Jakie głośniki samochodowe wybrać?

Ogromne znaczenie dla brzmienia zestawu car audio ma odpowiednie wygłuszenie pojazdu. Jego zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków akustycznych, aby dźwięk nie wydostawał się nadmiernie poza pojazd, a odgłosy z zewnątrz nie zakłócały odsłuchu. Każdy kto planuje zainwestować w samochodowy sprzęt nagłośnieniowy, obowiązkowo powinien zacząć przygodę od wygłuszenia. W przeciwnym wypadku nawet najlepszy sprzęt nie będzie mógł rozwinąć skrzydeł, a efekt będzie mierny.

Od czego zacząć?

Ogromne znaczenie dla brzmienia zestawu car audio ma odpowiednie wygłuszenie pojazdu. Jego zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków akustycznych, aby dźwięk nie wydostawał się nadmiernie poza pojazd, a odgłosy z zewnątrz nie zakłócały odsłuchu. Każdy kto planuje zainwestować w samochodowy sprzęt nagłośnieniowy, obowiązkowo powinien zacząć przygodę od wygłuszenia. W przeciwnym wypadku nawet najlepszy sprzęt nie będzie mógł rozwinąć skrzydeł, a efekt będzie mierny.

Wśród materiałów stosowanych do wygłuszania pojazdów wyróżnia się maty oraz pianki. Pierwsze rozwiązanie jest wykorzystywane do wyciszania między innymi drzwi. Aby zapewnić doskonałe brzmienie głośników, istniejące od nowości samochodu otwory powinny zostać uszczelnione. Wówczas drzwi zachowują się jak obudowa kolumny głośnikowej – powietrze nie wydostaje się na zewnątrz, a w środku panuje odpowiednie ciśnienie. W ten sposób brzmienie może być nawet dwukrotnie mocniejsze, a wszelkie trzaski i drgania elementów w komorze drzwi zostają zredukowane. Wzmocnione zostają przede wszystkim niskie częstotliwości. Warstwa samoprzylepna znacznie ułatwia montaż również na wszelkiego rodzaju blachach w bagażniku czy na podłodze. Eliminuje to dudnienie karoserii pojazdu. Przykładem może być doskonale pochłaniająca drgania mata alubutylowa Comfort Mat Silver S2. Pianki wygłuszające mogą być natomiast stosowane jako dodatkowa warstwa izolacji na matach, a także na dachu czy podłodze. Pianki takie jak BITOSOFT 10 lub Soft Wave Expert 15 absorbują szumy powietrza czy dźwięki generowane przez pracę kół. Po takim przygotowaniu pojazdu można rozpocząć kompletowanie systemu car audio.

Jak uzyskać mocne uderzenie basu?

Jak odnaleźć się w rozmaitych rodzajach głośników samochodowych?

Oferta głośników samochodowych jest niezwykle szeroka, jednak należy pamiętać o odpowiednim doborze urządzeń do własnych wymagań i posiadanego modelu samochodu. Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście budżet kierowcy – poprawę brzmienia można osiągnąć inwestując kwotę od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy.

Podstawową kategorią głośników są głośniki szerokopasmowe (współosiowe), które reprodukują pełen zakres częstotliwości. Aby wydajnie obsłużyć wszystkie tony, w skład głośnika wchodzą różne przetworniki, zaprojektowane specjalnie do konkretnych częstotliwości. W głośnikach dwudrożnych jeden z nich odpowiada za górne rejestry, a drugi za emisję basów. Ta prosta i bardzo skuteczna budowa stanowi najczęściej wybierane rozwiązanie. Głośniki trójdrożne wyposażone są w dodatkowy komponent do średnich częstotliwości.

Drugim rodzajem są zestawy odseparowane, w których każdy przetwornik może zostać zamontowany osobno. Komponenty są podłączone do zewnętrznej zwrotnicy, która odpowiada za podział pasma do przetworników. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie pozwalające na uzyskanie dużo pełniejszego i czystszego brzmienia. Jeżeli tylko samochód pozwala na zastosowanie zestawu odseparowanego, to właśnie jego powinno się wybierać.

Jak uzyskać mocne uderzenie basu?

Osobną kategorię stanowią subwoofery, montowane najczęściej w tylnej części samochodu. Powód jest prosty – w bagażniku jest najwięcej dostępnego miejsca, a skuteczne głośniki basowe wyposażone są w membranę o średnicy 20-38 cm. Przestrzeń zajmuje też skrzynia, w której umieszczony jest głośnik. Najniższe dźwięki nie charakteryzują się kierunkowością odsłuchu – podczas używania nie jesteśmy w stanie dokładnie określić miejsca emisji basów. Dlatego montaż w bagażniku nie pogorszy finalnej jakości brzmienia.

Nie zawsze większy głośnik niskotonowy oznacza lepsze brzmienie. W niewielkich przestrzeniach bagażnika warto zastosować nieco mniejszy subwoofer. Membrana nie może bowiem stykać się z klapą bagażnika czy oparciem fotela – głośnik potrzebuje dostępu do powietrza, aby wytworzyć mocną falę akustyczną. Subwoofery mogą mieć budowę zamkniętą, która cechuje się dźwiękiem najwyższej jakości i dość niską efektywnością. Dla zwolenników bardzo głębokiego basu lepsza będzie skrzynia otwarta typu bass-reflex.

Subwoofery aktywne wyposażone są we własny wzmacniacz i mogą grać samodzielnie. Jest to rozwiązanie kompaktowe i zarazem tańsze, co najczęściej oznacza gorszą jakość dźwięku. Oddzielny wzmacniacz to zazwyczaj większa szansa na uzyskanie doskonałego brzmienia w samochodzie. Najlepsze wzmacniacze 1-kanałowe przeznaczone do zasilania subwooferów pasywnych posiadają spory zapas mocy, obsługują niskie impedancje głośnika (nawet 1 ohm) i posiadają zewnętrzny regulator wzmocnienia.

Z czego powinny być wykonane membrany głośników?

Podczas poszukiwań głośników samochodowych, można zauważyć różnorodne materiały, z których produkowane są membrany. Zazwyczaj ich własności determinują wykorzystanie w różnego rodzaju głośników. Papier to tanie rozwiązanie, o dobrym stosunku sztywności do masy, które cechuje dobre tłumienie wewnętrzne. Membrany polipropylenowe użyte na przykład w Ground Zero GZIW 300X-II lepiej sprawdzą się do reprodukcji niższych tonów, gdyż są znacznie twardsze. Metale takie jak aluminium i magnez są najczęściej stosowane do produkcji przetworników basowych. Wykorzystane w głośnikach Audio System R165 EVO włókna węglowe są natomiast bardzo uniwersalne pod względem przenoszonych częstotliwości, a włókna szklane i kevlarowe są mocne, lekkie i dobrze tłumią wewnętrzne drgania.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych parametrów jest pasmo przenoszenia, które mówi o obsługiwanym zakresie częstotliwości. Szerszy zakres oznacza lepsze odwzorowanie sygnału, ale nie warto dać się zwieść – człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki od ok. 16 Hz do 20 kHz.

Moc maksymalna często jest naprawdę wysoka, ale nie ma to większego znaczenia przy odsłuchu. Oznacza ona jedynie maksymalną odporność cewki głośnika na spalenie podczas puszczania krótkich sygnałów dźwiękowych. Warto jednak zwrócić uwagę na moc znamionową (RMS), której wartość determinuje długotrwałą moc sygnału. Przy wyborze głośników pasywnych, ten parametr ma znaczenie także pod względem współpracy ze wzmacniaczem. Moc głośnika powinna być mniejsza lub równa mocy wzmacniacza. Ta sama reguła stosowana jest przy doborze impedancji głośników. Możemy zastosować głośniki o wyższej impedancji niż pozwala na to wzmacniacz, lecz zastosowanie niższej impedancji szybko doprowadzi do uszkodzenia wzmacniacza.

Podsumowanie

Głośniki samochodowe powinny być dobrane do warunków akustycznych w pojeździe. Producenci posiadają szerokie oferty sprzętu dostosowanego do kubatury samochodu, ale również do indywidualnych oczekiwań użytkownika.

Niewielka przestrzeń do montażu głośników nie oznacza wcale gorszych wrażeń dźwiękowych. Producenci oferują mniejsze rozwiązania, które mogą zachwycić mocnym i krystalicznie czystym brzmieniem. Przykładem może być płaski subwoofer Audio System R12-G Flat.

Read Previous

Kursy prawo jazdy w Częstochowie cena w 2021 roku

Read Next

Kiedy wykonywane są przeglądy serwisowe wózków widłowych?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *