Krwawe koło, czyli jak zadbać o felgi samochodowe

Ostatnio bardzo modne w użyciu stały się preparaty o nazwie „Krwawe koło”, służące do czyszczenia felg i wywołujące przy tym efekt „krwawej felgi”. Środki tego typu wchodzą w reakcję z zanieczyszczeniami, dzięki czemu łatwo je usunąć. Są łagodne i bezpieczne dla wszystkich rodzajów felg. Skutecznie je regenerują i przywracają im pierwotny blask. Co każdy właściciel samochodu powinien o nich wiedzieć?

Rodzaje felg samochodowych

Felgi mogą być stalowe lub aluminiowe (tzw. alufelgi). Te pierwsze są łatwe do naprawy, najtańsze i najbardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, posiadają one również cały szereg wad: pod wpływem wilgoci, chemii drogowej i czynników atmosferycznych łatwo ulegają korozji, przez co wymagają dodatkowej konserwacji (np. przez malowanie i lakierowanie). Są mało plastyczne i bardzo łatwo pękają, a ponadto trudno je utrzymać w czystości. Poprzez swoją konstrukcję utrudniają również przepływ powietrza do części układu hamulcowego, narażając je na przegrzewanie. Wady te, w połączeniu z niskimi walorami estetycznymi (często, aby ukryć brzydkie felgi stalowe, montuje się na nich ozdobne kołpaki) powodują, że chociaż można je praktycznie nabyć jeszcze w każdym zakładzie wulkanizacyjnym, powoli są wypierane z rynku.

Felgi aluminiowe (wykonywane są ze stopów aluminium) cechuje wysoka cena i delikatność, są za to niezwykle estetyczne, wręcz dekoracyjne. Można je nabyć w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu będą łatwo stanowić prawdziwą ozdobę każdego auta. Posiadają wiele zalet, ale również wady. Pozostają bardzo odporne na niekorzystne warunki drogowe i pogodowe. Odpowiednio zabezpieczone, nie ulegają korozji i łatwo je wyczyścić. Są elastyczne (ponieważ stopy aluminium są miękkie) i dlatego łatwo ulegają uszkodzeniom oraz odkształceniom. Ich konstrukcja zapewnia lepsze chłodzenie elementów układu hamulcowego. Nie wszystkie alufelgi mogą być stosowane zimą – z uwagi na ograniczenia dotyczące montażu łańcuchów. Felgi aluminiowe pokryte chromem lub polerowane zwiększają również ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Czym czyścić i myć felgi?

Na rynku można spotkać wiele różnych preparatów i środków przeznaczonych do mycia felg. Ich wybór zależy od rodzaju materiału, z którego są wykonane felgi oraz zasobności portfela. Zabrudzenia na felgach powstają najczęściej w wyniku osadzania się na nich opiłków materiału ściernego, pochodzącego z klocków hamulcowych oraz błota na jezdni. Na felgach tworzą się nieestetyczne i trudne do usunięcia czerwone lub czarne plamy, szpecące wygląd całego samochodu. O ile błoto i inne zanieczyszczenia drogowe łatwo usunąć zwykłymi środkami stosowanymi do mycia karoserii, o tyle do pozbycia się rdzawych plam należy użyć specjalistycznych preparatów, takich jak na przykład produkowany przez Moje-Auto środek popularnie określany jako „krwawe koło„. Jest to zadanie trudne, ponieważ opiłki materiału ściernego z klocków hamulcowych wtapiają się w materiał felgi podczas hamowania samochodu (osiągają one temperaturę kilkuset stopni). Ważne jest, aby stosować nowoczesne środki, dostosowane do rodzaju i stopnia zabrudzenia. Preparaty neutralne przeznaczone są do mycia osadów pochodzących z soli, błota, smoły i osadów z klocków hamulcowych. Są one bezpieczne i nie naruszają powierzchni felg. Środki czyszczące produkowane na bazie kwasów są bardzo silne i należy je stosować jedynie do czyszczenia trudnych i silnych zabrudzeń drogowych. Więcej informacji znaleźć można na stronie moje-auto.pl

Konserwacja felg samochodowych

Wraz z upływem czasu felgi tracą swój blask, a ich powierzchnia, chociaż czysta, staje się brzydka i matowa. Bez odpowiedniej konserwacji nowe, nawet te najdroższe, lśniące felgi, praktycznie już po 2-3 sezonach tracą na swoim wyglądzie. Dzięki lakierowaniu można przywrócić im pierwotny połysk. Malowanie i lakierowanie pozwoli również uzyskać dodatkową ochronę felg przed różnego rodzaju zabrudzeniami oraz destrukcyjnym wpływem soli drogowej i innych środków chemicznych stosowanych zimą. Na rynku dostępne są farby i lakiery w wielu kolorach i odcieniach, które łatwo dobrać do karoserii. Najpopularniejsze są lakiery bezbarwne oraz chromowe i fluorescencyjne do felg aluminiowych. Do modeli stalowych należy stosować środki zawierające dodatkowe składniki, chroniące przed rdzą (np. lakier akrylowy, czy emalię ftalową).

Więcej praktycznych informacji na temat środków czystości, przeznaczonych nie tylko do mycia karoserii, można znaleźć w artykule: „Sprawdź, jak bezpiecznie i skutecznie pielęgnować felgi aluminiowe„.

Oceń post

Read Previous

Premiera nowego urządzenia Xblitz – kamera samochodowa montowana na lusterku wstecznym samochodu Xblitz Prism

Read Next

Które dodatki do oleju faktycznie działają i jak odróżnić je od zwykłych zagęszczaczy oleju?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *