Konserwacja jachtu poza sezonem

Zadbanie o jacht w zimę zaoszczędzi nam wielu kłopotów, bo zapobiegnie kosztownym remontom i naprawom, które będziemy zmuszeni wykonać, jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy łodzi po sezonie. Jest to tym ważniejsze, że większość z nas nie przechowuje jachtu w hangarze czy ciepłym garażu, ale jest zmuszona pozostawić go pod niebem.

Samo przygotowywanie jachtu powinniśmy zacząć jeszcze, kiedy ten pozostaje na wodzie. Możemy wtedy zacząć go porządkować i usuwać wiele drobnych rzeczy, które zostały tam zgromadzone przez cały sezon. Śpiwory, materace, kamizelki ratunkowe, kurtki. a na końcu liny i oczywiście akumulatory oraz wiele innych. Należy zwrócić uwagę na gromadzenie rzeczy, które wytrzymają skoki temperatur

Sam jacht na sezon zimowy musimy ulokować w specjalnie przygotowanych do tego kobyłkach. Te rozmieszczamy pod kadłubem i w miejscach, gdzie poszycie zostało wzmocnione konstrukcyjne. To niezwykle istotne, gdyż losowe rozstawienie kobyłek powoduje wgniecie się ich w głąb poszycia, lub też brak stabilności. Musimy też zadbać o to, żeby jacht został tak ustawiony, by woda mogła z niego swobodnie wypływać. Jeśli nie mamy stosownego kobyłki  to popularne wśród naszych żeglarzy ułożenie jachtu na starych oponach jest do przyjęcia. Należy pomiędzy kadłub a opony wsunąć podkładkę, np. z wykładziny dywanowej, i to w ten sposób, aby opony nie pozostawiły trudnych do zmycia brudnych śladów na powierzchni kadłuba. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wolno nam zaś pozostawiać jachtu na wózku pod łodziowym. Punktowe podpory wózka powodują trwałe odkształcenie dna.

Po ustabilizowaniu pozycji jachtu należy go bardzo dokładnie umyć. Mycie jachtu powinno dotyczyć powierzchni zewnętrznych oraz wewnętrznych. Do tego zabiegu wystarczy nam ciepła woda z niewielką ilością detergentu. Jeśli tego nie zrobimy i zostawimy sobie tę czynność na lato, to wszelkie zabrudzenia, zwłaszcza te przywarte do kadłuba przyschną i najpewniej staną się niemożliwe do usunięcia. Elementy, które da się wyjąć i na nowo zamontować na jachcie, należy oczywiście usunąć i umyć oddzielnie.

Po umyciu jachtu pozostaje nam jego zabezpieczenie przed działaniem pleśni oraz odpowiednie jego zakrycie. W zakresie grzybów, to w zależności od materiału, z którego wykonano jacht, dobieramy preparat do drewna lub laminatu. Po tej operacji powinniśmy łódź dobrze wywietrzyć. Zazwyczaj luźne części układamy w taki sposób,aby zostało dużo przestrzeni. Pokrywając jacht plandeką, musimy zadbać o dwa aspekty. Po pierwsze zapewnić dopływ świeżego powietrza, po drugie zaś ułożyć plandekę tak, aby wytrzymała ona ciężar śniegu oraz porywy wiatru i działanie deszczu. Sam maszt oczywiście składamy i opieramy na dziobie. Pomiędzy rufowym i dziobowym podparciem masztu ustawiamy podpory pośrednie. Mają one zapobiegać nadmiernemu uginaniu się masztu i zapadaniu się boków plandeki pod naciskiem śniegu. Sama plandeka powinna być dobrana w odpowiednich wymiarach. Zasada jest tu bardzo prosta, ma być dłuższa i szersza od jachtu o dwa metry.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl
Poprzedni artykuł

Jak sprzedać samochód? O czym trzeba pamiętać?

Następny artykuł

Ciekawostki o Azji dla dzieci – 10 ciekawostek

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *