Jeep Cherokee – SUV z charakterem

Jeep to legendarna marka samochodów, która odniosła spektakularny sukces zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Jej nazwa przeszła nawet do potocznego języka – dzisiaj słowo „dżip” na całym świecie kojarzone jest z charakterystycznym samochodem terenowym. Kultowym autem związanym z tą marką jest Jeep Cherokee. Czym charakteryzuje się ten niezwykle popularny SUV?

Jeep Cherokee – co warto o nim wiedzieć?

Produkcja samochodów typu Jeep Cherokee rozpoczęła się już w 1974 roku w Ameryce. Z czasem model ten stał się flagowym reprezentantem aut typu SUV. Co to oznacza w praktyce? SUV, czyli Sport Utility Veihicle to określenie na samochody sportowo-użytkowe – modele łączące w sobie cechy luksusowych aut osobowych z „terenówkami”. Podobnie jak samochody terenowe, Jeep Cherokee z napędem 4×4 i mocnym, częściowo stalowym nadwoziem doskonale radzi sobie niemal na każdej nawierzchni, bez względu na pogodę, co czynni go uniwersalnym autem o charakterze sportowym. Z drugiej strony bogate wyposażenie i wysoki standard sprawiają, że samochód ten gwarantuje komfort zbliżony do luksusowych osobówek. Do cech charakterystycznych Jeepa Cherokee można zaliczyć jego aerodynamiczny kształt i wyrazistą sylwetkę z charakterystycznym grillem o konstrukcji żeberkowej, które łączą w sobie styl aut terenowych z miejskimi. Jeśli chodzi o zalety tego samochodu, to poza jego uniwersalnym charakterem, a także wysokim poziomem komfortu i bezpieczeństwa, warto tu również wspomnieć niskiej awaryjności i łatwym dostępie do części zamiennych

Modele i wersje Jeep Cherokee

Począwszy od 1974 roku, kiedy rozpoczęła się produkcja pierwszego modelu, czyli Jeep Cherokee SJ, na rynku pojawiały się kolejne generacje tego typu aut. W 1984 produkowany był nowocześniejszy Jeep Cherokee XJ o prostych kształtach. Następnie od roku 2001 rozpoczęto produkcję Jeepa Cherokee KJ, znanego również jako Jeep Liberty, który posiadał niezależne zawieszenie na przednie koła oraz bardziej aerodynamiczne nadwozie. W latach 2008-2013 królowała czwarta generacja, czyli Jeep Cherokee KK, który nawiązywał do swoich poprzedników prostymi kształtami. W 2013 roku na rynku pojawił się Jeep Cherokee KL o znacznie unowocześnionej stylistyce i bogatym wyposażeniu. W standardzie znajdziemy m. in. poduszki powietrzne, napęd na przednie koła, tempomat, jak również unikalne systemy bezpieczeństwa wspomagające hamowanie i parkowanie, a także ostrzegające przed kolizją oraz zmianą pasa ruchu i zapobiegające przechyłowi samochodu. Wersje rozszerzone, takie jak model Limited dostępny w salonie samochodowym ADF Auto, obejmują zaawansowane systemy multimedialne, skórzaną tapicerkę czy podgrzewane fotele. Nie ulega zatem wątpliwości, że Jeep Cherokee to SUV wyjątkowy, idealnie nadający się do jazdy w terenie, jak i po mieście.

Poprzedni artykuł

Najczęstsze awarie samochodu podczas podróży

Następny artykuł

Sprawdź, gdzie możesz kupić części do samochodu

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *