Jak wybrać idealną kamerę do samochodu i nie przepłacić

W swojej pracy często spotykam się z pytaniem, jaka kamera samochodowa najlepiej sprawdzi się w praktyce. Duża ilość wideorejestratorów sprawia, że bez odpowiedniej wiedzy ciężko jest wybrać dobry sprzęt. Dlatego podpowiem wam jak wybrać idealną kamerę, która na pewno was nie rozczaruje i dlaczego warto ją mieć.

Zacznijmy od podstaw, czyli czym jest wideorejestrator

Popularne kamery samochodowe, znane też pod nazwą wideorejestratorów są urządzeniami, które służą do zapisu wszelkich wydarzeń, które miały miejsce na drodze. Z punktu widzenia uczestników ruchu drogowego to swoiste zabezpieczenie w przypadku zdarzenia drogowego, które zaistniało z winy innego użytkownika tejże drogi. To także urządzenie, które może wspomóc kierowcę, czy pasażera w ubieganiu się o odszkodowanie lub też ułatwić wskazanie winnego wypadku.

Funkcje kamery samochodowej

Kamera samochodowa jest produktem o wielu funkcjach. Są to przede wszystkim:

 • zapis obrazu drogi – wideorejestracja
 • pilnowanie pojazdu w czasie postoju
 • dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe

W głównej mierze kamera przeznaczona jest do zapisu obrazu drogi, a co za tym idzie rejestruje wydarzenia dziejące się na niej. Jest zatem urządzeniem przydatnym kierowcom, za pomocą którego można wskazać osobę odpowiedzialną za spowodowanie wypadku, etc. Dzięki nagrywaniu przez przednią szybę (lub w przypadku niektórych kamer i przez szybę tylną), zyskuje się materiał będący rejestratorem wydarzeń drogowych. Inną docenianą przez kierowców funkcją, która jest jednak zależna od typu kamery i jej funkcji, jest pilnowanie pojazdu w czasie jego postoju. Jeśli wideorejestrator dysponuje specjalnym trybem postojowym, ta funkcjonalność będzie dostępna dla właściciela pojazdu. Kolejne udogodnienie to moduł GPS, dzięki któremu w znaczący sposób poprawia się tego typu funkcjonalność, ze względu na fakt, iż w przypadku kradzieży dzięki sygnałowi GPS istnieje możliwość łatwiejszego zlokalizowania samochodu.

Czy warto mieć kamerę samochodową?

Wiadomo, że siadając za kierownicą, nikt nie planuje stłuczki. Z reguły większość kierowców ufa swoim umiejętnościom, wierząc święcie, iż dzięki nim uda im się uniknąć rozmaitych wydarzeń drogowych. Tymczasem, z mojego doświadczenia, a także biorąc pod uwagę policyjne statystyki, rzeczywistość jest zupełnie inna…

Kamera samochodowa… na wszelki wypadek

Do naszego warsztatu często trafiają samochody kierowców, którzy byli zbyt pewni  swojej biegłości w prowadzeniu pojazdu. A przecież odpowiednie umiejętności często nie wystarczą, by uniknąć stłuczki, czy nawet wypadku. Nie jesteśmy w stanie oszacować umiejętności innych kierowców, którzy wraz z nami znajdą się na drodze, czy rozmaitych okoliczności, które mogą doprowadzić do wypadku. Złe warunki atmosferyczne, pijany kierowca (sic!], gorsza dyspozycja psychofizyczna – powodów przez które dojść może do wypadku, może być całe mnóstwo. Właśnie dlatego, jako właściciel warsztatu samochodowego działającego na rynku od lat, mogę podzielić się moją dewizą: przezorny zawsze ubezpieczony. Warto mieć przy sobie kamerę samochodową, która będzie w stanie nagrać zdarzenia mające miejsce z naszym udziałem, lub te, których będziemy nie uczestnikami, a wyłącznie świadkami. Mała podpora w postaci wideorejestratora może okazać się bardzo pomocna, a wręcz niezbędna, dając wam mocne argumenty do ręki.

Kamera samochodowa a przepisy prawneKamera samochodowa a przepisy prawne

Zanim odniosę się do odpowiedzi na pytanie, jaką kamerę samochodową warto kupić, chciałbym jeszcze odnieść się do kwestii legalności montowania kamer w samochodach. Sądząc po ilości rozmów przeprowadzonych w moim warsztacie na temat wideorejestrowania, uważam że to jedna z istotniejszych kwestii. Wśród osób, które naprawiają u nas swoje samochody funkcjonuje mit, że jest to działanie nie do końca legalne. Tymczasem jest to niezgodne z prawdą. W Polsce instalacja wideorejestratorów oraz nagrywanie w trakcie jazdy jest w stu procentach legalne. Mało tego, w przypadku kolizji, nagranie takie może zostać wykorzystane przez policję, czy sąd w celu ustalenia winnego wypadku. Nagranie z samochodowej kamery może więc posłużyć jako dowód w sądzie. Właśnie dlatego warto mieć ją na wyposażeniu samochodu i korzystać z jej funkcji.

Bat na piratów drogowych

Możliwość legalnego korzystania z kamer samochodowych powoduje, iż coraz chętniej montowane są one przez świadomych swoich praw kierowców. Dzięki temu w ręce policji coraz częściej trafiają nagrania, na których widać kierowców w rażący sposób łamiących przepisy drogowe. W momencie, gdy tego typu nagrania trafią w ręce stróżów prawa, będzie to powód do wszczęcia postępowania przeciwko osobie, która dopuściła się złamania przepisów. Z punktu widzenia podniesienia bezpieczeństwa na drodze, jest to bardzo ważna kwestia.

Warto wiedzieć przy okazji, iż będąc posiadaczem lub /i autorem tego typu nagrania, jeśli zdecydujemy się na publikację takiego nagrania wideo np. na prywatnym koncie społecznościowym, konieczne jest zasłonięcie tablic rejestracyjnych samochodów, a także twarzy osób znajdujących się na nagraniu. Słowem, by być w zgodzie z przepisami RODO trzeba usunąć wszelkie dane pozwalające zidentyfikować znajdujące się na filmie osoby.

Jaką kamerę samochodową wybrać?

Szukając najlepszej dla siebie i swoich potrzeb kamery samochodowej, bierze się pod uwagę kilka czynników. Są to przede wszystkim cena kamery, gabaryty wideorejestratora, możliwości związane z rejestrowaniem materiałów wideo, np. rozdzielczość, liczba klatek na sekundę, jasność obiektywu, kąty widzenia, itd., a także dodatkowe funkcje kamery samochodowej. To oczywiście zaledwie kilka z istotnych elementów, jakie należy wziąć pod uwagę. Jednak najważniejsza moim zdaniem jest jakość kamery.

Jakość nagrania a jego wiarygodnośćJakość nagrania a jego wiarygodność

Jak już napisałem, moim zdaniem, szukając kamery do samochodu, należy przede wszystkim wybrać taką, która zagwarantuje dobrą jakość nagrania. W praktyce oznacza to, że wideorejestrator nagra film na podstawie którego będziemy w stanie odtworzyć bez problemu wydarzenia i szczegóły dziejące się na drodze. Tylko posiadając film o dobrej jakości, będzie on mógł stanowić dowód w sądzieW przeciwnym wypadku możliwe byłoby zakwestionowanie jego wiarygodności.

Co wpływa zatem na jakość nagrania? Oczywiście wspomniane już parametry techniczne kamery samochodowej. Dokonując wyboru kamery zwróćcie uwagę na poniższe elementy:

 1. Rozdzielczość kamery samochodowej – im większa, tym lepiej. Minimalna rozdzielczość obrazu, jaka pozwoli wam na nagranie czytelnego obrazu to 720 p (1280 x 1720 HD). Dlatego dysponując większą gotówką, warto pomyśleć nad tym, by wybrać kamerę w rozdzielczości Full HD.
 2. Pamięć – możliwość zapisu na karcie zewnętrznej – to ważny element, który pozwala na zapisywaniu filmu na zewnętrznych kartach pamięci. W momencie, gdy zabraknie miejsca na karcie wewnętrznej urządzenia, zapis obrazu odbywa się na zewnętrznej karcie SD. Przy okazji warto pomyśleć i o odpowiedniej wielkości karty. Dobrze równocześnie, gdy poza dużą kartą zewnętrzną urządzenie dysponuje odpowiednio dużą pamięcią wewnętrzną. Dzięki temu kierowca ma pewność, iż nawet podczas dłuższej trasy nie zabraknie miejsca na karcie pamięci.
 3. Czujnik ruchu – to przydatna funkcjonalność uruchamiająca kamerę w momencie uruchomienia samochodu, a także w chwili uderzenia samochodu na postoju.
 4. Kąt nagrywania – podobnie jak w przypadku rozdzielczości, im większy – tym lepszy. Dzięki większemu kątowi możliwe jest uchwycenie większego kadru przez kamerę samochodową. Standardowo kamery zapisują obraz o kącie widzenia 120 stopni, istnieją jednak kamery, które dają większe możliwości, bo 150 stopni, a nawet więcej.
 5. Nagrywanie nocne – kolejna istotna funkcjonalność, zwłaszcza w przypadku zawodowych kierowców, choć nie tylko! W okresie zimowym, kiedy zapada szybko zmrok, nagrywanie nocne to przydatna funkcjonalność. Dzięki niej kamera samochodu jest odporna na sztuczne światła (samochodów z naprzeciwka, czy latarni ulicznych) oraz wyposażona jest w diody podczerwieni, co zdecydowanie podniesie jakość nagrania zarejestrowanego nocą.
 6. Moduł GPS -zapisuje przejechaną trasę oraz aktualną prędkość. Niektóre modele kamer posiadają też funkcję nawigowania.
 7. Dźwięk – kamery z funkcją nagrywania dźwięku to dodatkowa opcja niektórych kamer samochodowych.
 8. Sposób montażu – warto sprawdzić przed zakupem, jak wyglądają uchwyty. Dobra kamera powinna być zaopatrzona w dobrze wykonane uchwyty do kamery, które pozwolą na prawidłowy i komfortowy montaż oraz bezpieczne użytkowanie urządzenia.
 9. Kamera cofania – do zamontowania mamy dwie kamery, z przodu oraz z tyłu. Tylna kamera pozwala na przekazanie obrazu, którego nie widać w lusterkach, ani też w tylnej szybie.
 10. Dodatkowe funkcjonalności kamery samochodowej – kamery samochodowe z tzw. wyższej półki wyposażone są w różne ciekawe udogodnienia, które przydatne są w czasie jazdy (i nie tylko). Są to między innymi tryb parkingowy, czyli możliwość rejestrowania obrazu w czasie postoju; funkcja aparatu fotograficznego, datownik, itp.

Dokonując wyboru, warto przemyśleć w pierwszej kolejności, jakie mamy oczekiwania względem urządzenia. Dzięki temu dokonacie szybciej zakupu, z którego funkcjonalności będziecie mogli korzystać i cieszyć się jego niezaprzeczalnymi i potrzebnymi wam zaletami.

Autor artykułu
Artykuł przygotował Autoserwis Fast-Trans kuta-autoserwis.pl z Poznania specjalizujący się w pomocy drogowej i naprawie aut.

5/5 - (3 votes)

Read Previous

Oświetlenie LED w samochodzie – jak je wykorzystać?

Read Next

Lubisz proste zasady i atrakcyjne oferty? Skorzystaj z kredytu ulgowego!

One Comment

 • Już raz podchodziłem do tematu że chciałem wydać jak najmniej i później mnie pokarało bo się zawieszał rejestrator i tyle z niego roboty było. Oddałem i później kupiłem już normalnego TrueCama jedynie co to aktualizacja mi poszła jakos koślawo, ale samo nagrywanie co nie sprawdzam to się nagra to co chce

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *