Jak wybrać dobry warsztat samochodowy

Decyzja o wyborze warsztatu samochodowego ma znaczenie nie tylko odnośnie do kosztów związanych z naprawami pojazdu, ale również związana jest z bezpiecznym i bezproblemowym używaniem samochodu. Niepoprawnie wykonana naprawa z pewnością będzie miała dalsze konsekwencje. Dlatego by mieć pewność, że zostawiamy nasz samochód w pewnych rękach, podczas wyboru warsztatu dobrze jest kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą znaleźć odpowiedniego mechanika.

1. Sprawdź reputację warsztatu.

Opinia o wybranym warsztacie potrafi dużo powiedzieć i ustrzec przed błędem. W małych miejscowościach, w których „każdy zna każdego” z pewnością można liczyć na opinie rodziny i znajomych. W razie braku takiej możliwości warto przeczytać recenzje i opinie na temat warsztatu na stronach oraz forach branżowych czy też portalach społecznościowych.

2. Zwróć uwagę na sposób, w jaki mechanik z tobą rozmawia.

Pierwsza rozmowa z mechanikiem z pewnością wiele powie o osobie, która ma zaopiekować się samochodem. Rzetelny mechanik z pewnością udzieli odpowiedzi na każde pytanie, bez lekceważenia klienta i jego obaw. Z pewnością warto zapytać o doświadczenie z danym typem pojazdu, marką czy konkretną usterką, a ewentualne zbywanie czy widoczna niechęć lub brak wiedzy powinny być sygnałem ostrzegawczym.

3. Zwróć uwagę na wyposażenie warsztatu.

Wyposażenie warsztatu, w szczególności w specjalistyczne narzędzia diagnostyczne pozwoli na poprawną diagnozę usterki i jej sprawne usunięcie. Dobrze zorganizowane i uporządkowane narzędzia pracy pozwolą z kolei przyspieszyć czas naprawy, dlatego też warto przyjrzeć się wnętrzu warsztatu i jego otoczeniu — nieporządek i chaos z pewnością nie są dobrym znakiem.

4. Zapytaj się o to, czy mechanik skontaktuje się z Tobą przed podjęciem dodatkowych prac.

Bardzo ważne jest, aby warsztat samochodowy kontaktował się z klientem przed wymianą elementów lub wykonaniem napraw, o których nie było mowy podczas oddawania auta do warsztatu. Każda dodatkowa praca zwiększa koszta. Rzetelny mechanik przed podjęciem decyzji o dodatkowej naprawie usterki czy wymianie jakiegoś elementu z pewnością skontaktuje się z właścicielem samochodu i poinformuje go o dodatkowej naprawie — jeśli ta jest niezbędnie konieczna lub zapyta o wykonanie nadprogramowej usługi, jeśli nie jest ona w tej chwili konieczna, ale warto byłoby ją wykonać.

5. Zapytaj się o to, czy jest możliwość zobaczenia wymienionych części.

Przy wymianie konkretnych części warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy — poprosić mechanika o pokazanie elementu wyjętego z samochodu oraz o wgląd w fakturę za nową część. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której nieuczciwy mechanik kasuje za wymianę, która w ogóle się nie odbyła, lub gdy zepsuta część jest wymieniana na używaną, lub po regeneracji, pomimo zlecenia wymiany na fabrycznie nowy element. Przy wymianach drogich części, warto zapytać o możliwość ich zakupu we własnym zakresie i dostarczenie ich do warsztatu. Zapytaj się także o zwrot niewykorzystanych opakowań po płynach takich jak: olej lub płyn chłodniczy, jeżeli dostarczyłeś je osobiście.

Mamy nadzieję, że wymienione powyżej porady pozwolą Państwu na wybranie właściwego warsztatu samochodowego.

Read Previous

Instalacja pakietu mocy – 5 możliwości zwiększenia mocy samochodu

Read Next

Ogrodniczki – kultowe spodnie nie tylko z czasów PRL

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *