Jak zidentyfikować płyny i typowe wycieki w samochodzie?

To nigdy nie jest wspaniałe uczucie – wycofać się z garażu lub miejsca parkingowego i zobaczyć kałużę, w której kiedyś był twój samochód. Czy z twojego samochodu wycieka olej? A może to jakiś inny płyn samochodowy? Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących identyfikacji popularnych płynów samochodowych i potencjalnego źródła wycieku.

Jasnobrązowy do czarnego: olej silnikowy

Jeśli widzisz plamę w kolorze od bursztynowego do ciemnobrązowego lub czarnego, prawdopodobnie jest to olej silnikowy. Starsza ropa prawdopodobnie będzie wyglądać na ciemnobrązową lub czarną, zwykle zauważysz wyciek oleju bezpośrednio pod miejscem, w którym znajdował się silnik.

Czerwony lub brązowy: płyn przekładniowy

Czasami płyn przekładniowy wygląda podobnie do oleju silnikowego. Jednak producenci dodają czerwony barwnik do płynu przekładniowego, aby można go było zidentyfikować.  Z wiekiem może jednak zmienić kolor na ciemnoczerwony lub brązowy. Co więcej ​płyn transmisyjny zazwyczaj ma również silny zapach.

Przezroczysty, czerwony lub brązowy: płyn do wspomagania układu kierowniczego

Nowy płyn wspomagania układu kierowniczego jest zazwyczaj przezroczysty lub czerwony, podczas gdy z wiekiem staje się brązowawy. Niektóre pojazdy używają tego samego płynu zarówno do układu wspomagania kierownicy, jak i przekładni. Ponieważ odróżnienie tych płynów może być trudne, pomocne może być określenie, gdzie znajdują się plamy. Jeśli znajdują się w pobliżu przedniej, lewej strony samochodu, prawdopodobnie jest to płyn wspomagania kierownicy.

Przezroczysty żółty do brązowego: płyn hamulcowy

Nowy płyn hamulcowy jest przezroczysty żółty (prawie przezroczysty), ale z czasem zmienia kolor na brązowy. Kluczową cechą, której należy szukać, jest śliskość mazi. Możesz także sprawdzić zbiornik płynu hamulcowego, aby sprawdzić, czy poziom płynu przekracza wymagany minimalny poziom. Jeśli uważasz, że to wyciek płynu hamulcowego, powinieneś natychmiast spojrzeć na samochód, ponieważ jest to potencjalnie poważny problem.

Zielony, pomarańczowy, różowy lub niebiesko-zielony: płyn chłodzący

Chłodziwo jest zwykle łatwe do zidentyfikowania, ponieważ zazwyczaj występuje w dowolnej liczbie jasnych kolorów. Producenci używają barwników w jasnych kolorach, aby ułatwić identyfikację płynu chłodzącego i odróżnić go od innych płynów samochodowych. Płyn chłodzący ma konsystencję wodną i może mieć słodki zapach.

Czysta woda

Jeśli kiedykolwiek wychodziłeś z miejsca parkingowego, widziałeś małą kałużę wody, nie musisz wpadać w panikę – zwłaszcza, jeśli korzystałeś z klimatyzatora. Podczas działania klimatyzacji w samochodzie gromadzi się para wodna. System zbiera wodę, a następnie spuszcza ją przez małą rurkę pod samochodem, dlatego w upalne dni często widać krople wody lub kałuże na podjeździe lub parkingu.

Niezależnie od tego, czy jest to kilka kropel oleju, czy jasna kałuża, może być niepokojący widok płynów pod samochodem. Wiedza na temat rozpoznawania typowych płynów samochodowych może pomóc w zidentyfikowaniu źródła wycieku i, mam nadzieję, szybko naprawić problem. W przypadkach niepokoju zawsze warto odwiedzić Auto Serwis, aby właściwie zbadać wyciek.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Gdzie zlecić zabezpieczenie karoserii auta w Warszawie?

Następny artykuł

Jak smarować łożyska, czyli prawidłowa konserwacja

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments