Które dodatki do oleju faktycznie działają i jak odróżnić je od zwykłych zagęszczaczy oleju?

Wokół wszelkiego rodzaju dodatków do oleju narosło wiele legend. Kiedyś uważane za największe zło i sposób na wyłudzanie pieniędzy, dziś wracają do łask, ponieważ okazało się że niektóre z nich są bezpieczne w stosowaniu i co ważne skuteczne . Jednak jak po traumie starych zagęszczaczy dobrać odpowiedni dodatek? Jak odróżnić skuteczny dodatek do oleju od zwykłego zagęszczacza oleju?

Kwestia sporna

Do dziś środowisko samochodowych hobbystów nie doszło do porozumienia w kwestii różnego rodzaju dodatków. Mimo zróżnicowanych opinii tego typu produkty coraz częściej pojawiają się na naszych półkach. Jednak czy warto się na nie zdecydować?

Stereotypy

Tak jak w przypadku ludzi, w motoryzacyjnym świecie pewne stereotypy również zadomowiły się na dobre. Jeśli chodzi o dodatki do oleju, kwestia ich niepewnej pozycji została wzmocniona przez producentów którzy stworzyli dodatki do oleju które faktycznie działają i są w pełni bezpieczne co zostało potwierdzone na przestrzeni ostatnich 15 lat. W instrukcjach coraz częściej czytamy o tym, że aby w pełni zabezpieczyć silnik wystarczy wymieniać olej co 30 000 km i nie ma potrzeby zastosowania żadnych dodatków. Niestety nie jest to prawda, ponieważ oleje tracą swoje właściwości smarne po przejechaniu około 10-20 tysięcy kilometrów i należy je wymieniać co 10 000 km. Co więcej bez stosowania dodatków w współcześnie produkowanych autach o precyzyjne wymierzonej wytrzymałości podzespołów, już po 150-200 tys. km zaczynają się problemy i silnik zaczyna brać olej oraz głośniej pracować.

Jaki dodatek wybrać?

Jeśli wiemy, że systematyczna wymiana oleju to klucz do zdrowych mechanizmów, możemy dodatkowo zabezpieczyć i zregenerować silnik poprzez dodatki do oleju silnikowego. Odpowiednio dobrany dodatek powinien pełnić nie tylko funkcję regeneracyjną, ale również ochronną. Wytwarzając dodatkową warstwę, wspomoże ochronę mechanizmów, które są narażone na szkodliwe tarcie metalu o metal, zwłaszcza w takich warunkach jak uruchamianie silnika zimą czy dynamiczna, sportowa jazda w upalne lato.

Co z paliwem? Wtryskiwacze paliwa które odpowiadają za należyte podawanie paliwa do cylindrów są niezwykle wrażliwe na jakość paliwa. Słabej jakości paliwo zanieczyszcza wtryskiwacze odkładając w końcówkach wtryskiwaczy osad w postaci cząstek stałych, nierozpuszczalnych żywic, nagaru. Objawem problemów z wtryskiwaczami jest zbyt duże spalanie paliwa, głośna praca silnika (stukanie wyciszające się wraz z nagrzaniem silnika) oraz czasem również problem z rozruchem silnika. Dodatek do paliwa to świetne profilaktyczne zabezpieczenie układu paliwowego. Dodatki do paliwa mają właściwości czyszczące wtryskiwacze z trudno rozpuszczalnych żywic i nagaru i tym samym zapewniają ich prawidłową pracę. Dobrej jakości dodatek do paliwa oczyści układ zasilania paliwem a co za tym idzie, przywróci należyte rozpylanie paliwa i zminimalizuje pobór paliwa. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają w długie trasy i są zmuszone do tankowania na niesprawdzonych stacjach. To również dobre rozwiązanie dla świadomych właścicieli pojazdów którzy profilaktycznie zabezpieczają mechanizmy pojazdu przed zużyciem w celu uniknięcia znacznych kosztów naprawy w przyszłości.

Dodatki do oleju

Które dodatki do oleju faktycznie działają i jak odróżnić je od zwykłych zagęszczaczy oleju?W przypadku dodatków do oleju najlepiej sprawdzają się te, które nie tylko chronią, ale także regenerują nasze mechanizmy. Warto inwestować w marki, które tworzą trwałą powłokę ochronną która utrzymuje się na metalowych powierzchniach tarcia mimo wielokrotnych wymian oleju. Zwykłe zagęszczacze oleju często faktycznie zmniejszają branie oleju ale tylko do najbliższej wymiany oleju, ponieważ nie tworzą żadnej warstwy regeneracyjno-ochronnej a jedynie zmieniają parametry oleju. Dodatkowo zagęszczacze oleju pogarszają smarowanie silnika.

Dlatego warto zastosować dodatek do oleju który nie zmienia parametrów oleju, tworzy warstwę na powierzchniach tarcia, jest dostępny na rynku co najmniej 10 lat i jest bezpieczny w stosowaniu.

Odpowiedni dodatek do oleju to przede wszystkim środek, który chroni i regeneruje mechanizmy narażone na zużycie. Przyjęło się że dodatki do oleju należy stosować gdy silnik bierze olej, a to nie do końca prawda. Skuteczne dodatki do oleju najlepiej stosować profilaktycznie już przy przebiegu 30 tys km, 50 tys km czy 100 tys km co pozwoli zabezpieczyć silnik na co najmniej 300, 400, 500 tys. km. Dzięki regularnemu zastosowaniu unikniesz nie tylko brania oleju, ale również kosztów remontu lub wymiany silnika.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Krwawe koło, czyli jak zadbać o felgi samochodowe

Read Next

O czym musisz pamiętać kupując samochód w UK?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments