Jak sprzedać samochód? O czym trzeba pamiętać?

Sprzedaż samochodu może wiązać się z wieloma stresującymi sytuacjami, poczynając od znalezienia kupca poprzez dopełnienie wszystkich formalności. Nie wiesz, na co warto zwrócić uwagę? Sprawdź nasz poradnik.

Formalności

Przed sprzedażą pojazdu warto przygotować go dla kolejnego kierowcy. Nie chodzi o ukrywanie ewentualnych wad, a o podniesienie wartości auta i zagwarantowanie bezpieczeństwa korzystania z niego. Dodając ogłoszenie np. na internetowe strony, unikaj sformułowań, które nie są zgodne z prawdą.

Kolejny krok to skompletowanie niezbędnych dokumentów: dowód rejestracyjny, karta pojazdu, a jeśli posiadasz np. instrukcję obsługi lub faktury za dodatkowe wyposażenie auta również weź je pod uwagę. Przygotuj także umowę sprzedaży, w której spiszesz dane swoje i nabywcy i dokładny stan techniczny pojazdu. Nie zapomnij poinformować firmę ubezpieczeniową. Nabywca może zgodzić się na kontynuowanie umowy OC lub wybrać inną ofertę.

I na sam koniec – byłeś właścicielem auta powyżej pół roku? Musisz odwiedzić Urząd Skarbowy i wypełnić PIT-36. Istotną kwestią są podatki, przykładowo z uiszczenia cywilnoprawnego może zostać sprzedający prowadzący działalność gospodarczą lub w sytuacji, gdy pojazd nie przekracza wartości 1000 złotych.

Co warto wiedzieć o złomowaniu samochodów?

Niestety, w przypadku bardzo złego stanu technicznego konieczna może okazać się kasacja pojazdów. Pamiętaj o wybraniu odpowiedniej firmy, która nie tylko zaproponuje odpowiednią cenę, ale i zagwarantuje przebieg transakcji zgodnie z prawem. Marka oferująca skup autmusi mieć upoważnienia do wydania dokumentów potwierdzających wyrejestrowanie pojazdu. Polecamy zapoznać się z ofertą Auto Kurek i postawić na pewne rozwiązania.

Ostatnim krokiem pozbycia się pojazdu jest dostarczenie do urzędu gminy zaświadczeń, w tym również te o zezłomowaniu auta. Nie zapominaj, że nie ponosisz żadnych kosztów związanych z kasacją, a wręcz przeciwnie – w zależności od wagi pojazdu otrzymasz niedużą kwotę, zazwyczaj jest to kilkaset złotych.

Sprzedaż samochodu może kojarzyć nam się z szeregiem żmudnych, nieprzyjemnych formalności, jednak dokładając starań w każdej kwestii, zyskamy gwarancję, że transakcja nie przysporzy nam problemów w przyszłości.

Źródło fotografii użytej w artykule: Adobe, 207691168

Poprzedni artykuł

Jak wybrać samochód dla młodego kierowcy?

Następny artykuł

Konserwacja jachtu poza sezonem

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *