Jak złodzieje kradną samochody i w jaki sposób się przed nimi uchronić

Kradzieże samochodów to wciąż opłacalny interes. Zarobki na poziomie dyrektorów międzynarodowych spółek skutecznie zachęcają przestępców do podjęcia ryzyka. Cały czas wymyślają nowe sposoby, dlatego warto przyjrzeć się jak złodzieje kradną samochody, aby w miarę możliwości zabezpieczyć swój pojazd.

Jak złodzieje kradną samochody?

Kradzież ręczna to metoda znana złodziejom od lat, skuteczna zazwyczaj w stosunku do starszych modeli oraz aut z gorszymi zabezpieczeniami. Dawniej aby ukraść samochód wystarczyło jedynie wyrwać stacyjkę i zewrzeć przewody zapłonowe. Dziś przy powszechnym stosowaniu immobiliserów i kluczy kodowanych, używanie łomu, łamaka (narzędzia do siłowego pokonywania zamków) czy śrubokręta przestało być już wystarczające. Czy można się jednak jakoś zabezpieczyć? Pomóc może stosowanie dodatkowych wyłączników zapłonu, blokady skrzyni biegów czy kierownicy.

Powszechnym sposobem złodziei jest również tzw. kradzież po włamaniu. Większość osób zostawia kluczyki od auta przy drzwiach w domu, na biurku w pracy lub w kieszeni kurtki w szatni. Złodziej mając kluczyki, może więc ukraść samochód bez najmniejszego problemu. Jest to metoda, którą złodzieje wykorzystują właściwie jedynie przez lekkomyślność lub roztargnienie właściciela. Nie zostawiajmy więc kluczy w łatwo dostępnym i widocznym miejscu.

W miarę pokrewnym sposobem kradzieży jest też metoda „na głupotę”, gdy kierowca wychodzi z auta z pozostawionym w środku kluczykiem „tylko na moment”, a złodziej w tym czasie spokojnie odjeżdża.

Inną, nowocześniejszą metodą jest skopiowanie danych znajdujących się na karcie do auta. Dzisiejsza technologia pozwala to zrobić w kilka minut, tak więc nie pozostawiajmy kluczyka bez opieki. Miejmy go zawsze przy sobie, albo zostawiajmy w bezpiecznym miejscu.

Równie nową metodą jest hackowanie portów OBD, które posiada obecnie większość aut. W praktyce metoda ta jest dziś powszechna. Mając dostęp do złącza OBD i odpowiedniego interfejsu, złodziej może spokojnie obejść lub wyłączyć zabezpieczenia auta. Paradoksalnie starsze modele samochodów są mniej podatne na kradzież tą metodą, jako że dostęp do portu OBD często nie daje pełnej kontroli nad autem. Jak można ochronić się przed tego typu kradzieżami? Jest to dość trudne, jako że większość samochodów jest zwyczajnie słabo zabezpieczona pod względem oprogramowania. Można więc zablokować dostęp do gniazda OBD lub zabezpieczyć całe auto, nawet starą dobrą blokadą skrzyni biegów lub kierownicy.

Przyszłość kradzieży samochodów

Pomimo coraz lepszych zabezpieczeń i systemów, kradzieże aut na pewno się nie skończą. Aby skutecznie utrudnić złodziejom pracę, wystarczy tak naprawdę kilka prostych rozwiązań i skupienie. Zostawiajmy auto w garażu, pilnujmy kluczy, kart i innych akcesoriów niezbędnych do uruchomienia pojazdu. Systemy elektroniczne w aucie warto dobierać rozsądnie, ponieważ każde mają potencjalne luki. Można też stosować blokady w aucie, odcinać zapłon czy po prostu zainstalować dodatkowy alarm.

Podsumowując warto wspomnieć, iż coraz częściej samochody kradzione są na zamówienie, lub do ponownej sprzedaży. Przed zakupem używanego auta, kupujący powinien upewnić się, czy pochodzi ono z legalnego źródła – weryfikując dokumenty, ale i sprawdzając bazy policyjne.

Read Previous

Rodzaje opon do wózków widłowych

Read Next

Zakup części samochodowych – gdzie można znaleźć najlepsze oferty?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *