Jak wybrać migomat do użytku domowego?

Z migomatem, czyli półautomatem spawalniczym zetknął się na pewno nie tylko profesjonalny spawacz, ale i amator. Mimo że metoda spawania migomatem zalicza się do tych łatwiejszych, wybór odpowiedniego urządzenia może nastręczać trudności. Jaki migomat wybrać do domowego użytku? Przeczytaj.

Czym jest popularny migomat?

Migomat to nic innego jak spawarka MIG MAG. Jest to urządzenie spawalnicze przeznaczone do spawania elektrodą topliwą w osłonie gazu (obojętnego lub aktywnego). Oczywiście w niektórych przypadkach użyjesz spawarki MIG bez gazu, jednak popularniejsze są te wykorzystujące gazy. Elektroda topliwa wytwarza łuk z powierzchnią spawanych materiałów. Powstała spoina jest szczelna, trwała i dobrej jakości.

Teraz pora odpowiedzieć na pytanie, co można spawać migomatem. Spawarką MIG MAG możesz spawać aluminium i stal nierdzewną. Jednak w zależności od tego, co spawasz, dobierasz inny gaz osłonowy i inne elektrody topliwe.

Na co zwracać uwagę, wybierając migomat do użytku domowego?

W większości przypadków dostępne na rynku półautomaty to urządzenia inwertorowe. Zamiast transformatora mają przetwornicę o wysokiej częstotliwości. Dzięki niej można otrzymać odpowiedni prąd spawania. W technologii inwertorowej można spawać znacznie dokładniej i uzyskać spoinę wysokiej jakości. Sprzęt taki jest też lżejszy i mniejszy, więc można go bez problemu przenosić.

Wybierając migomat warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Prąd spawania

Ten podstawowy parametr określa możliwości migomatu. Dzięki niemu wiesz, jak gruby materiał możesz spawać. Przyjęło się, że na każdy milimetr spawanego materiału wymagany jest prąd o natężeniu 30-40 A. Jeśli chcesz kupić urządzenie do prac przydomowych, wystarczy, że wybierzesz migomat o mocy 140-160 A (można nim spawać elementy o grubości 3-4 mm).

Cykl pracy

To drugi bardzo ważny parametr. Jest on związany z zakresem dostępnej mocy półautomatu spawalniczego. Od niego zależą także możliwości urządzenia. Producent ma obowiązek podać informację o cyklu pracy migomatu. Ów cykl pracy określa, ile czasu z przedziału 10 minut możesz bez przerwy spawać prądem o określonym natężeniu, a ile minut potrzebuje urządzenie, aby „odpocząć”. I tak na przykład 170 A dla cyklu 35% oznacza, że prądem o natężeniu 170 A możesz spawać bez przerwy przez 3,5 minuty, natomiast przez 6,5 minut sprzęt musi stygnąć.

Zwykle podaje się cykl pracy dla maksymalnego natężenia prądu danego urządzenia. Co ważne, wraz ze spadkiem natężenia prądu cykl pracy wzrasta.

Do przydomowego warsztatu wystarczy sprzęt o cyklu pracy na poziomie 30-40%. Nie kupuj jednak migomatu, który nie ma podanego cyklu pracy. Takie sprzęty w większości przypadków mają zaniżone parametry.

Sposób zasilania migomatu

Migomaty mogą być zasilane z sieci 230 V, jak i z sieci 3-fazowej 3 x 400 V. Do zastosowań amatorskich wybierz sprzęt zasilany z sieci 230 V. Ten drugi rodzaj zasilania przeznaczony jest dla profesjonalistów.

Dodatkowe funkcje

Urządzenie, które wybierzesz, może mieć różne funkcje. Popularne jest spawanie prądem pulsującym. Dobrze jest pokusić się o sprzęt, który ma dostępną funkcję synergii. Ułatwia ona dobranie odpowiednich parametrów w zależności od rodzaju spawanego materiału.

Im więcej funkcji ma migomat, tym praca z nim jest bardziej komfortowa. Do użytku domowego nie musisz kupować drogiej, wielofunkcyjnej spawarki. Wystarczy, że spełni ona podstawowe wymagania dobrego i przystępnego sprzętu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

2 2 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Auto detailing – dlaczego warto z niego skorzystać?

Następny artykuł

Korekta lakieru – samemu czy w warsztacie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments