Kiedy należy spodziewać się rekalkulacji składki OC?

Rekalkulacja składki za ubezpieczenie OC potrafi być niemiłą niespodziankę dla właściciela pojazdu. W pewnych okolicznościach trzeba się niestety liczyć taką ewentualnością. Kiedy rekalkulacja jest możliwa? Jak uniknąć jej skutków?

Kiedy dochodzi do rekalkulacji składki OC?

Rekalkulacja składki za ubezpieczenie OC odbywa się, gdy pojawiają się dodatkowe okoliczności, których wcześniejsza umowa nie uwzględniała. Należy pamiętać, że wysokość składki jest naliczana indywidualnie, a decyduje o niej wiele czynników. Najczęstsze przypadki, w których dochodzi do rekalkulacji to:

  • kupno używanego pojazdu, który był ubezpieczony przez dotychczasowego właściciela,
  • świadome lub nieświadomy podanie błędnych danych przez ubezpieczonego,
  • udostępnienie pojazdu młodemu, mniej doświadczonemu kierowcy lub jego współwłasność.

Kupując samochód używany, który jest już ubezpieczony, należy pamiętać, że obecna cena OC wynika z oferty, która została przedstawiona dotychczasowemu właścicielowi. Nabywca pojazdu niemal zawsze podlega innym zasadom, bo legitymuje się innymi zniżkami za bezszkodową jazdę, jest w innym wieku lub mieszka w innej miejscowości.

Na podobnej zasadzie rekalkulacja odbywa się, jeśli ubezpieczony poda nieprawdziwe dane. Taki stan rzeczy może wyjść na jaw na przykład w trakcie likwidacji szkody związanej z kolizją drogową. Z kolei udostępnienie pojazdu młodszemu kierowcy to dla ubezpieczyciela statystycznie wyższe ryzyko, że dojdzie do konieczności likwidacji szkody. Osoby przed 26 rokiem życia, legitymujące się krótkim stażem za kierownicą i krótkim okresem posiadania prawa jazdy to grupa, która najczęściej powoduje wypadki drogowe.

Jak rekalkulacja składki OC wygląda w praktyce?

Do rekalkulacji składki rzadko dochodzi natychmiast, dlatego stanowi ona niemiłą niespodziankę dla kierowców. Stosowne pismo może zostać wysłane do ubezpieczonego nawet po upływie kilku miesięcy od zakupu pojazdu, jednak rekalkulacji ulega cały okres korzystania z polisy przez nowego właściciela, dlatego towarzystwo ubezpieczeniowe będzie oczekiwało wyrównania. Jeśli właściciel pojazdu zatai przed ubezpieczycielem fakty, które wpływają na wyższą składkę OC, poza rekalkulację może także spodziewać się kary.

W jaki sposób uniknąć niekorzystnych skutków rekalkulacji składki OC?

Z powyższych względów nie warto zwlekać z podjęciem decyzji na temat dalszego ubezpieczenia OC i czekać, aż towarzystwo samo dokona rekalkulacji składki. Jeśli nowy właściciel pojazdu sam zwróci się do ubezpieczyciela, z pewnością będzie mógł liczyć na bardziej korzystne rozstrzygnięcie. Warto jednak pamiętać, że zakup pojazdu to jedna z okoliczności, które pozwalają na wypowiedzenie umowy z ubezpieczycielem. Dlatego kupując samochód, najlepiej zorientować się w ofertach proponowanych przez inne towarzystwa. Umożliwia to kalkulator ubezpieczeniowy KioskPolis.

Każde towarzystwo wylicza wysokość składki na podstawie własnych algorytmów, więc zmieniając ubezpieczyciela, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jak znaleźć najtańsze i najkorzystniejsze OC? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dostępnym pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Poprzedni artykuł

Kurs na prawo jazdy – dlaczego najtańszy nie będzie najlepszy?

Następny artykuł

Na czym polega mycie detailingowe na dwa wiadra?

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *