwarantujemy sobie komfort, bez znaczenia będą wówczas warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku. Tylko szczelne okna zapewnią nam ochronę przed silnym wiatrem, niskimi temperaturami czy zacinającym deszczem. Będziemy w stanie,  dzięki nim zaoszczędzić nie tylko energię cieplną, ale także nasze pieniądze i poświęcony na ich ewentualną naprawę czas.

Inne powody nieszczelności

Problemem nieszczelności okien mogą być także newralgiczne punkty, znajdujące się między ościeżnicą okna a murem, czy między ościeżnicą i parapetem. Wówczas warto zastosować specjalne taśmy uszczelniające.

Poradę dostarczył dystrybutor okien marki Internorm z Gdańska.

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Read Previous

Krótki przewodnik po resursie UTB

Read Next

Jak dbać o wały napędowe w samochodzie? Czy warto?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *