Jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie opon używanych?

Najszybszym sposobem na znalezienie nowych opon, jest udanie się do serwisu wulkanizacyjnego. Jednak nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie ze względu na koszty jakie przy tym może ponieść klient. Marża w zakładzie wulkanizacyjnym potrafi stanowić nawet to 20 % ceny.

Nie ukrywajmy, opony to towar zużywalny (ścieralny) i nienależący do najtańszych w produkcji, więc zakup kompletu w cenie jak u producenta, może być i tak sporym obciążeniem dla naszej kieszeni. W grę wchodzi również bezpieczeństwo na drodze, ponieważ to od opon zależy jak skutecznie auto trzyma się podłoża. Przy trudnych warunkach atmosferycznych podczas jazdy, zaczyna nabierać znaczenie nawet to czy tylna oś kół posiada zestaw opon w lepszej jakości, niż przednia oś. Jest to dość często spotykana praktyka w Polsce przy wymianie opon na nowe, czyli zakup tylko jednej pary opon. To rozwiązanie zdaje egzamin w warunkach jazdy z mniejszą prędkością niż jest dopuszczalna na drogach poza terenem zabudowanym.

Obecnie opony najczęściej docierają do nas drogą wysyłkową. Wybór i zakup opon odbywa się więc online m.in. w serwisach ogłoszeniowych takich jak Pokato.pl.  Można tu znaleźć opony zimowe i letnie w różnych rozmiarach i różnych marek. Co ważne Pokato nie pobiera żadnych prowizji od kupujących i sprzedających, przez co wystawiane produkty oferowane są w atrakcyjnych cenach.

Są pewne punkty szczególnie ważne przy zakupie opon używanych które musimy odhaczyć na swojej liście, przed dokonaniem wyboru. Przede wszystkim warto zwróć uwagę na rok i miesiąc produkcji. Dane te są zapisane w kolejności miesiąc, rok, przedzielone kropką pomiędzy wartościami na niewielkim wgłębieniu opony na jednym z jej boków.

O tym, że opona nie nadaje się już do użytku mogą świadczyć drobne pęknięcia gumy. Szczególną uwagę należy zwróć przy oględzinach na boki opon. Są to miejsca newralgiczne z racji na mniejszą ilość użytego materiału niż na bieżniku, który dodatkowo jest zbrojony drutem, a bok opony takiego zabezpieczenia już nie posiada.

Wspomniane symptomy mogą świadczyć o tym, że opona już jest stara i nie nadaje się do użytku. Do skrajnych przypadków uszkodzenia opony należy zielony nalot, który świadczy o tym, że opona mogła niezabezpieczona, spędzić kilka lat, leżakując. Co do wieku opony to przyjmuje się, że opona nadaje się do użytku maksymalnie 5 lat od momentu wyprodukowania. Po tym czasie efekt twardnienia opony poprzez usztywnienie materiału (gumy), przestaje trzymać się podłoża w stopniu, który został przewidziany w projekcie. Ten mankament z łatwością można wykryć dłonią, wciskając gumę na bieżniku po prostu palcem. Jeżeli guma jest zbyt twarda, trudno będzie opanować kierownicę pojazdu wyposażonego w taki zestaw opon.

Poprzedni artykuł

Zalety cięcia laserowego

Następny artykuł

Jak wyrobić książeczkę żeglarską? Sprawdź nasz poradnik!

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *