Podczas wypraw offroadowych nigdy nie wiadomo, co stanie na naszej trasie. Często okazuje się, że, by przejechać dalej trzeba pokonać brud, płytką rzekę czy nieoczekiwanie głęboką przeszkodę. Takie przeszkody da się przejechać suchą nogę, trzeba tylko wiedzieć jak.
W niezmodyfikowanych pojazdach dolot powietrza do silnika znajduje się na wysokości przedniego zderzaka, pomiędzy lampami. W przypadku jazdy po drogach utwardzonych do paliwa dostarczona jest odpowiednia ilość tlenu, co tworzy wartościową mieszankę. Gdy jednak zjedziemy naszym Jeepem Wranglerem czy innym samochodem terenowym w trudny teren, np. w błoto lub sypki piasek zasysane powietrze będzie gorszej jakości. Wystarczy po takiej wyprawie zdjąć filtr powietrza, który z pewnością będzie wymagał wymiany.
Woda w silniku
Niebezpieczna dla zdrowia naszego pojazdu jest sytuacja, gdy do wnętrza pracującego silnika spalinowego dostanie się woda. Wówczas dochodzi do natychmiastowego przerwania pracy silnika. W najgorszej wersji może okazać się, że konieczna będzie wizyta w serwisie 4×4, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, aby uruchomić zalany silnik, pozostawmy to fachowcom. Problem jednak w tym, że silnik można zalać pokonując przeszkody wodne, a znajdując się w sporej kałuży, trudno nam będzie wysiąść i naprawiać auto. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wyciągarki.
Snorkel = podwyższony dolot powietrza
W celu podwyższenia dolotu powietrza na samochodach terenowych montuje się snorkele. Ta część ma dokładnie takie samo zastosowanie, jak w przypadku rurki dla nurka – dostarcza tlen z wyższego poziomu, gdzie jest go najwięcej. Snorkel zasysa powietrze do silnika z poziomu dachu pojazdu. Mechanicy ze sklepu terenowego Janpol4x4 zaznaczają, że snorkele powinny być dobrane dokładnie do modelu pojazdu.Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze, montując taką rurkę ingerujemy w układ dolotowy samochodu, który jest tak skonstruowany, by dostarczać do silnika odpowiednią mieszankę paliwa i tlenu. Dlatego np. do terenówki marki Suzuki Vitara należy dobrać konkretny snorkel Suzuki Vitara. Po drugie, dobrze dobrany snorkel będzie miał dopasowany do karoserii kształt. W związku z tym podczas jazdy nie wyrwie się z mocowania, gdy zahaczy o gałęzie. Nie bez znaczenia jest także opływowość i efekt wizualny. Jeśli więc posiadamy Wranglera TJ, to wybierzmy do niego snorkel Jeep Wrangler TJ. W ofercie sklepu Janpol 4×4 znajdziemy szeroki wybór snorkeli do różnych modeli Jeep’ów np. snorkel Jeep Wrangler JK jak również innych marek samochodów: Nissan, Suzuki, Toyota, Land Rover i inne.
Jak pokonać wodną przeszkodę?
Bez snorkela pokonanie przeszkody wodnej, której głębokość sięga powyżej przedniego zderzaka jest po prostu niemożliwe i kończy się unieruchomieniem pojazdu, gdy tylko woda zostanie zassana do silnika. Głębokość brodzenia naszego pojazdu zależy właśnie od wysokości dolotu powietrza, ale to nie jedyny aspekty. Poza snorkelem należy jeszcze zabezpieczyć instalację elektryczną samochodu, która z oczywistych względów „nie lubi wody”, poza tym należy zadbać o wszelkie odpowietrzenia.
Kiedy staniemy przed wodną przeszkodą w pierwszej kolejności warto wysiąść z samochodu i sprawdzić głębokość takiej kałuży – niestety najczęściej wiąże się z wejściem do wody osobiście, tylko wtedy będziemy mieć pewność co do głębokości. Przed wjazdem do rzeki należy zwrócić uwagę na nurt, by nie był zbyt rwący. Przeszkodę wodną należy pokonywać z małą, lecz stałą prędkością, by nie zakopać się w mule. Na dnie mogą znajdować się także kamienie i inne utrudnienia, które przy dużej prędkości mogłyby uszkodzić podwozie. Przed wjazdem powinno się załączyć reduktor, napęd 4×4, ewentualnie można także obniżyć ciśnienie w oponach do 1,5 bar.
Snorkel terenowy daje o wiele więcej możliwości przełajowych i pozwala na pokonywanie wodnych przeszkód. Oprócz tego akcesorium offroadowego trzeba jednak posiadać doświadczenie w jeździe po bezdrożach oraz wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie poruszać się w trudnym terenie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.