Kupujemy kompresor samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Kompresor to bardzo praktyczne urządzenie, które może przydać się zarówno w codziennej pracy, jak i w sytuacjach kryzysowych. W ostatnim przypadku szczególnie przydatny jest kompresor samochodowy. Postanowiliśmy przybliżyć Wam to urządzenie i pokazać jego zalety.

Bez wątpienia kompresor to bardzo znane urządzenie. Wynika to również z faktu, że można je znaleźć w wielu warsztatach profesjonalnych, przydomowych, a nawet w piwnicach bloków. Kompresor przydaje się w różnych sytuacjach. Może to być niejednokrotnie sytuacja kryzysowa (np. konieczność napompowania koła itp.). Obok dużych modeli kompresorów warto także zaopatrzyć się w mniejsze kompresory samochodowe. Dzięki temu zawsze można mieć pod ręką takie urządzenie, nawet gdy wyruszamy w daleką trasę.

Do czego można wykorzystać kompresor samochodowy?

Jeśli ktoś miałby wątpliwość, w jakim celu zabierać kompresor do samochodu, powinien zwrócić uwagę, że problem z ciśnieniem w oponach może się przytrafić w każdej chwili. Nie zawsze w pobliżu jest stacja benzynowa i kompresor stacjonarny. Tymczasem kompresor samochodowy wystarczy podpiąć do zapalniczki i już można uzupełniać niedobór powietrza w oponach. To jednak nie wszystko. Kompresor samochodowy można z powodzeniem wykorzystać do napompowania materacu na biwaku lub do wielu innych czynności. Na co zwrócić uwagę, wybierając kompresor samochodowy?

Pojemność kompresora

Pojemność kompresora to kluczowy parametr z kilku powodów. Zbyt mała pojemność oznacza, że trzeba będzie często uzupełniać zbiornik, co może być dość uciążliwe. Duża pojemność do długi czas pracy, ale mała mobilność i kłopot z przenoszeniem oraz przechowywaniem kompresora. W przypadku urządzenia dedykowanego do samochodu ta pojemność nie może być zbyt duża. Do pompowania kół w aucie lub w rowerze wystarczy w zupełności pojemność do 30 litrów.

Ciśnienie robocze

Należy także zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie robocze kompresora. Tutaj również trzeba wziąć pod uwagę to, do czego najczęściej będzie wykorzystywany kompresor. W przypadku modelu dedykowanego do samochodu nie jest wymagane tak duże ciśnienie, jak na przykład w kompresorach używanych do malowania i wystarczy 8 barów.

Wydajność i moc

Duża wydajność to bardzo wysoka sprawność wykonywania wszelkich prac przy pomocy kompresora. Jeśli zależy nam na tym, żeby błyskawicznie napompować koło czy materac, trzeba szukać modelu kompresora z wydajnością wysoką. Jednak w przypadku kompresorów samochodowych w zupełności wystarczy od 0,35 do 0,6 litra na minutę. Przy okazji należy także zwrócić uwagę na moc kompresora. W samochodzie wystarczy 1-1,5 KM.

Poziom hałasu w czasie pracy

To, jak głośno działa dany kompresor, ma przede wszystkim znaczenie wtedy, gdy używa się go przez dłuższy czas. W przypadku doraźnych czynności, jak dopompowywanie koła w trasie, hałas nie jest zbyt uciążliwy. Jeśli jednak komuś przeszkadza, powinien wybrać model generujący poniżej 80 decybeli

Czas uzupełnienia zbiornika

Z tym parametrem może być trochę problemu, ponieważ nie każdy producent podaje, ile czasu zajmuje napełnienie zbiornika ze sprężonym powietrzem. Dlaczego to jednak ważne? Niekiedy czas przygotowania urządzenia do pracy może być ważną kwestią, szczególnie gdy się spieszymy przed podróżą i chcemy zabrać kompresor ze sobą. Na szczęście informacje o czasie ładowania butli nierzadko można znaleźć na forach internetowych.

Manometr kompresora

Manometr jest istotnym elementem w przypadku pompowania opon samochodowych czy rowerowych. Trzeba ustalić, jakie ciśnienie podajemy, żeby koło osiągnęło optymalny parametr. Problem polega na tym, że w tanich modelach kompresorów często wskazania manometrów nie są precyzyjne. Dlatego lepiej postawić na produkty znanych firm. Wtedy będziemy mieli pewność, że napompowaliśmy oponę do wymaganej wartości ciśnienia.

Obudowa i gwarancja

W przypadku tak mobilnego modelu jak kompresor samochodowy, wystarczy w zupełności obudowa wykonana z tworzywa sztucznego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy jest solidna i nieuszkodzona. Plastikowa obudowa przekłada się na mniejszą wagę urządzenia. Oczywiście wybieramy tylko kompresor, który ma gwarancję producenta lub sprzedawcy. Im dłuższa gwarancja, tym lepiej.

Zasilanie kompresora

Warto teraz na chwilę zatrzymać się przy tak istotnej kwestii, jak zasilanie kompresora samochodowego. W jego przypadku najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się podłączenie do gniazda zapalniczki samochodowej 12 V. Na rynku można jednak znaleźć także kompresory samochodowe uniwersalne. W ich przypadku, oprócz zasilania z zapalniczki, można także stosować zasilanie z akumulatora (18V), a nawet z gniazdka elektrycznego (230 V). Takie modele są najlepsze, ponieważ można ich używać praktycznie wszędzie.

Kompresor samochodowy to urządzenie, którego można używać bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Możliwość podłączenia do gniazda zapalniczki sprawia, że nawet na drodze dopompujemy oponę, a to przecież nie wszystkie czynności, które można wykonać dzięki kompresorowi.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Read Previous

Ekologiczne słomki, czyli jak każdy może zadbać o naszą planetę

Read Next

Nowe prawo jazdy od 2019 roku – zobacz, kiedy musisz wymienić swoje

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments