Kupujemy akumulator. Na co zwrócić uwagę?

Zakup nowego akumulatora wymaga zwrócenia uwagi na istotne kwestie, które pozwolą nam wybrać dobry jakościowo sprzęt. Dzięki temu cieszyć się będziemy sprawnym montażem nowego akumulatora, jednocześnie zyskując satysfakcję z dobrego zakupu. O czym pamiętać podczas zakupu akumulatora?

Nowe modele akumulatorów

Jeśli chodzi o starsze typy akumulatorów, zazwyczaj posiadają one korki, pozwalające uzupełniać poziom elektrolitu i nazywane są obsługowymi. Aktualnie stosuje się jednak baterie bezobsługowe, które pozwalają na większą wygodę – nie musimy uzupełniać elektrolitu. Nowsze sprzęty posiadają zazwyczaj wziernik, który pozwala samodzielnie sprawdzić stan naładowania urządzenia.

Często wybieranym rozwiązaniem są żelowe akumulatory, które cechują się zwiększoną pojemnością. Posiadają one dodatkowo kwas zmieszany z krzemionką (w formie żelu). Ponadto, tego typu akumulator odznacza się sporą wydajnością elektryczną i jest odporny na uderzenia, zmienne temperatury, czy też wstrząsy. Samochody z napędem hybrydowym wymagają natomiast zastosowania specjalnego akumulatora, który jest dedykowany właśnie tego typu samochodom.

Parametry to podstawa

Najważniejszymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę w trakcie zakupu akumulatora są pojemność i prąd rozruchowy. Pierwszy parametr podawany jest w amperogodzinach (Ah) i określa zdolność sprzętu do magazynowania energii elektrycznej. Powinien zostać dobrany do liczby wyposażenia elektrycznego w aucie, jak i do pojemności silnika. W tym przypadku zazwyczaj nie należy bazować na zasadzie, że im większy akumulator, tym lepszy – najczęściej się to nie sprawdza. Wartość prądu rozruchowego natomiast podawana jest w amperach (A) i odnosi się do krótkotrwałego wydatku prądu, jaki generuje akumulator. Jest to szczególnie ważne zimą – wtedy rozrusznik pobiera sporą ilość energii w trakcie uruchamiania auta. Przed zakupem akumulatora należy dowiedzieć się, jaki układ biegunów posiada nasz akumulator, aby dobrać odpowiednią biegunowość.

Stan przewodów i zacisków

W trakcie montowania nowego akumulatora warto skontrolować stan przewodów elektrycznych, które do niego prowadzą. Klemy powinniśmy zatem oczyścić z korozji i osadu, a także nasmarować śruby zaciskowe i spryskać powierzchnię kontaktu za pomocą specjalnych preparatów, które mają za zadanie poprawić przewodzenie elektryczne.

Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie stanu przewodów oraz izolacji, jak również prawidłowe przymocowanie przewodu masowego do nadwozia samochodu. Jeśli, za pomocą zacisku plusowego, do bezpośredniego zasilania podłączymy dodatkowe wyposażenie, konieczne jest skontrolowanie tego, czy połączenia nie grożą ryzykiem iskrzenia lub zwarcia i czy są wykonane solidnie. Przed wykonaniem podłączenia zacisków do biegunów nowej baterii,  bieguny należy spryskać preparatem, który zabezpiecza przed zasiarczeniem i utlenianiem, a także poprawia kontakt elektryczny.

Zakup nowego akumulatora wbrew pozorom nie jest najłatwiejszym zadaniem. Warto poprosić o pomoc specjalistę w sklepie, który doradzi nam odnośnie do danych parametrów sprzętu i wskaże, który z nich cechuje się wytrzymałością i dobrą jakością. Akumulator to urządzenie, które powinno działać sprawnie i posiadać odpowiednie parametry związane z prawidłowym działaniem. Zainwestowanie w najlepszy jakościowo sprzęt z pewnością da nam satysfakcję na długi czas i sprawi, że bezproblemowa jazda stanie się przyjemnością.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Drugi komplet kół czy drugi komplet opon?

Następny artykuł

Jaki silnik? Spalinowy, hybrydowy czy elektryczny?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments